Miks sumedateks suveöödeks Kõrvemaale telki või rippvoodisse kolida? | Sportland Magazine

Jaga „Miks sumedateks suveöödeks Kõrvemaale telki või rippvoodisse kolida?“

Miks sumedateks suveöödeks Kõrvemaale telki või rippvoodisse kolida?

Tänavune suvi on justkui loodud Eestimaa looduse avastamiseks, kuid selleks, et seda põhjalikult teha, peab piisavalt aega võtma. Avastusretkeks võiks varuda vähemalt ööpäeva, et nautida nii päikeselist päeva, imelist loojangut kui ka kasteseid varahommikuid.

Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuses on looduse avastamiseks mitmeid võimalusi. Võid iseseisvalt mööda rabasid ja matkaradasid kolada, aga võid ka mõnest organiseeritud matkast osa võtta. Kui võtad plaani ka loodusesse ööbima jääda, on unustamatud hetked garanteeritud.

Millist matka valida?

Meeldejääv elamus ootab neid, kes otsustavad osa võtta päikeseloojangu jalgsi- ja räätsamatkast Põhja-Kõrvemaa vahelduval maastikul. Retkejuhiga koos saab nautida kohalikku loodust ning julgemad võvad teha laukas ka värskendava supluse. Matka lõppedes ei tasu aga kohe koju kiirustada, vaid aktiivsest päevast võiks puhata samuti värskes õhus ning Jussi järvede või Paukjärve äärde telkima jääda. Telkimiseks vajaliku saab soovi korral Kõrvemaa keskusest rentida.

Seltsis segasem suvepakett sobib kuni neljale täiskasvanule ning sisaldab FAT-rataste ja kiivrite renti, majutust ripptelkides, hommikusööki ja pesemisvõimalust Kõrvemaa keskuses. Rattamarsruudi saate kokku panna ise, täpselt nii pika nagu soovite ning öö veetmine ripptelkides on omaette elamus.

Flite-metsas (1)

Kes tahab iseseisvalt Kõrvemaad avastama minna ning värskes õhus ööbida, leiab keskusest soovitusi matkaradadeks ja telkimispaikadeks. Samas saab rentida matkatelgi, ripptelgi või rippvoodi. Koos muu matkaks vajaliku kraamiga võid kodunt kaasa pakkida ka alusmati ja magamiskoti, aga neid saab samuti Kõrvemaa keskusest laenutada.

Kõrvemaa piirkond on telkimiseks ideaalne, sest seal leidub rabajärvi ning mitmeid RKM telkimisplatse koos lõkkeplatsidega. Näiteks Väinjärve kaldal asuv Jussi telkimisala või mitmete lõkkekohtadega avar Paukjärve telkimisala.

Rippvoodi Kõrvemaal

Mida magamiseks kaasa pakkida?

Et värskes õhus veedetud öö kujuneks positiivseks kogemuseks on hea panna kõrva taha mõned tarkuseterad. Näiteks matavad paljud matkajad väljas ööbimise mõtte maha seetõttu, et pelgavad külma, kuid tegelikult ei ole selleks põhjust. Kogenud matkaja Kunnar Karu ütleb, et soojas püsimiseks on kõige olulisem õigesti valitud magamiskott. „Erinevalt paljude matkajate ettekujutusest ei anna sooja mitte telk, vaid magamiskott. Telgi funktsioon on kaitsta tuule, sademete ning väliskeskkonna eest, aga põhiline soojus tuleb siiski magamiskotist,“ räägib ta.

Magamiskotti valides on Kunnari sõnul kõige olulisem järgida mugavustemperatuuri (inglise keeles comfort temperature), mis annab aimu, millises temperatuuris ööbimiseks see sobib. „Tasub eelistada madalama mugavustemperatuuriga magamiskotti, sest luku võib alati lahti teha, aga lisasooja on palju raskem saada. Peab vaatama ka magamiskoti pikkust, et magaja sinna sisse ilusti ära mahuks ning jääks liigutamise ruumi,“ soovitab ta.

Üheks valeks arusaamaks on ka see, et magamiskotis peab kõik riided selga jätma. Tegelikult võetakse magamiskotti pugedes alati joped ja paksud püksid ära. Suvisel ajal võib lisaks aluspesule särgi selga jätta, aga liiga palju riideid pole tarvis.

