Laskesuusataja Johanna Talihärm oli juba päris väiksena aktiivne tüdruk, kes sõitis palju rattaga, jooksis kodukandis ringi ning ronis pidevalt igale poole. Sportlasena on talle täna väga oluline inspireerida noori sporti tegema.
„Mind inspireeris vennast kiiremini jooksmine, kõrgemale hüppamine või kauem puu küljes rippumine,“ meenutab ta enda sportlaskarjääri algust. „13-aastaselt tahtsin juba päriselt kuskil trennis käima hakata ja valisin suusatamise.“
Johanna missiooniks on näidata noortele, et õues liikumine on mõnus ja annab kehale positiivse laengu. „Minu soovitus on proovida mitmeid alasid ja kuulata oma südamehäält. Kui silm särab ja asi meeldib, on see ala sinule!“ julgustab laskesuusataja noori sportima. „Alati ei pea ka ainult ühte ala valima. Minagi võistlesin veel eelmisel aastal nii laskesuusatajana olümpial kui ka rohkem kui kümnel murdmaasuusatamise võistlusel, olgugi, et laskesuusatamise esimestest päevadest alates on mult uuritud, kumma ala ma siis ikkagi valin. Elus ei ole õiget või vale rada, pigem on oluline võtta parim sellest, mis sul parasjagu on.“
Oluline on tasakaal
Johanna lõpetas alles hiljuti ülikooliõpingud ja enne tänavust hooaega kulus suur osa tema trennist eemal veedetud ajast koolile. Nüüd üritab ta aga rohkem lugeda ja talvel lõõgastus ta heegeldades. „Oluline on keskenduda lisaks spordile millelegi muule,“ teab sportlane. „Raamatut lugedes saab hetkeks täiesti teise maailma minna ja heegeldades on lihtsalt hea tunne näha, kuidas midagi oma käte all valmib.“
Tavaliselt kulubki Johannal üks-kaks päeva, et puhata. „Seejärel kibelen juba uue projekti kallale. Ka kevadperioodil puhkan treenimisest ja võistlemisest, aga olen hõivatud muude tegevustega,“ kinnitab ta.
Suurepärane hooaeg
Johannal on selja taga suurepärane hooaeg, kus ta tegi oma karjääri parimad tulemused. „Seega peaksin justkui rahul olema, aga sportlasehing tahab ikka alati veel parem olla,“ tunnistab ta. „Aga olen tegelikult rahul, et suutsin koolipingist otse tippsport hüpata ja stabiilsust kasvatada.“
Juba meiega intervjuud tehes viibib Johanna tegelikult hoopis Alaskal, väikeses Shugnaki külas ja õpetab seal lastele suusatamist. „See on täiesti teistsugune kogemus, mis kindlasti avardab mu maailmapilti,“ tunnistab ta. „Lastele suusatamise õpetamine ja seeläbi õues olemise ning aktiivse liikumise nautimise õpetamine on mulle oluline. Lapsed on siin nagu lapsed ikka, mõned on esimest korda suuskadel ja rohkem pikali kui püsti, mõni kihutab kogu grupil eest. Näen isegi selle lühikese aja jooksul, mis ma siin olen, kuidas iga päev või lausa minutitega saavad nad suusatunnetuse kätte ja oi, kui hea meel neil endal selle üle on. Selle rõõmu nägemine on üle kõige.“
Armastab reisida
Enamik alaskalasi elab küll osariigi pealinnas Anchorages, aga Johanna veetis nädala 260 elanikuga külas mitusada kilomeetrit põhja pool. „Siia ei too ühtegi autoteed, lühike asfalteerimata lennurada ja minimaalne internet, null telefonilevi, on ainuke uks välismaailma,“ räägib ta. „Olin lastega hommikust õhtuni õues suuskadel, puhkus see traditsioonilises mõttes ei ole, aga mingil määral küll. Kui õhtul aega jäi, käisime teiste treeneritega suuskadel ümbruskonda avastamas.“
Lisaks suusatamisele naudibki Johanna väga reisimist. „Just nendesse paikadesse, mis ei ole tavalised turistilõksud. Turistirohkeid paiku külastan offseason’il,” räägib ta. Seetõttu meeldib Johannale väga Vansi bränd, mida ta esindab. „Vans on samamoodi julge ja natuke peavoolust eraldi kõndiv, iseloomuga bränd. Mulle meeldib, et Vansil on tugev brändiimago ja nende toodetele peale vaadates on kohe selge, mis brändiga on tegu,“ lisab ta.
Tekst: Keilit Aedma
Fotod: Marleen Muhuste / Jarek Jõepera