Elva triatloni traditsioonid ulatuvad nõukogude aja lõppu, kui 1987. aastal korraldas Andres Kübar esimese triatloni. Sama mees korraldas võistlust tänavugi. Väikene Elva on alati sportliku mitmekülgsusega silma paistnud. Näiteks Ott Tänaku kaardilugeja Martin Järveoja, kes Elvast pärit, on lapsena sellest võistlusest osa võtnud.
Kui 1987. aastal hüppas vette 16 võistlejat, siis tänavu juba 233. Tavapäraselt mehi natuke rohkem kui naisi, nagu ikka triatlonivõistlustel. Räägime võistluse peasekretäri Kirke Kübaraga, miks Elva triatlon inimestele meeldib ning miks seda ikka ja jälle korraldatakse.
Võitsluskeskus Verevi järve ääres
Elva triatloni etapp oli ühtlasi CREO Eesti Triatloni karikasarja IV etapp ning meelitas harrastajate kõrval osalema ka meie tippe, kes tulid karikasarja punkte jahtima.“Elva distants on kõigile jõukohane ning ka osavõtutasu pole kõige kallim. Samuti on olemas Elva vallavalitsuse tugi,“ toob Kirke Elva triatloni populaarsuse põhipõhjused välja.
Start anti Verevi rannas, kus ka pealtvaatajad said mõnusalt koguneda, samuti asusid seal kõik vahetusalad. „Verevi järv on ujumiseks väga hea. Piisavalt suur ja selge veega. Järve keskel ulatub sügavus 4-5 meetrini, vesi oli võistluspäeval, 2. juulil väga soe, lausa 26 kraadi. Põhiklasside ujumine pikkusega 750 meetrit viidi läbi ühel ringil. Kõik, kes startisid, tegid võistluse edukalt lõpuni,” on võistluste peasekretär ilmselgelt rõõmus ja uhke.
Ta lisab, et ka logistiliselt on Verevi järve asukoht triatloni seisukohalt kõige parem. “Pärast ujumist saab järve äärest kohe hakata rattaga sõitma ning samas ka lõpetada, Verevi äärest minnakse ka kolmandale alale ehk jooksudistantsile ning pealtvaatajad saavad kogu aja soovi korral rannas olla ja kaasa elada,” ütleb ta.
Kerge rattarada ja väljakutset pakkuv jooks
Rattaga sõideti piiratud kiirusega avalikul Elva-Rannu maanteel, liiklust jälgisid litsenseeritud liiklusturvajad ja motokohtunik. “Terve distants sõideti asfaldil. Erilisi tõuse ei olnud, suhteliselt kiire ja sile sõit. Seevastu jooksurada kulges metsateedel, mida palistasid ka mitmed tõusud. Näiteks Jürgen Ligile meeldib väga just meie jooksurada, mis ei ole kõige kergemate killast, kuna seal on palju tõuse,” räägib Kirke.
Kõik lõpetajad on võitjad
Kolme eriilmelise ala ühendamine eeldab tohutut eneseületust ja tahtejõudu. Igaüks, kes triatlonil finišeerib, on tegelikult võitja. Kuna etapp kuulub aga Eesti Triatloni karikasarja, siis toome siinkohal võitjad eraldi välja.
Põhidistantsil osalejad pidid ujuma 750 meetrit, sõitma rattaga 20 kilomeetrit ning jooksma 4,8 kilomeetrit. Meestest võitis Rinel Pius. Koguajaga 58.52 edestas ta teise koha saanud Kristo Prangelit (Tripassion Triatloniklubi) ühe minuti ja 11 sekundiga ning kolmandaks tulnud Rait Pallot (Tabasalu Triatloniklubi) kahe minuti ja 33 sekundiga.
Naiste seas pälvis esikoha Zukker ajaga 1:07.33, kes edestas veel juunioride klassi kuuluvat Grete Maria Savitschi (Tabasalu Triatloniklubi) kolme minuti ja kaheksa sekundiga ning Natalia Gribovskayat (Multisport) nelja minuti ja 14 sekundiga.
B ja C klassi noortel tuli ujuda 300 meetrit, sõita rattaga kaheksa kilomeetrit ja joosta kaks kilomeetrit. Esimese koha teenis üldarvestuses Arseni Loginov (Yess) ajaga 27.13. Laur Välja (Tabasalu Triatloniklubi) kaotas talle kahe sekundiga ning C klassi kiireim Kalmer Kiiver ühe minutiga. Kiireimad tüdrukud olid Etriin Etverk (Vinni VAK; 29.52), Mirtel-Madlen Siimar (21CC Triatloniklubi; +0.28) ja veel C klassi kuuluv Karola Viinapuu (Audentes; +0.43).
Kõige noorematel oli kavas 150 meetrit ujumist, neli kilomeetrit rattasõidu ja üks kilomeeter jooksmist. Üldarvestuses olid parimad D klassi poisid Maru Mäesepp (Yess; 16.16), Sander Teder (YESS; +0.37) ja Robert Raak (Tartu Kalev SS/YESS; +0.41). E klassis oli kõige kiirem Robin Tattel (Kalevi Ujumiskool) ajaga 22.12. Parimad tüdrukud olid Arabella Raie (Triathlon Estonia; 17.33), Anna Helene Rauk (Triathlon Estonia; +0.54) ja Victoria Kraam (Triathlon Estonia; +1.53). E klassis võidutses Grete Metspalu (Yess) ajaga 19.57.
Küsin Kirkelt, et kas 36. Elva triatlon tuleb ikka ka. “Kindlasti tuleb. Võistlejatele meeldib siin, kuna see on jõukohane, Elva on maaliline ning logistiliselt on kõik lihtsalt korraldatav. Paljud tulevad juba eelmisel õhtul kohale ja ööbivad siinsamas järve kaldal, Verevi motellis,” kirjeldab ta põhjuseid, miks on Elva võistlus nii eriline.
Sportland oli väljas oma võistkonnaga
Igal aastal panevad ennast proovile ka uued osalejad. Kes tuleb esmakogemust saama, kes valmistuma mõneks pikemaks võistluseks. Sellel aastal osales esmakordselt ka rohkearvuline Sportlandi tiim. “Mõned neist olid täitsa esimest korda ja tundus, et neile meeldis. Sportland on hea koostööpartnerina meie võistlust juba aastaid toetanud ning hea meel oli näha nende suurt huvi ka ise võistelda. Olen kindel, et nad tulevad tagasi,” ütleb Kirke lõpetuseks.
Tekst: Kärt Radik
Avafoto: Kirke Kübar
Fotod: Jüri Suurkivi