Mille järgi valida trenniks sobivad jalatsid? | Sportland Magazine

Jaga „Mille järgi valida trenniks sobivad jalatsid?“

Mille järgi valida trenniks sobivad jalatsid?

Teatavasti mängib treeningute õnnestumise puhul suurt rolli varustus ja väga tähtis on just sobivate treeningjalatsite valik. Kuidas trenniks õige jalats leida ja mille järgi seda valida? Küsisime nõu nendelt, kes igapäevaselt spordiga tegelevad.

Vasaraheite Eesti rekordiomanik Anna Maria Orel peab varustuse valikut väga oluliseks. Oma treeningutel kasutab ta jooksujalatseid, tõstejalanõusid ja heitesusse. „Isegi kui treeningul ei ole jooksmine prioriteet number üks, siis veendun alati selles, et jooksutossud oleksid korralikud ja riietus mugav,“ ütleb ta. Jalatsite puhul peab ta kõige olulisemaks toestust, mugavust ja vastupidavust. „Jalatsit valides peaks ka jälgima, et see oleks sulle sobilik ja mitte kusagilt jalale ei hakkaks,“ soovitab Anna Maria.

Igaühele oma

Jalgpallur Frank Liivakul on trennides peamiselt kasutusel jalgpallijalatsid ja jooksutossud. „Jalgpalli mängimiseks kasutan Nike Superfly jalatseid ja jooksujalanõud on mul enamasti Nike Flykniti kollektsioonidest,“ ütleb ta. „Hea treeningjalats peab eelkõige keha toetama. Kergemad tossud sobivad neile, kes on rohkem liikuvuses ja raskemad tossud nendele, kes treenivad suuremate raskustega,“ selgitab Frank. „Kõige tähtsam on see et jalats oleks mugav. Sul peab tekkima tunne, et see toss on justkui sinu jalale loodud,“ toob ta välja peamise. Frank usub, et oluline on ka see, milline jalats välja näeb. „Tossu välimus suudab iseloomustada inimest, kes seda kannab, nii et vali just see värv ja mudel, mis sulle kõige enam meeldib,“ soovitab ta.

Frank Liivak

Hea toestus ja mugavus

Jalatseid, millega trenni teha, läheb vaja igal sportlikul inimesel. Näiteks joogaõpetaja Liis Karelson on joogatundides küll paljajalu, aga jõusaalis käies tõmbab temagi jalga treeningjalatsid. „Jõusaalis parandan füüsist, et seeläbi ka oma joogaoskusi arendada. Kannan Nike Metcon 4 treeningjalatseid,“ ütleb ta ja lisab, et jalatseid valides lähtub ta sellest, et need oleksid väga hea toestusega ja mugavad. „Mis siin salata, jalatsid võiksid ka ilusad välja näha,“ lisab Liis. Üldise soovitusena toob ta välja, et esmalt tuleb endale selgeks teha, millistel treeningutel jalatseid kasutama hakkad. „Vastavalt otstarbele tuleb valida õige jalats. Näiteks saalitrenni jaoks on hea madal ja tugeva toestusega jalanõu. Mina isiklikult olen mitmel korral eksinud suuruse valikuga, seega soovitan võtta alati pigem tibake suurem jalats,“ ütleb ta.

Nike Metcon mudel

Kenad jalatsid kutsuvad trenni

Triatleet Johannes Siku treeningutel on jalatsitel kõige tähtsam roll jooksutrennis. „Kasutan põhiliselt kolme tüüpi jooksujalatseid: toestavaid ehk paksema tallaga tosse pikemates ja taastavates trennides, tempojooksu ja lõigutrennide ajal panen jalga vahepealse toestuse ja kergusega jalanõud ning võistluse jaoks on mul eraldi võistlustossud, mis on kerge ja minimaalse toestusega. Lisaks kasutan talvel libedaga maastikumustriga jalanõusid,“ kirjeldab Johannes. Ta peab sobiliku treeningvarustuse valimist väga oluliseks.

„Nagu öeldakse, ei ole halba ilma, on halb riietus. See tähendab, et vale riietusega on võimalik trenn väga ebamugavaks teha, aga kui teed palju trenni, siis on mugavus väga oluline. Midagi ei tohi kuskilt hõõruda ja kõik peab hästi istuma. Sama kehtib jalatsite puhul. Igal jalatsil on eri ülesanne ja tuleks leida täpselt enda jalale sobiv,“ toonitab Johannes.

Jalatsi omadustest rääkides toob ta välja, et see peaks olema hingav ja hästi jalga istuma. „Tossud ei tohiks olla väga rasked ja kohmakad, sest see hakkab pikema aja jooksul segama,“ teab ta. Johannese meelest ei saa päriselt mööda vaadata ka jalatsite välimusest. „Kui sinu kasutuses on tõepoolest kenad ja kirevate värvidega jooksujalatsid, siis kutsuvad need suurema tõenäosusega ka jooksma,“ usub ta.

Kokkuvõtteks

Spordijalatsite puhul tuleb lähtuda esmalt sellest, milliseks alaks neid vaja on. Samuti peab jalatseid valides silmas pidama seda, kuidas need sinu jalaga sobivad, kas need on mugavad ja vastupidavad. Vähetähtis ei ole ka jalatsite välimus.

Magnus Kirt

Jalatseid valima minnes võiksid piisavalt aega varuda. Mudelite valik on mitmekesine ning jalale sobiva ja silmale kõige meeldivama jalatsipaari valimine võib üksjagu aega võtta. Kui jalatsid aga valitud, siis pole muud kui rõõmsalt trenni tegema!

Tekst: Merilin Piirsalu

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Triatleet Johannes Sikk: sisemine distsipliin ei lase alla anda

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus