Karel Tilga (26) on Eesti kümnevõistluse üks säravaid tähti, kelle sihikindlus ja mitmekülgsus on viinud teda maailma tippude sekka. Juba mitmendat aastat treenib ja valmistub ta uueks hooajaks Ameerika Ühendriikides.
Kõigest kümme aastat tagasi kergejõustikuga alustanuna, võitis Karel juba 2017. aastal U-20 vanuseklassis Euroopa meistrivõistlustel kümnevõistluses pronksmedali tulemusega 8002 punkti. Georgia ülikoolis õppides tuli ta 2021. aastal USA National Collegiate Athletic Association (NCAA) üliõpilasmeistriks skooriga 8261, seitsmevõistluses kuulus talle 6264 punktiga esikoht. 2023. aastal Budapestis toimunud maailmameistrivõistlustel saavutas ta Eesti parimana neljanda koha tulemusega 8681 punkti. Selle resultaadiga hoiab Tilga Eesti kõigi aegade kümnevõistluse edetabelis kolmandat kohta. Temast eespool on vaid Erki Nool (8815 punkti, Edmontoni MM 2001) ja Johannes Erm (8764 punkti, Rooma EM 2024).
Läbi ja lõhki spordipoiss
Aga alustame algusest. Lõuna-Eesti poiss Karel Tilga tegeles Puka koolis õppides pallimängudega, käies nii jalgpalli- kui ka korvpallitrennis. „Olin igas mõttes sportlik, esindasin kooli nii pallimängudes kui ka jooksuvõistlustel. Kui põhikooli viimasel aastal tõsisem huvi pallimängude vastu ära kadus, siis sattusin Jaan Tiitsaare käe alla Tartu Kalevi kergejõustikugruppi. Täna võin öelda, et olen selle otsusega väga rahul. Jooksupisik oli mul nagunii enne küljes ja treener oskas õigetele nuppudele vajutada, et kergejõustik meeldima hakkaks. Mina omalt poolt olen olnud hästi järjekindel ja rutiini taluv ning nii me mõlemad teineteist täiendasime,“ räägib Karel.
USA-sse õppima minnes treenis noormees Küprose treeneri Petros Kyprianou juhendamisel, kes on tuttav paljudele teispool ookeani sporti teinud Eesti kümnevõistlejatele. „Petrose grupis oli tollal seitse-kaheksa poissi – kõik kümnevõistlejad, kes teinud üle 8000 punkti. Iga trenn oli kui minivõistlus ja algusaastatel sobis see mulle hästi. Igal juhul olen Kyprianoule väga tänulik,“ ütleb ta.
Et kõik ausalt ära rääkida, siis ülikooliõpinguid alustas kümnevõistleja Tartu Ülikoolis, IT teaduskonnas. „Ühel hetkel sain aga aru, et USA-s on hariduse omandamine ja treeningutega tegelemine palju läbimõeldum ja sportlasi arvestav. Bakalaureuse kraadi omandamine toimub seal nelja, mitte kolme aastaga. Kõik on käe-jala juures, lisaks on mitmesugused abiprogrammid, mida mina küll ei vajanud, aga need olid olemas.“
2023. aasta algusest treenib sportlane Jeff Huntooni käe all, kelle gruppi kuulub ka Kareli elukaaslasest seitsmevõistleja Ninali Zheng. Ninali on sündinud Kanadas, spordiareenil esindab Hiinat ja tema ametlikuks nimeks passis on Nina Schultz. „Nina on suurlinna tüdruk, elanud Pekingis ja Vancouveris ja tema kõrval olen ma ikka kolkapoiss Pukast. Aga me sobime hästi. Sport on mõlema jaoks kõige tähtsamal kohal ning seetõttu mõistame teineteist,“ ütleb Karel.
Tähtis on treeningute kvaliteet
Käimasoleval treeningperioodil on peamine rõhk põhja ladumisel. „Viimastel aastatel on mind seganud vigastused, aga praegu ei ole midagi, mis häiriks. See, mis mind olümpial segas, enam ei sega. Praegu on trennis palju jooksmist, tegeleme üldkehalise ettevalmistusega ehk ehitame põhivormi. Novembris on mu kodupaigas Bloomingtoni linnas 5-15 kraadi sooja ja paljuski saame veel õues trenni teha. Spetsiifilistega treeningutega alustame detsembris, siis paneme ka naelikud jalga. Kuhugi veel kiiret pole,“ selgitab sportlane.
