Mari Hütsi on naine, kelle südame on vallutanud golf. Just golf viis teda USA-sse ülikooli, golfi mängides on ta täitnud oma sportlikud eesmärgid ning selle alaga on seotud tema töö.
Kuidas ja millal golfi juurde sattusid?
Alustasin trennides käimist 6-aastaselt. Golfi juurde jõudsin läbi pere – kui sündisin, siis töötas mu isa Soomes golfiväljakul. Kui 1993. aastal avati Niitvälja golfikeskus ning esimene ametlik väljak ja klubi, siis isa juba teadis, millega tegemist ning viis pere ja sõbrad golfi juurde. Mina hakkasin siis peresõprade lastega koos trennides käima.
Tegelikult olen väiksest peale käinud nii tennise- kui golfitrennides ning tegin neid alasid paralleelselt kuni 15. eluaastani. Siis pidin tegema valiku ja see langes golfi kasuks, sest selles olin juba võistelnud ja karikaid võitnud. Tennises mulle nii väga võistelda ei meeldinud.
Kas golf hakkas sulle kohe meeldima ning millega see sind võlus?
Mul on ütlus: tennis mulle meeldib, aga golfi ma armastan. Ma algust päris täpselt ei mäleta, sest olin alustades üsna väike, aga eks vahel pidid vanemad mind ka tagant sundima ning väga hea, et nad seda tegid. Üldiselt mäletan, et kuna golfis tulid kiiresti võistlused, esimesed võidud ja karikad, siis meeldis see ala mulle juba väiksest peale.
Kui sageli hooajal golfi mängid ning kus peamiselt mängimas käid?
Proovin mängima jõuda kord nädalas, kiiretel aegadel kord kahe nädala jooksul. Mängin peamiselt Rae Golfis, Tallinnale kõige lähemal asuval väljakul, kus on hetkel käimas väga ägedad arendustööd.
Mida sa golfi juures kõige rohkem hindad?
Hindan väga paljusid asju: ausust, etiketti, värskes õhus liikumist jne, aga kõige rohkem väärtustan selles mängus just mentaalset osa.
Golf viis sind isegi USA-sse ülikooli. Mida sellest ajast meenutad?
Õppisin Westminster College’is, Salt Lake Citys. Sain stipendiumi tängu golfile ja mängisin ülikooli golfitiimis neli aastat. Samas oli õppimine minu jaoks alati esimesel kohal ning siis tuli sport – ma pole varem ega hiljem nii palju õppinud kui USA-s, seda nii elukoolis kui ülikoolis. Ülikooli lõpetasin bakalaureusekraadiga spordi juhtimise ja ürituste korraldamise erialal. Kogu võistluskarusell ja reisimine oli muidugi ülikooli ajal ka superäge. Näiteks sain tänu golfile reisida 13-sse USA osariiki.
Ma olen üldse tänu golfile saanud väga palju reisida, nii mitmetes Euroopa riikides Euroopa meistrivõistlustel kui ka maailmameistrivõistlustel. Parimad mälestused on aga seotud USA-s võistlemisega ja kindlasti on kõige eredamalt meelde jäänud sealne rekordmäng – 67 lööki ehk 5 alla raja pari. See on kindlasti mu elu kõige vingem teekond, kuhu golf on mind viinud.
Mida oled golfis saavutanud ja kas sul on veel sellega seotud eesmärke?
Olen kõik suuremad sportlikud eesmärgid jõudnud juba täita ning enam ei võistle, mängin vaid oma lõbuks. Olen Eestis kõik suuremad võistlused võitnud, mul on kolm Eesti meistritiitlit, aga ka mitmed tähtsad saavutused USA-s. Näiteks olin esimesel ja viimasel ülikooliaastal parim mängija ning selle üle tunnen väga suurt uhkust. Ma olin ju pärit riigist, mida keegi ei teadnuki!
Nüüd soovin oma looga noori inspireerida ning olla lahe lastetreener. Sel aastal tegin ära EOK abitreeneri paberid ja hakkan Rae Golfis treenima pisikesi golfareid (alates 4. eluaastast).
Hiljutine eriolukord muutis paljude inimeste trennirutiini – kuidas see mõjutas sinu sportimist? Kas tegeled golfi kõrval ka mõne muu spordialaga?
Õnneks on golf üks väheseid spordialasid, mis eriolukorra ajal sai jätkuda nii nagu varem. Kuna ilmad on olnud mõnusalt kevadised, siis olen saanud enda kohta üpris palju golfi harrastada. Sel hooajal on juba päris mitu mänguringi tehtud, mille üle on hea meel. Aga mulle meeldib ka joosta, triatlonit harrastada ja matkata.
Sport ei sisusta ainult sinu vaba aega, sellega on seotud ka töö. Milles see täpsemalt seisneb ning kui oluline on sinu jaoks, et töö on seotud spordiga?
Olen rohkem kui neli aastat töötanud AS-is Jalajälg, kus minu ametinimetus on Nike Golf & Tennis Category manager ehk ma juhin Nike golfi brändi ning hiljuti lisandus portfooliosse tennis.
Tööülesanded on seotud kaupade hankimisega, sinna hulka kuulub toote ettemüümine klientidele, toote välja valimine meie poodidesse, kaupade tarne, turundus ja igapäevane suhtlus klientidega ning enda ala ehk golfi eest seismine.
Mulle on oluline, et töö on seotud hobiga, sest see teeb töö palju lihtsamaks. Naudin kogu protsessi ja tunnen end sel alal enesekindlalt.
Golfi kategooria juhina oled hästi kursis ka golfimängija jaoks oluliste toodetega. Mida peaks sisaldama harrastusgolfari spordikott?
Kindlasti on oma osa golfivarustusel ja oma osa riietusel. Varustusest peaks olema golfikepid ja kott (mida edasijõudnum, seda rohkem golfikeppe vaja on, algajale piisab ka 3-4 kepist). Lisaks mõned nn tarbeesemed – golfikinnas, pallid, tiid, griinikahvel, pallimärkija.
Varustuse kõrval võiks esimene investeering olla golfijalanõud – need võiks olla mingil määral vettpidavad ega tohiks muru peal libiseda, kui täislööki lüüa. Kindlasti peaks golfari riidekappi kuuluma kraega polosid, viisakamad püksid ning vihmariided, sest Eestis ei või kunagi teada, millal keset mängu sadama hakkab.
Millest oma golfivarustuse valimisel lähtud?
Kindlasti mugavus – peab ju selle varustusega veetma väljakul umbes neli tundi ning üsna ebameeldiv on, kui kuskilt hõõrub või on ebamugav.
Miks soovitaksid tänavu kevadel ja suvel golfi proovida nendel, kes seda seni veel teinud ei ole?
Kindlasti soovitan kõigil golfi proovida, eriti sel kevadel ja suvel, kui on keeruline aeg. See mäng aitab mõnusalt lõõgastuda ning mitte mõelda tööst ja muredest, mis meie ümber igapäevaselt valitsevad. Golf on hea spordiala, mida koos pere ja sõpradega värskes õhus harrastada.
Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: Mats Soomre