Sügise eel murrab igaüks pead, kuidas oma riidekappi pisut värskendada. Kõige lihtsam on muidugi poodi minna, aga võib ka valida huvitavama tee ning mõnes asjas ise disainerina kätt proovida. Kuidas endas moekunstnik äratada ning milliseid trende sel juhul arvestada, räägib moedisainer Gita Siimpoeg.
Mis on märksõnad, mis saabuva sügise trende iseloomustavad?
Üks asi, millele moodi kummardades head aega peame ütlema, on kitsad teksapüksid. Ma imestan ise ka, et seda tõesti välja ütlen, aga nii lihtne go-to garderoobi osa pole enam tänavatel kuum.
Värvidest võib oodata neutraalseid kaamelivärve, mustrivabasid erksaid lihtsaid toone nagu punane, lilla ja oranž. Ja kui mustrid, siis loomariigist – tiigrid, lehmad, ussid.
Milliseid esemeid oma garderoobis kombineerida, et välimusse stiili ja särtsu lisada?
Hoogu kogub aksessuaaride lisamine riietele, millele neid muidu ei ole juurde pandud. Näiteks oversize’d mugav pusa ja suured kuldsed kõrvarõngad ning mitu kuldset kaelakeed korraga annab neutraalsele riietusele kindlasti iseloomu.
Milliseid soovitusi jagaksid nendele, kes esimese hooga poest uusi riideid ostma minna ei taha?
Noored on läinud väga taaskasutuse usku, seega ei jäägi neil puudu nutikusest vanu asju omapäraseks muuta. Tundub ka, et aetakse taga just mugavust ja liigselt korrapärane välimus ei ole teema. Üks kindel soovitus n-ö räpase outfit’i jaoks – kanna alati puhtaid riided ja jalanõusid, räpakas mood ei tähenda kindlasti mustust.
Kui on soov midagi ümber teha, siis näiteks minimaalsete õmblusoskustega saab kahest erivärvi teksapaarist luua uued, võttes need keskelt õmblustest lahti ja pannes ühe teksapaari sääre teise teksapaari säärega kokku. See on hea viis lisada veidi iseloomu ühte tooni pükstele.
Kui hakata riideid ümber tuunima, siis esimene valik on arvatavasti mõni tavalisem rõivaese. Kas tegelikult on võimalik ka tuntud brändide riietele uus nägu anda?
Ikka. Üks tore lahendus, mida näinud olen, on Nike sokkide ülemise osa ära lõikamine ja nendest pluusi tegemine. Tuunimiseks ei pea aga ilmtingimata asju katki lõikama, piisab ka näiteks sportlikule brändi pluusile meshist kleidi lisamisest.
Tossud ja ketsid ei puudu tänapäeval küll vist ühegi inimese garderoobist. Kuidas nendelekergesti uut ilmet anda?
Kui muidu saab jalanõud õige hoolitsusega värskena hoida, siis paelad on need, mis pikast kandmisest tõeliselt märku annavad. Vaheta tavaline valge pael mõne erksa tooni vastu ja toss on nagu uus!
Kust võiks oma asjade ümber disainimiseks häid ideid ammutada?
Meeletult palju uut infot tuleb õige otsinguga TikTokist. Minul oli selle app’i suhtes eelarvamusi, aga sinna on kogunenud väga palju eri valdkondadest inimesi, kes jagavad väärtuslikke nippe. Soovitan üle vaadata!
Milliseid vigu algaja disainer võib oskamatusest teha ning kuidas neid ära hoida?
Esimestesse kollektsioonidesse ei tasuks rahaliselt liiga palju panustada. Hiljem vaatad oma esimesi üllitisi nagunii pigem kahetseva pilguga, seega tasub energiat suunata pigem oskuste omandamisele kui liiga kallite kangaste kogumisele.
Miks üldse võiks ise oma riiete tuunimisele mõelda ning selles osas käed külge panna?
See annab asjadele suurema väärtuse. Saades aru, kui palju kulub aega ja tööd lihtsate asjade muutmiseks, hakkad üldiselt rohkem hindama seda, mida ostad ja kannad. Lisaks tuleb loominguline väljendus kõigile kasuks, sest me ei oska sageli enam inimestena lihtsalt paigal olla ja ühe asja kallal pikalt nokitseda, kuid käeline tegevus võib mõjuda meditatsioonina. Lord knows, meil on kõigil veidi rahulikku olemist vaja.
Mis Sind omal ajal disaini- ja moevaldkonda tegustema suunas?
Minu esimesed mälestused moehuvist on ajast, kui kodus olid plastikust šabloonid, millega sai modellikehad paberile joonistatud ning ajakirjadest lõigatud riided sinna peale kleebitud. Musahtlel oli pungil kritseldusi ja joonistusi, mida pidi pidevalt ära viskama, et uutele ruumi teha.
Ema on ka meenutanud, kuidas mõnikord vahetasin riideid kolm korda päevas, sest mõnel kleidil oli pisike plekk või see lihtsalt ei sobinud mulle enam. Veidi suuremana ostsin Kuressaare kaltsukatest riideid kokku ja tegin neid vastavalt vajadusele ümber. Kõigest selles hakkaski huvitekkima.
Ühel hetkel varjutasid seda küll tantsimine, ratsutamine, lühifilmide tegemine ja muud tegevused, aga peale gümnaasiumit võtsin moe jälle kapist välja ning külge ta jäigi. Olen alati mitme asjaga korraga tegelenud ja ühes kohas pikalt ei püsi, aga mood justkui koondab mitut erinevat valdkonda – ühel päeval oled fotograaf, teisel turundaja, kolmandal disainer ja neljandal käsitööline. Ilmselt nendel põhjustel jõudsingi juurte juurde tagasi.
Millega praegu ajal töises plaanis tegeled ning mida selles naudid?
Aitan paarile ettevõttele turundust teha, nokitsen vaikselt uue minikollektsiooni kallal ja haaran kõrvaltegevustena põnevaid projekte. Oma töös naudin eelkõige vabadust, millest olen salaja alati unistanud. Praegu saan oma päeva planeerida nii, et jääb hetki inspiratsiooni kogumiseks ja väljasõitudeks. Teinekord veedan hommikul töö tegemise asemel hoopis laupäeva öö brainstormides, sest siis olen oluliselt produktiivsem, motiveeritud ja pea on palju rohkem „lahti“.
Millest inspiratsiooni ammutad?
Eelmist kollektsiooni luues nägin palju asju unes, paljud kleidid saidki just hommikustest kritseldustest loodud. Kõlab veidi kummalisena, aga mul on alati olnud väga eredad ja pikad unenäod, seega öö jooksul näen nii mõndagi.
Kui nii intentsiivselt kollektsiooniga seotud ei ole, otsin inspiratsiooni sellest, mis mind ennast riiete osas n-ö õnnelikuks teeb. Olen endale riideid valides üsna rahutu ja vahetan garderoobi liiga tihedalt välja. Uut kollektsiooni tehes tahan luua midagi, mis jääb kappi igaveseks, kuid mitte igavaks.
Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: Sportland