Jeffi põhimõtetega on ta väga rahul. „Oleksin ise treener, läheneksin treeningutele samamoodi. Varasemalt olen sügiseti liiga palju trenni teinud ja tihtipeale olnud sügise lõpuks halvemas vormis kui alguses, sest koormasin organismi liialt. Jeffiga saame asjadest ühtemoodi aru. Võtame rahulikult ja mida hooaeg edasi, seda intensiivsemaks treeningud lähevad. Pigem on tähtis kvaliteet kui kvantiteet. Vanasti meeldis mulle grupis rohkem pingutada, sest raskeid jooksutrenne oli nõnda kergem teha, aga enam pole suurt vahet.“
Karel paistab kümnevõistlejate seas silma oma pika kasvuga. On see pluss või miinus? „Pikkus on nii plussiks kui miinuseks. Minul kahemeetrisena on pigem raske väga kiiresti joosta. Usain Bolt on ka pikka kasvu, aga tema on erand. Kõige väljakutsuvamad on minu jaoks teivashüpe ja tõkkejooks ehk alad, mis nõuavad keerukamat akrobaatikat. Heitealad on jälle trumbid, juba käte siruulatuse tõttu. Kümnevõistlus ongi huvitav, sest edukad võivad olla igasuguse kehatüübiga kutid. Tuleb lihtsalt oma trumbid välja mängida. Minu lemmikud on heited ning kaugus- ja kõrgushüpe.“
Hooaja tähtsaim võistlus – Tokyo MM
Uuel hooajal on Karelil esimeseks suuremaks eesmärgiks Euroopa sisemeistrivõistlused 6.-9. märtsini Hollandis, Apeldoornis, kuhu ta on juba kvalifitseerunud. Kui EM õnnestub, soovib mees kaasa teha ka sise MM-il, mis toimub kaks nädalat hiljem Hiinas.
Välishooajal on plaanis starti astuda kolmel korral. Esiteks maikuus Götzises, teiseks juulikuus Talance´is ja kolmandaks septembri lõpus Tokyos maailmameistrivõistlustel. Kahe võistluse vahele jääb ettevalmistuseks lausa kümme nädalat, aga hooaja tippvormis soovib kümnevõistleja olla Jaapanis. Kergejõustikusõbrad võivad juba kalendrisse märkida kuupäevad 13.-21. september, mil maailma parimad kergejõustiklased Jaapani pealinna kogunevad. Kuna kõik Eesti sportlased on kümnevõistluses viimastel aastatel olnud kõige kõrgemas mängus, siis on kindlasti põhjust ka Tokyost häid esitusi oodata.
Pikemas perspektiivis loodab Karel võistelda järgmise olümpiani, mis toimub nelja aasta pärast Los Angeleses. Selleks kulub ära igasugune abi, nii tervise eest hoolitsemise kui ka spordivarustuse osas. „USA-s abistab mind Poola massöör, kes on minuga ka varem tegelenud. Tema ideoloogia sobib minu omaga. Ta töötleb lihaseid tugevalt ja sügavalt, just nii nagu mulle sobib. Lisaks teen koostööd ühe tuttava kiropraktikuga, kes hoiab mu luustiku kontrolli all,“ ütleb Karel.
Sportland varustab teda adidase spordiriiete ja -jalatsite ning vabaajatoodetega. „Mind ei seo adidasega ei lapsepõlvemälestused ega nostalgia, aga kuna mul on kergelt lampjalad, siis teiste brändide liistud mulle lihtsalt ei sobi. Isegi USA-s õppides tehti mulle erand ja tuldi vastu. Team Estonia on seotud riietuse osas Nike brändiga, aga sokid ja tossud võivad olla reeglite järgi ka teise firma omad. Olen adidasega hästi kohanenud ja väga rahul. Olen Sportlandile koostöö osas tänulik,“ ütleb sportlane.
Hindab kodurahu
Vabal ajal pühendub Karel peamiselt kodule. „Olen kodune inimene, armastan rahu ja rutiini. Kuna meil on neli koera, siis nendega tegelemine võtab juba omajagu aega,” räägib ta. Koerad sattusid perre läbi kummalise juhuse. „Kui Nina valmistus Hiinas Aasia mängudeks, hulkus sealses treeningbaasis ringi üks tavaline segavereline krants. Siis me veel ei teadnud, et ta on emane, aga baasis taheti temast vabaneda. Meie olime looma juba toitnud, paitanud ja otsustasime ta päästa. Kui saime teada, et teda tahetakse kinni püüda, siis varjasime teda mitu päeva oma toas. Nii ta meie juurde sattus ja nüüd on meil kokku neli koera,“ naerab Karel.
Ka võistlustel suudab mees rahulikku joont hoida ja ülemäära närvi ei lähe. „Ma ei kaalutle liiga palju ette. Üritan mõelda mitte nii, et mis saab, kui midagi ei õnnestu, vaid ikka nii, et mis saab siis, kui õnnestub. Kui näiteks kaugushüppes on kaks esimest katset üle astutud, tuleb sõltuvalt võistlusest hüpata kolmas katse turvaliselt või riskida. Nii lihtne see ongi.“
Kareli tegemisi saab jälgida Instagramis @kareltilga
Tekst: Kärt Radik
Avafoto: Keir Rämson