Tänapäeval ei leia naljalt kedagi, kelle jalatsiriiulil ei oleks vähemalt ühte ketsipaari. Neid kannavad lapsed, noored ja igas vanuses täiskasvanud. Paljudele lemmikjalatsid ongi just ketsid. Kuidas aga teha nii, et lemmikud püsiks kenad ja neid saaks võimalikult kaua kanda, sellest räägib Sportland Arena juhataja ja sneakerhead Margus Traksmann.
Küllap teavad kõik, et ketse hakati kunagi valmistama spordijalatsitema, kuid tänaseks on nendest saanud maailma populaarseimad jalatsid. Suurimateks trumpideks on mugavus, universaalsus ja stiilsus. „Ketsid viimistlevad su outfit´i ja panevad sellele n-ö punkti. Ketside tohutu populaarsuse taga on mitmeid põhjuseid. Näiteks võid sa oma jalatsite valikuga midagi öelda või näidata. Need jalatsid sobivad ka nii paljudeks sündmusteks – tööle, peole, kohtingule, matkale, pulma – kuhu iganes. Halva ilmaga viskad beater’id jalga, hea ilmaga lükkad varba otsa ketsi, mida sa iga päev jalga ei pane jne,” ütleb Margus.
Valik on väga suur
Ketse on lugematutes variantides. On madala ja kõrge äärega mudeleid, on ühevärvilisi ja mustrilisi, on mitmesuguse tallaga, alates klassikalisest siledast kuni siksakilise platvormini välja. Igaühele oma. Seda kinnitab veelgi erinevate brändide rohkus, kelle tootevalikust neid jalatseid leiab. „Nike pole enam ammu ainus bränd, mis sneakerhead’idele korda läheb. Asics teeb huvitavaid mudeleid. Puma teeb samuti väga põnevaid lükkeid ning on populaarsust kogumas. Nike ja adidas üritavad vaikselt vanu jalgpalli ketse tänavapilti tagasi tuua,” loetleb Margus. Tema enda lemmikuks ketsimudeliks läbi aegade on Nike Jordan 1. „Esteetiliselt meeldiv. Väikesest peale on see mudel mulle väga korda läinud. Täpselt ei oskagi öelda miks, nii lihtsalt on. Selle mudeliga on ka üliägedad colorway´id ja collab´id välja lastud.“
Ketsid vajavad hooldust
Ketsid ei ole paljude jaoks lihtsalt jalatsid. Mõned ketsid võivad saada isegi nii headeks kaaslasteks, et neist ei tahaks mitte kunagi loobuda. Ja võib-olla ei peagi, sest kui jalatsite eest korralikult hoolitseda, kestavad need kaua.
Regulaarne hooldus hoiab ära mustuse kogunemise ning aitab säilitada ketside kuju ja hea välimuse. Hästi hooldatud jalatsid ei näe mitte ainult ägedamad välja, vaid pakuvad jalale ka paremat tuge ja säilitavad funktsionaalsed omadused.

Marguse sõnul on ketside hooldus ülioluline. Ta soovitab seda kõigil ise teha, sest nii on huvitavam. „Netis leidub hulganisti detailseid õpetusi ketside hooldamise kohta. Aga kui ei taha ise sellega tegeleda, siis võib viia oma jalatsid CLEANSTEP proffidele, kes teevad need korralikult puhtaks. Oma ketside eest tuleb igal juhul hoolt kanda,” rõhutab Margus. „Juba ostes võiks lasta ketsidele kaitsekihi peale kanda. Suuremates Sportlandi ja Ballzy kauplustes on IMBOX masinad, kuhu saab panna uued jalatsid ja masin pihustab neile kaitsekihi peale. Võib ka ise sobivat vahendit pihustada. Valiku leiab näiteks CREPi, Timberlandi või Toko toodete hulgast.“
Mida võib ja mida mitte
Väga oluline on teha hooldust õigesti, sest valed võtted võivad viia probleemideni nagu näiteks värvide tuhmumine, jalanõu kuju ära vajumine või materjalide kiire kulumine. Nii väheneb ketside eluiga ja kandmismugavus.
„Kõige hullem viga on see, kui ketsid visatakse pesumasinasse. Sellele järgneb veel üks levinud eksimus – ketsid pannakse sauna või kuuma radiaatori peale kuivama. See rikub jalatsi kuju ja kahjustab liimi. On suur tõenäosus, et vorm läheb kaunaks ning hiljem ka liimist lahti,” ütleb Margus.
Kuidas siis jalanõusid õigesti puhastada? „Kõige paremini saab ketsid puhtaks õigete hooldusvahenditega. Soovitan CREP, Jason Markk või Eesti kohaliku brändi TOPI tooteid. Neid on maru lihtne kasutada ning need teevad jalatsid reaalselt puhtaks.“
Halva lõhna ja niiskuse vastu
Suvisel perioodil võib tihti tekkida jalanõude sisse ebameeldiv lõhn. Marguse sõnul on ka selle vastu sobivad vahendid. „Näiteks CREPil ja ka Timberlandil on värskendav pihusti, CREPil isegi mitmes erinevas lõhnavalikus. Surtsuta vuss jalatsi sisse ning viska tuulduma – probleem kaob. Kasutan isegi,“ lausub ta.
Vesi ja niiskus võivad samuti mõjuda halvasti nii ketside kandmismugavusele kui ka välimusele. Märjad jalanõud muutuvad ka kasvukohaks bakteritele, mis võivad tekitada ebameeldivat lõhna ja soodustada kulumist. „Kui ketsid saavad vihma või pori, tee need niiske lapiga puhtaks ja jäta kuivama. Kui on väga hull mustus, vii pesulasse või tee ise puhtaks. Seda muidugi õigete vahenditega,” soovitab Margus.
Tänapäeval on ka erinevaid tehnoloogiad, mis parandavad ketside niiskuse taluvust. „GORE-TEXiga jalanõud kannatavad niiskust, vihma, muda jne. Näiteks Salomon, üks GORE-TEX tehnoloogiat kasutavatest brändidest, on hetkel tõusmas üsna populaarseks igapäeva jalanõuks.“
Valge saab jääda valgeks
Mõned ketsid võivad vajada sagedasemat hoolt kui teised. See sõltub nii materjalidest kui värvist. Näiteks ikoonilised Converse´i valged Chuck Taylori ketsid on väga ägedad ja alati trendikad, kuid praktilisema meelega inimene ei pruugi neid endale valida. Siiski ei maksa valgeid jalatseid ostmata jätta vaid seetõttu, et need võivad kiiremini määrduda. Õigete vahenditega püsivad need kaua heas korras. „Pese ketsid hooldusvahendi ja sooja veega puhtaks. Peale pesu pihusta kaitsekiht peale, see hoiab hiljem ketsi kauem valgena. Lihtne. CREPil on palju tõhusaid hooldusvahendeid, alustades õigetest harjadest ja lappidest, lõpetades „kustukummiga“, millega saab valged tallad puhtaks lükata,“ ütleb Margus.

Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: Taaniel Malleus