Brasiiliast pärit Havaianase plätud on suveseikluste parimad kaaslased | Sportland Magazine

Jaga „Brasiiliast pärit Havaianase plätud on suveseikluste parimad kaaslased“

Brasiiliast pärit Havaianase plätud on suveseikluste parimad kaaslased

Havaianased on maailma kõige populaarsemad plätud, mida müüakse aastas rohkem kui 220 miljonit paari. Nüüd on need suvised lemmikjalatsid saadaval ka Sportlandis.

HavaianasHavaianased paistavad silma tänu tõelisele Brasiilia hingele, omapärasele tallamustrile ja värvikirevusele. Need varbavahe sandaalid on oma sünnimaal juba aastakümneid palavalt armastatud ning neid kannavad ühtviisi lapsed, koduperenaised, külamehed ja riigi suurimad staarid.

Plätude edu ja populaarsuse saladuseks on nende valmistamiseks kasutatav spetsiaalne kummisegu. Mida segu täpsemalt sisaldab, on jäänud samasuguseks kiivalt varjatud saladuseks nagu Coca-Cola retsept, aga just tänu erilisele materjalile on jalatsid kerged, painduvad ja mugavad, peavad väga kaua vastu ja hoiavad oma kuju. Paljud tootjad kasutavad valmistamiseks EVA ja PVC materjali, mis aga pole nii vastupidavad ning võivad olla libedad.

Havaianased on hea valik ka seetõttu, et on toodetud keskkonnasäästlikult ja taastuvenergiat kasutades. Kõik kummijäägid, mis tootmises üle jäävad kasutatakse ära teistes toodetes või uutes plätudes. Samuti kestavad need pikki aastaid ning ühe plätupaariga võib rõõmsalt ringi käia väga mitu suve.

Kuidas kõik algas

HavaianasKes on esimeste Havaianaste leiutaja, on jäänud saladuseks, aga on teada, et 1960. aastate alguses reisisid Brasiilia sporditarvete ettevõtte Alpargatas juhid Jaapanis ning neile jäid silma traditsioonilised kohalikud zorid. Sandaalid köitsid tähelepanu, sest olid vastupidavad, hoidsid jalad jahedas, aga mis kõige tähtsam, olid ka odavad. Täpselt sellised omadused, mis muudavad jalatsi brasiillase jaoks igapäevaseks kandmiseks ideaalseks. Zorid ei olnud aga niiskuskindlad, mistõttu hakati otsima teist lahendust ning otsustati materjalina kasutusele võtta kumm. Küll aga säilis plätude tallal zoridest inspireeritud riisitera muster.

Tootele nime otsides vaadati tolleaegse brasiillaste lemmik puhkusepaiga Hawaii poole ning ristiti tulevased rahva lemmikud Havaianasteks. Brasiilia üks au ja uhkus oli sündinud.

Igale brasiillasele oma Havaianased

HavaianasKui toode valmis ja nimi leitud, oli vaja lahendada küsimus, kuidas tutvustada uusi jalatseid võimalikele ostjatele. Kuna Brasiilia suured linnad asuvad üksteisest kaugel ning on eraldatud tiheda džungli, jõgede ja mägedega, ei jäänud Havaianaste loojatel üle muud, kui laduda plätud kaubikusse ning neid ise inimestele tutvustama minna.

Rahvale meeldisid varbavahe kummiplätud otsekohe. Kahe aasta jooksul oli peaaegu igal brasiillasel paar Havainaseid, aga suur populaarsus tõi turule ka võltsingud. Seega tuli jalatsid patendeerida ning käivitada esimene suurem reklaamikampaania.

Järgmise 20 aasta jooksul muutusid Havaianased niivõrd oluliseks, et Brasiilia valitsus lisas need inflatsiooni mõõtmiseks kasutatavate esmatarbekaupade loetellu koos selliste kaupadega nagu riis ja oad. Nõnda tekkis aga ootamatu tagasilöök. Selle asemel, et võtta plätusid moetootena, peeti neid tarbeasjadeks. Kuna sel ajal tootiski Havaianas ainult ühte mudelit, millel oli valge tald ja värviline rihm ning kõigil oli juba üks paar kodus olemas, siis polnud kellelgi ajendit osta uusi plätusid enne, kui need ära kulusid. Vastupidava materjali tõttu ei juhtunud see aga eriti kiiresti.

Kõigil on oma lugu

HavaianasAsjad hakkasid muutuma 90ndatel, kui Havaianas tõi turule uue ühevärvilise mudeli. Seejärel laiendasid nad värvipaletti, tutvustasid esimest trükitud kujundust ja käivitasid reklaamikampaania, milles osalesid Brasiilia kuulsused, kes näitasid, et ka nemad armastavad lihtsaid Havaianase plätusid.

Havaianast eristab kõikidest teistest see, kui sügavalt põimub bränd oma päritolumaaga. Iga brasiillane saab jutustada oma loo nende kasutamisest rannas väravapostidena või esimesest värvilisest plätupaarist, mille ostmiseks ta raha kogus. Brasiillased on uhked, et kõik Havainase paarid disainitakse ja valmistatakse siiani kodumaal. Kui küsida brasiillaste käest, mis on nende suurimad ekspordiartiklid, siis tuleb enamasti vastuseks: samba, karneval, jalgpall ja Havaianas.

Ei ole olemas stiilsemaid ja mugavamaid sandaale kui Havaianased. Need sobivad suurepäraselt igasuguse suvise outfit’i juurde nii rannapäeval, linnapuhkusel kui ka maal vanaema juures. Igaüks kes mõtleb Havaianastele, mõtleb värvidest, päikesest, suvesoojast ja vabadusest. Viimane aeg on varbad sokkidest ja tossudest vabastada ning minna vastu oma järgmisele suveseiklusele.

Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: Havaianas

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Sportland Teami teistsugune tööpäev tuhandete võimaluste maal Kõrvemaal

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus