Suvel on tõukerattaga mõnus sõita, aga kui lihtsalt sõitmine igavaks läheb, on õige aeg selgeks õppida mõned trikid.
Kuidas aga algust teha? Küsisime nõu Eesti tuntuimalt ja kogenenuimalt trikimeistrilt ja treenerilt Mikael Parmanilt (tuntud ka kui KeerdTrepp). Tema sõnul ei olegi alustuseks vaja muud, kui trikitõukeratast ning pealehakkamist, ja eriti hea on trikitamist alustada sõpradega. „Koos sõpradega trikkide õppimine tekitab suuremat hasarti ning omavahelist konkurentsi. Esimeste trikkide harjutamiseks sobib ideaalselt tavaline sile asfalt. Kuna trikitamine võib olla ohtlik, siis tuleks kindlasti kasutada turvavarustust,“ ütleb Mikael. Ta rõhutab ka, et enne trikkide tegemist peaks kindlasti soojaks tegema kõik liigesed ja lihased, kaasa arvatud kael.
Trikitamine baseerub hüppamisel
„Kui turvavarustus on peal ja liigesed soojad, siis on esimene väljakutse tõukerattaga hüppamine,“ lausub Mikael ja lisab, et hüppamises ei ole midagi rasket, kui teha seda tehniliselt õigesti. „Selleks, et sooritada oma esimene hüpe, tuleb jalad asetada tõukeratta lauale võimalikult stabiilselt. Teiseks tuleb lenksust haarata mõõduka jõuga,“ selgitab treener ning soovitab enne hüppe sooritamist panna silmad kinni ning vaimusilmas hüpe läbi visualiseerida. „Nüüd ei jää muud üle, kui väike hoog sisse lükata, kahe jalaga hüpata ning samaaegselt hoida kätega lauda enda all. Hüppamine on kogu trikitamise baas.“
Skatepark‘i kuldreeglid
Kui trikitamise vastu on huvi suurem, võiks suunduda skatepark‘i, aga enne tuleb ohutuse huvides kindlasti selgeks teha, kuidas skatepark‘is liigelda. Mikaeli sõnul on kuldreeglid järgmised:
1. Enne skatepark‘i sisenemist jälgi, kes viibivad pargis.
2. Austa kõiki skatepark‘is viibijaid olenemata soost, vanusest või rassist.
3. Enne rambilt alla sõitmist vaata vasakule-paremale, täpselt nii, nagu liikluseski.
4. Ära hinda enda võimeid üle.
5. Ära kunagi jää asjatult keset parki seisma.
Kokkuvõtteks
Sõitmine ja trikitamine on lahe. See arendab koordinatsiooni, reaktsiooni ning aitab hirmudest üle saada ja seega ka ennast ületada.
„Et trikitamist alustada, on sul vaja trikitõukeratast, soovituslikult head seltskonda ning turvavarustust. Esimesed trikid, nipid ja manöövrid saab ära õppida maapinnal. Enne, kui lähed sõitma skatepark‘i, peaksid end tõukeratta peal kindlalt tundma. Küll aga on hea mõte skatepark‘i kõrval vaadata ning visuaalselt tegijatelt õppida,“ võtab Mikael kokku.
Kui ise ei tea, kus ja kuidas alustada või on soov trikitamise alal areneda, siis on alati kasu treenerist, kelle käe all uusi kogemusi omandada. Soovi korral võib ühendust võtta Mikaeliga meiliaadressil: [email protected]
Samuti jälgige sotsiaalmeedias KeerdTrepi kanaleid: Facebooki, Instagrami ja Youtube’i, sest sinna laetakse üles erinevaid ekstreemspordi videosid ja õpetusi. Mikael on videosid juba varemgi teinud ja siit saad näiteks õppida, kuidas teha tailwhip’i
Ja siit, kuidas inward bri-flip‘i
Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: Andres Kõljalg /erakogu