Kui trennisaali minna ei jõua, siis pole see vabandus treeningu vahele jätmiseks. Korraliku treeningu saad teha ka koduuksest väljumata. Eriti hea, kui võtad abiks mõned vahendid, mis muudavad harjutamise mitmekülgsemaks. Panime kirja, millised treeningvahendid võiks igal spordihuvilisel kodus olla.
HANTLID
Hantlid on äärmiselt lihtsad, käepärased ja mitmekülgsed treeningvahendid, mida edukalt kasutada ülakeha ja kerelihaste treenimiseks. Kodus treenijale sobivad enamasti hantlid raskusega 0,5-6 kg. Algajana võta kasutusele kergemad, ning kogemuse ja jõunäitajate kasvamisel raskemad hantlid. Igal juhul peab hantel andma paraja koormuse – ei liiga kerge ega liiga raske pole kumbki õige valik. Esimesel juhul ei ole trennil piisavalt mõju ja teisel juhul on oht end kergemini vigastada.
Sportlandi valikus on Nike ja Rootsi spordivarustuse tippbrändi Casalli hantlid, mis on mõeldud koduseks kasutamiseks ehk kaetud neopreeniga – see parandab haaret ja vähendab võimalust vigastada mööblit.
Olemas on ka reguleeritavad hantlid, mille raskusi saab kettaid lisades või eemaldades vastavalt soovile väga mugavalt ise muuta. Casalli valikus on reguleeritava hantli maksimaalne raskus 9 kg.
KUMMILINDID
Kummilint on suurepärane vahend, millega saab sooritada erinevaid harjutusi ja töödelda kõiki lihasgruppe. Kummilinte on erineva kujuga:
· Pehmed ja laiad – nt Casall Flex Band on mõeldud erinevate lihasgruppide arendamiseks ja sobib hästi universaalseks treeningvahendiks (saab kasutada ka topelt kokkupanduna, et saada suurem koormus).
· Ringikujulised – nt Casall Rubber Band, mida kasutatase enamasti reie- ja tuharalihaste treenimiseks – vaieldamatult viimase kolme aasta suurim hitt ja naiste lemmik. Sellest on olemas ka tekstiilist variant Casall Mini Loop Band, mis on veidi laiem ja mida on mugavam kasutada, kuid see ei veni nii hästi ja harjutuste valik on tänu sellele natuke kitsam.
· Käepidemetega – nt Casalli Exetube, mida enamasti kasutatakse käte lihaste treenimisel.
Kummilindid on erineva tugevusega. Lintide tugevus on kirjas pakendi peal ning lihtsama eristamise jaoks on kummid erinevad värvi. Casall kasutab loogikat, kus hall on kerge, must keskmine ja oranž kõige tugevam.
HÜPPENÖÖR
Hüppenööri regulaarne kasutamine arendab võhma, koordinatsiooni ning paljusid lihasgruppe. Hüppenööriga saab teha erinevaid hüpete kombinatsioone (kahel jalal, ühel jalal, tagurpidi). Hea on seeriaid sooritada vaheldumisi teiste harjutustega.
Hüppenöörid erinevad paksuse ja pikkuse poolest. Mida peenem on nööriosa, seda kergem see on ning kiiremini hüppamist võimaldab. Paksema nööriosaga hüppenöörid on aeglasemad, aga annavad suurema treeningefekti, sest nende kiiresti liigutamine nõuab rohkem pingutust.
Hüppenööri pikkus tuleb valida vastavalt enda kasvule. Kui sama hüppenööri hakkab kasutama mitu inimest, siis on hea valik reguleeritav nöör.
Sportlandi valikus on tavalised pehme vahtkäepidemega hüppenöörid, peenikesed n-ö Speed Rope’id, mida kasutavad paljud CrossFiti harrastajad ning ka terasnööriga hüppenöörid. Kõik Casalli hüppenöörid on reguleeritava pikkusega.
MASSAAŽIRULL
Üheks treeningu osaks on kahtlemata ka venitamine ja taastumine. Selleks otstarbeks sobib abivahendina massaažirull. Tegelikult saab rulli kasutades tõsta ka lihastoonust, suurendada liigeste liikuvust, ennetada vigastusi ja parandada koordinatsiooni.
Massaažirullid erinevad suuruse, kõvaduse ja mustri poolest. Valimisel peaks arvesse võtma nii oma valuläve kui varasemat rullimiskogemust. Algajatel tasuks valida pehmem ja pikem variant.
Sportland pakkub mitmeid variante:
· Pehmemad Casall Foam Rollid sobivad hästi algajatele, aga ka tõsisemad harrastajad ei jää selle vahendiga hätta. Rull püsib vormis kaua ja sellel on pikk eluiga.
· Kõvemad ja agresiivse mustriga Casalli ja Nike Tube Rollid – on mõeldud pigem edasijõudnutele ning nende toime jõuab paremini ka süvalihasteni, pakkudes kiiremat taastumisvõimalust. Lisaks tavapärastele rullidele on Casalli valikus korgi ja bambuse kattega rullid, mis on mõeldud inimestele, kes mõtlevad ka ümbritseva keskkonna peale.
Matt on lahutamatu osa kodusest treeningust
Kui kõikide muude treeningvahendite asendamiseks võib leida alternatiivseid harjutusi oma keharaskusega, siis võimlemismatt peaks võtta olema kõikidel, kes soovivad kodus trenni teha. Kui sooritad harjutusi põrandal või vaibal, siis on suur oht libisemiseks ning enda vigastamiseks, aga võimlemismatil saad mugavalt ja ohutult teha harjutusi nii püsti kui pikali asendis.
Casalli valikus on nii õhukesed treeningmatid algajatele kui ka paksemad võimlemismatid tõsisematele tegijatele, lisaks lai valik joogamatte (4 mm ja 5 mm paksusega), mille üheks oluliseks osaks on kindlasti hea grip (pidamine), mis aitab joogaasendite ajal keskenduda sooritusele, mitte püsima jäämisele. Casalli valikus on ka edasijõudnud joogidele mõeldud raskest naturaalsest kummist matid, kus lisaks funktsionaalsusele on mõeldud keskkonna teemadele.
Värvivalik on samuti lai ning alati on kollektsioonis ka Casalli riietega kokku sobiva mustriga matid.
Kõikide Casalli treeningvahendite tootmise puhul on kasutatud võimalikult vähe kahjulikke kemikaale ning aluseks on võetud roheline mõtlemine. Korgi ja bambuse kollektsioonid on sellele kõige parem näide.
Katseta ja küsi nõu!
Kui sul puudub treeningvahendite kasutamise kogemus, siis võid minna enne varustuse soetamist spordiklubisse ning proovida harjutusi eri treeningvahenditega, samuti katsetada seda, millised raskused just sinule sobivad.
Spordiklubides on kohapeal ka treenerid, kes oskavad alati anda head nõu, milliseid harjutusi ja kuidas teha, et saavutada endale seatud eesmärgid. Häid harjutusi eri treeningvahenditega leiad kindlasti ka YouTube’ist.
Samuti tasub tulla nõu küsima Sportlandi kauplustesse, kus leiad klienditeenindaja abiga parimad trennivahendid enda igapäevaseks vormis hoidmiseks.
Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: Casall