Eesti triatleetide uue põlvkonna esindaja Gregor Rasva alustas septembrist õpinguid Audentese spordigümnaasiumis triatloni erialal. Sihid nii spordi- kui haridusmaastikul on noorel mehel paigas ning teekond kaardistatud. Spordimehe suur unistus on jõuda maailma parimate sekka ning triumfeerida tiitlivõistluste poodiumite kõrgeimatel astmetel.
Ujumistreeningutega alustas Gregor nelja-aastaselt. „Pühendasin end vaid sellele alale mitu head aastat ning olin oma vanuseklassis üsna edukas. Kuna nooremas eas ujujatel on üldjuhul suveperioodil puhkus, aga mina soovisin regulaarse sportimisega jätkata, siis alustasin oma lõbuks jooksmisega. Ühel hetkel soovitasid vanemad proovida triatloni, isa ostis mulle vana maanteeratta ning edasine on ajalugu,“ meenutab ta oma sporditee algust.
„Esimesed karikaetapid tegin kaasa 12-aastaselt, treenisin selleks nii iseseisvalt kui ka koos isaga maanteel rattakilomeetreid kogudes. Kaks aastat tagasi liitusin Marko Alberti treeninggrupiga Tr1hards, kes on minu jaoks justkui teine perekond,“ tunnistab Gregor mõtlikult. „Kuna ala nõuab ja samas õpetab väga palju distsipliini, rutiinitaluvust ja ajaplaneerimist, siis n-ö järjel püsimine on lihtsam teistega koos. Treenin nädalas keskmiselt kokku 20 tundi, laagrites tuleb treeningtunde vahel kokku üle kolmekümne.“
Valis sportimist toetava kooli
Kiili gümnaasiumis põhihariduse omandanud Gregori jaoks tundus akadeemilise hariduse ja spordi ühendamine Audenteses loogilise jätkuna. „Eks see saigi kooli valikul määravaks,“ tõdeb ta ja lisab, et kõrghariduse soovib ta omandada mõnes välismaa õppeasutuses, kus treenivad paljud talle eeskujuks olevad sporditipud. „Olen mõelnud nii Hispaania kui ka Inglismaa ülikoolide peale, kuid kõige kihvtim oleks õpinguid jätkata hoopis maakera kuklapoolel Austraalias ja liituda mõne sealse treeninggrupiga,“ leiab Gregor.
„Trialoni treeningmahud on väga suured ja heal tasemel õppimine saab olema ilmselt parajaks väljakutseks. Tundub, et koolitükkide tegemise põhirõhk langeb edaspidi nädalavahetustele ja eesmärk oleks võimalikult palju asju n-ö ette ära teha, sest spordiprogrammi järgi tuleb mõnel hommikul lausa kell 6.30 basseini hüpata, vaatamata sellele, et viimane õhtune treening lõppes üsna hilistel tundidel.“
Võitleb stressiga mitmel erineval moel
Sportimine on Gregori sõnul ideaalne viis ka vaimu tasakaalus hoidmiseks. „Stressiga võitlemiseks ei pea tegelema tippspordiga, piisab regulaarsest igapäevasest liigutamisest. Minul isiklikult aitab vaimu tugevana hoida ka teiste sportlaste elulugude uurimine ja teadmine, et igale mõõnale järgneb tõus ning raskeid aegu on meil kõigil. Minu lemmikraamat on kahekordse olümpiavõitja Alistar Brownlee kirjutatud „Relentless: Secrets of the Sporting Elite“, mis seda maailma üsna hästi avab.“
„Tähtis on ka tugivõrgustiku olemasolu ehk muredega ei tohi end mitte kunagi üksinda jätta,“ soovitab Gregor elutargalt. „Samamoodi tasub ringi käia avatud meelega, enda ümber teisi märgata ning vajadusel neile toeks olla.“
Sport on südamekutse
Noor spordimees peab end õnnelikuks inimeseks, sest on leidnud kire, mis paneb pingutama. „Triatlon on suurepärane ala eneseületuse kogemiseks. Mind kannustab edasi pürgima mu enda soov ja tahe igapäevaselt treenida. Alustasin spordiga väga noorelt, kuid pole sellest veel grammigi tüdinenud, naudin igat hetke,“ kinnitab Gregor avameelselt.
Kui pikaajalisemaks eesmärgiks on unistus astuda maailma tippude jälgedes, siis lähiaja suuremaks sihiks on tuua koju medal suurematelt tiitlivõistlustelt. „Soovin jõuda kolme parima hulka juunioride EM-il või MM-il. Kuna tegelen ka keskmaa- ja pikamaajooksuga, siis pingutan, et võtta enda kätte U20 10km maanteejooksu Eesti rekord,“ avaldab ta.
„Sportimise juures on võistlustel väga suur tähtis roll – tänu nendele olen saanud saanud väga palju reisida ning maailma ja erinevaid kultuure kogeda. Hea seltskond ja elamused hoiavad tuju üleval ka pärast ebaõnnestunud sooritust.“
Armastab spordibrändi New Balance
Sportlandi koolikampaanias kannab Gregor varustust brändilt New Balance, mis on ka tema enda suureks lemmikuks. „Paljud tipptriatleedid jooksevad New Balance’i võistlustossudega. Hea näide on Alex Yee, kes on üks kiiremaid jooksjaid,2 ütleb ta. „Mina kannan New Balance’i tosse treeningutel ning lisaks on mul selle brändi koolikott ja vabaajarõivad. Kuna valin enamasti riideid just välimuse ja mugavuse järgi, siis võin öelda, et New Balance katab mõlemad vajadused.“
Tekst: Marta Vasarik
Fotod: Sportland / Reiko Kolatsk