Kolmas Elwa Challenge toimus 20.-22. augustini Elvas, Sportland Prodigy discgolfi pargis. Võistlusest võttis osa 166 sportlast. Sportland Magazine uuris võistluse peakorraldajalt Aivo Mooritsalt ürituse korraldamise, ajaloo ja Lõuna-Eesti discgolfi kohta lähemalt.
Mooritsal tekkis 2019. aastal idee korraldada discgolfi võistlus, mis tooks mängijad üle Eesti Elvasse ja mis oleks suunatud just harrastajatele. „Samas tahtsime pakkuda tõelise suurvõistluse kogemust. Lisaks soovisime võistlema tuua naisharrastajaid, kellele üldjuhul suurvõistlustel eraldi divisjone ei ole. Elwa Challenge`l on naisharrastajate divisjone kaks,“ räägib korraldaja.
Esimesel aastal oli võistlus ühepäevane ning osalejaid kokku 66. Tänasel päeval toimub üritus kolmel päeval ja osalejaid on pea kolm korda rohkem. EC korraldustiimis on 13 inimest ja lähiajal suureneb see ilmselt veelgi.
Erinevaid divisjone oli tänavu seitse – kaks naisharrastajatele, kaks mastersitele (40+ ja 50+) ja kolm meesharrastajatele.
Mooritsa sõnul sujus võistluse korraldus hästi, kuid mõned planeeritud tegevused jäid piirangute tõttu siiski tegemata. „Kehtivad piirangud lubasid rajal olla korraga kuni sajal mängija. Lisaks tegime kindluse mõttes kaks pikemat pausi stardiaegade vahel. Samuti pidime kahjuks loobuma toitlustajast ja discgolfivarustusega kauplejatest. Loodame selle järgmisel aastal heastada,“ lubab ta.
Elva Sportland Prodigy discgolfi park on tuntud kui üks Maarjamaa paremini hooldatud radasid Eestis ning selles ei tahtnud korraldajad ka sel aastal järeleandmisi teha. „Kahtlemata oli pargi ettevalmistus üks suuremaid väljakutseid, aga ma usun, et tulime sellega hästi toime.“
Kuigi hetkel on Elwa Challenge pigem harrastajatele suunatud võistlus, siis tulevikus soovitakse võistlema tuua ka professionaalsed mängijad. „Sealhulgas soovime kaasata soomlasi, sest nende seas on palju kõrge tasemega discgolfareid. Samas ei ole meil plaanis amatööre kuidagi kõrvale jätta. Mõtteid, kuidas seda kõike korralda on omajagu.“
Discgolf on Lõuna-Eestis popp
Aastaid discgolfiga tegelenud Mooritsa sõnul on kõnealune sportmäng lõunaeestlaste seas väga populaarne. „Tartu ja selle lähiümbruse rajad on mängijatega täidetud! Nädalamängud on enamasti nii-öelda täismajale.“ Ka Elvas ei saa mehe sõnul mängijate vähesuse üle kurta. „On väga palju neid, kes käivad regulaarselt võistlemas ja lisaks neile on väga palju niisama oma lõbuks loopijaid, keda näen pidevalt rajal.“
Elvasse discgolfipargi rajamise idee tekkis kohalikel 2016. aastal. Vaadati üle mitmeid asukohti, ent ükski ei sobinud. Sama aasta sügisel võitis kaasava eelarve projektitoetuse just discgolfirada. „Linna poolt pakuti asukohta Mahlamäele, mis tollel hetkel oli heina kasvanud vana põllumaa. Sportlandi ja Prodigy abiga saime korvid ja edasine on juba ajalugu!“
Moorits ise alustas kettagolfi mängimist aastal 2015 ja tema sõnul on viimastel aegadel harrastajaid kõvasti peale tulnud. „2016-2018 olid aastad, mis tõid juurde väga palju uusi mängijaid ja parke. Nüüd COVID-19 ajastul on jälle palju discgolfareid lisandunud. Just seetõttu, et see oli väheseid alasid, mida sai vabas õhus harrastada.“
Discgolfi parke on Eestis üle 200 ja harrastajaid Discgolfi Liidu andmetel kokku rohkem kui 20 000. Ala on muutunud professionaalsemaks ja võistlustel konkurentsis püsimiseks ei piisa sellest, et käid korra nädalas mängimas. „Meie tippmängijad treenivad regulaarselt aasta läbi,“ lisab Elva discgolfi üks eestvedajatest.
„Kui me soovime ala veel rohkem populariseerida ja järelkasvu juurde saada, siis on discgolfi lisamine koolide õppekavasse kõige õigem mõte,“ kommenteerib Moorits augusti lõpus tekkinud arutelu teemal, kas kettagolf võiks olla kehalise kasvatuse tundide osa.
„Näiteks Soomes on juba ammu discgolf ka koolitundides sees. Eesti Koolispordi Liit on koostöös Eesti Discgolfi Liiduga teinud koolidele õppevideod, samuti plaanitakse koolidevahelisi võistlusi. Kõik märgid näitavad, et discgolf on eestlastele südamelähedaseks saanud ja kasvab lähitulevikus veelgi populaarsemaks,“ ütleb Moorits.
ELWA CHALLENGE 2021 tulemused
Meeste edasijõudnute võistlusklassis võidutses Silver Koni skooriga -15, talle järgnes Roland Kõur -10 ja Siim Sinikalda -8-ga. Kokku lõpetas antud divisjonis võistluse 46 mängijat.
Naiste edasijõudnute seas võidutses Jennifer Laan tulemusega +26-ga. Eleri Pastak oli +29-ga teine ja Celin Lannusalu kolmas (+30). Kokku lõpetas kümme naist.
Masters 40+ võistlusklassis võidutses Rait Saluri (-1), teine oli Heiko Liiv (E) ja kolmas Magnus Kõur (+3).
Masters 50+ esikoha võttis Ago Silm (+31), talle järgnesid Indrek Ploompuu (+44) ja Alari Kõrkjas (+45).
36 lõpetajaga meeste harrastajate klassis teenis esikoha Mairo Mägi (+5), poodiumi teisele astmele kerkis Kaspar Songisepp (+6) ja kolmanda koha saavutas Erki Kurakin (+9).
Naiste harrastajate divisjoni võidu võttis Geiri Sperling (+16), Helen Kopli (+24) oli teine ja Marge Lätt (+31 kolmas).
Algajate klassis lõpetas võistluse 25 discgolfarit. Võitjaks kerkis Karl Kristjan Kajak (+10), teist ja kolmandat kohta jäid jagama Mattias Reigo ja Rich-Rodger Männiste (+22).
Tekst: Virgo Agan
Fotod: Margit Kurvits / Kristjan Noormets