Magamiskott annab piisavalt sooja ning tagab hea une, kui selle all on mõnus magamismatt, sest see isoleerib aluspinnast tuleva külma ja niiskuse. „Matt olgu piisavalt pehme ning õige pikkusega. Kui tahta magamismatti kasutada ka õhtul lõkke ääres istumiseks, siis ei sobi täispuhutav matt– oht selle sisse augud torgata on liiga suur. Sellisel juhul tasuks eelistada kokku volditavat või rullitavat matkamatti. Muudel juhtudel on kindlasti täispuhutav matt mugavam, pehmem, kergem ning isoleerib ka külma palju paremini,“ selgitab Kunnar.

Looduses ööbimine annab erilise emotsiooni

Kord või paar suve jooksul võiks telgis või rippvoodis magada iga inimene. „Eemal linnakärast tasub nautida vaikust ja rahu, linnulaulu järve, mere või jõe kaldal. See annab täiesti erinevaid emotsioone võrreldes hotellis ööbimisega,“ lausub Kunnar. „Üks asi on ka telkida tihedas kämpingumelus, kus see on pigem ööbimise alternatiiviks kui suureks naudinguks. Õige emotsioon tuleb siis, kui leiad mõnusa privaatse telkimisplatsi ning saad nautida loodust sõprade, pere või kaasmatkajatega.“

Päikeseloojang Kõrvemaal

Kunnar soovitab telkima minnes mõnel selgel õhtul ära vaadata päikseloojangu ning hommikul ärgata päiksetõusu ajaks (peale seda saab ju alati uuesti magama minna). „Need on hetked, mis ei unune,“ kinnitab ta. Matkaja sõnul ei maksa alahinnata ka värsket õhku. „Sageli need, kes kõige rohkem telkimist kardavad, magavad telgis väga hästi just tänu värskele õhule. Hommikul kiidetakse une kvaliteeti ning laidetakse oma hirme: kuidas ma küll kartsin telkimist, kui päriselt oli nii mugav ning uni sügav.“

Püstkojatelk – ainulaadne kogemus

Kui ise telki või rippvoodit püstitada ei taha, aga nelja seina vahel ka ei taha magada, siis nende jaoks on Kõrvemaa matkakeskuses järve ääres olemas püstkojatelk. See on püsivalt üleval ning seal on väga mõnus peale pikka päeva välja puhata. Püstkojatelk on kaetud veekindlaks töödeldud puldankattega ning jahedama öö korral saab sooja telgis asuvat kaminat küttes. Ära jääb telgi püsti panemise vaev, pole karta märjaks saamist ega külma, kuid loodus on sama lähedal kui tavalises telgis ööbides. Kuulda on kõik loodushelid – linnulaul, loomade hääled, tuuleiilid jms.

Püstkojatelk Kõrvemaal

Kunnar Karu soovitused telkijale või rippvoodis ööbijale

  • Esmalt tee selgeks, kuhu minek, mis kohapeal olemas, mis puudu ja mida vaja kaasa võtta. Tuleb läbi mõelda, mis on vajalik seljakotti panna ning arvestama peab, et kõike seljas kohale tassida ei jõua.
  • Kui on plaan ööbida rippvoodis, siis peab peatuspaigas olema sobilike vahekaugustega puid. Muidu on voodi ülespanek päris keeruline, kui mitte võimatu.
  • Kui varem ei ole telki või rippvoodit üles pannud, siis tasub kulutada mõned minutid ning vaadata internetist üle videoklipp konkreetse mudeli püstitamise kohta. See hoiab hiljem hulga närvirakke kokku.
  • Esimest korda telkima minnes vaata, et ilmataat ei nöögiks – esimesed ööbimised tee pigem ilusa ilmaga.
  • Vaata kindlasti, et su telk korralikult kinni oleks – enamasti kinnitatakse telk maapinnale, aga telginööre võib vabalt ka puude külge siduda.
  • Jaaniööl telkima minnes pole pealambist lugu, aga muul ajal tasub hoida väike valgusallikas ligi, kui vaja telki või sealt välja vaja pugeda või telgis toimetada.

Tekst: Merilin Piirsalu

Fotod: Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskus

 

 

 

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Bosch Eesti Maastikurattasari alustab 5. juulil!

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus