Jalgpalli MM Venemaal on jõudnud otsustavate mängudeni. Teisipäeval ja kolmapäeval toimuvad poolfinaalid, laupäeval selgub kolmanda koha omanik ning pühapäeva õhtul selgub, kes on maailma parim. Tegime väikese tagasivaate senisele turniirile ning arutasime, kes siis ikkagi Venemaal kuldse karika pea kohale võiks tõsta.
Jalgpallihuviline ja endine jalgpallur Alari Lell tõdeb, et kõige suurem üllatus tema jaoks on olnud Saksamaa koondise ebaedu. „Negatiivse poole peale võib kanda Argentina esinemise ja üldise mängupildi. Meeskonnas ei olnud ühtegi liidrit, kes oleks mängijaid innustanud. Oli näha, et Argentinat ei juhtinud keegi, treener oli paanikas ja Messist ei ole liidri ja motivaatorina üldse asja. Kuigi alagrupist saadi edasi, siis mänguliselt väga-väga halb. Positiivne oli Venemaa edu ja sümpaatne esinemine,“ ütleb ta.
FC Flora noor jalgpallur Markus Poom tunnistab, et teda on MM-finaalturniiril kõige rohkem üllatanud väravaterohkus. „Kuigi tundub, et enamus meeskondi mängivad lähtuvalt kaitsemängust ja üsnagi madala kaitseliiniga, siis tegelikult suutis iga meeskond lüüa kolme alagrupimänguga vastastele vähemalt kaks väravat. On olnud ka paar mängu, kus on suudetud lüüa viis kuni seitse väravat, mida ei juhtu nii suurel turniiril väga tihti,“ lausub ta.
Võitja on kindlasti Euroopast
Nüüd aga edasi poolfinaalide juurde. Esimesena tagas pääsu poolfinaali Prantsusmaa, kes alistas ilma Cavanita mänginud Uruguay 2:0. Prantsusmaa vastase selgitasid omavahel Belgia ning Brasiilia, kelle duellis saatis edu belglasi. Kolmandas veerandfinaalis sai Inglismaa 2:0 jagu Rootsist ning kohtub poolfinaalis Horvaatiaga. Horvaatia omakorda pääses nii 1/8 finaalist kui veerandfinaalist edasi tänu edukale penaltiseeriale. Veerandfinaalis pidi neile alla vanduma kodumeeskond Venemaa.
Poolfinaalides väärilised vastased
Alari meelest on kõik neli poolfinalisti oma koha üldiselt auga välja teeninud. „Võrreldes teistega on Inglismaa kindlasti kõige lihtsamalt poolfinaali pääsenud ja päris õige vastasega nad veel kohtunud ei ole (kui muidugi Belgia välja arvata, aga enne seda mängu oli juba teada, et mõlemad saavad alagrupist edasi). Belgia on oma potentsiaali hästi kasutanud. Neil on korralik kaitse ja väravavaht ning rünnak on turniiri üks tugevamaid. Kui nad ka edaspidi mängivad rohkem kaitsvalt, siis kontrarünnakutega suudavad ikkagi väga palju pahandust teha. Kui nad peaksid poolfinaalis kuidagi Prantsusmaa alistama, siis on nad kindlasti ka MM-tiitlit väärt,“ analüüsib Alari.
„Horvaatia on kaks korda penaltidega edasi pääsenud ja ei üllataks üldse, kui nad ka Inglismaa ära karistavad. Meeskond on enesekindel ning motivatsioon ja meeskonnavaim on kõrge, enda tulemuse on nad juba ära teinud. Samas ei usu, et Inglismaal või Horvaatial oleks varianti Prantsusmaa või Belgia alistamiseks finaalis,“ arvab Alari, kes MM-i eel ennustas ise võitjaks just Prantsusmaad. „Prantsusmaa on endiselt minu favoriit ja kui nad vaimselt vastu peavad, siis viivad ka järjekordse MM-kulla Prantsusmaale. Meeskond on hästi ühtlane ja igas liinis on tugevad mängijad. Paistab ka mänguliselt välja, et enesekindlust neil jätkub.“
Igal meeskonnal oma tugevused
Markuse arvates oli Horvaatial neljast poolfinalistist kõige rohkem õnne, sest edasipääs kindlustati kahes viimases mängus penaltiseerias. „Samas suutsid horvaadid näidata alagrupimängudes väga kindlaid esitusi ja neil on tegelikult ka väga hea meeskond, keda olen pidanud turniiri mustaks hobuseks. Horvaatial on väga tugevad keskvälja mängijad, kes pallivad igapäevaselt Real Madridis ja Barcelonas. Nõrkuseks võib olla vastaste ründajate kiirus. Kaitsjad on neil küll tugevad, aga mitte just kõige kiiremate jalgadega,“ ütleb noor jalgpallur ja läheb edasi Inglismaa juurde. „Inglismaa peamised tugevused on Harry Kane ja fännide toetus. Samas võivad fännid olla ka nende nõrkuseks ning loomulikult on suur miinus meedia poolt peale pandud pinge.“
Prantsusmaa tugevustena nimetab Markus meeskonna komplekteeritust ja noorust. „Vaadates prantslaste koosseisu või isegi seda nimekirja, kes MM-finaalturniiri koosseisu ei mahtunud, on see hirmutav. Ründavad mängijad Mbappe ja Dembele on hoolimata noorusest juba maailmastaarid ja nende mängustiilis on tunda sellist nooruslikku uljust, millega nad soovivad oma oskusi kõigile tõestada. Kui täiesti aus olla, siis ei näe ma, et meeskonnal oleks mingisuguseid nõrkusi ja arvan, et nad on turniiri favoriidid,“ ütleb ta.
„Belgia meeskond koosneb paljudest füüsiliselt tugevatest mängijatest, aga neil leidub ka meeletu tehnilise oskusega mängumehi nagu Hazard ja De Bruyne. Suureks trumbiks on see, et peaaegu kogu algkoosseis mängib Inglismaa erinevates tippklubides, mis on teada tuntud väga jõuline liiga. Belglastel aga napib suurte mängude kogemusi MM-finaalturniirilt ja see võib olla väike miinus.“
Ees on põnevad mängud
Markus usub, et suurim soosik on ikkagi Prantsusmaa, kes juba kaks aastat tagasi EM-il jõudis finaali ning on tänaseks veel tugevamaks ja paremaks saanud. Noormees ise aga hoiab pöialt Inglismaale. „Sündinud ja kasvanud üles selles riigis, on alati olnud lihtne neid suurturniiridel toetada. Kuigi juba aastaid ei ole Inglismaa suutnud midagi suurt korda saata, siis paremaid võimalusi kui tänavu on raske tahta. Loodan, et nad tulevad maailmameistriks,“ ütleb Markus, kelle jaoks ka seni enim silma paistnud mängija tuleb Inglismaalt, nimelt Harry Kane. „Ikka ja jälle tekib kahtlusi, kas Inglismaa kõrgliigas nii palju väravaid löönud ja silmapaistnud mängija suudab oma vormi ka MM-il näidata, aga Kane on sel aastal seda tõestanud. Kuigi enamus väravaid on tulnud penaltist, on iga tema löödud värav ning penalt väga kvaliteetne ja kindel. Loodan, et ta suudab turniiri lõpus Inglismaa kaptenina ka võidukarika pea kohale tõsta.“
Kes tegelikult pühapäeval maailma parima tiitlile mängima hakkavad, selgub kolmapäeva õhtul, kui poolfinaalis lähevad vastamisi Inglismaa-Horvaatia. Esimene poolfinalist selgub aga juba täna ning selle selgitavad välja Prantsusmaa ning Belgia.
Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: news.nike.com