Kas teadsid, et Odlo spordirõivad on disainitud järgima kihilise riietuse põhimõtet, pakkudes ideaalset kombinatsiooni soojusest, hingavusest ja kaitsest? Kvaliteetsed materjalid ja innovatiivsed tehnoloogiad teevad Odlost suurepärase valiku igaühele, kes otsib mugavust ja funktsionaalsust.
Spordiriiete tootja Odlo asutati 1946. aastal Norras. Ettevõtte loojaks on Odd Lofterød, kes sai inspiratsiooni põhjamaade sporditraditsioonidest ja kliimast ning soovist nihutada piire veel kaugemale. Lofterødi eesmärk oli pakkuda mugavaid, kvaliteetseid ja funktsionaalseid riideid igasugustes tingimustes õues liikumiseks ja sportimiseks.
Odlo esimesed elastsed ja temperatuuri juhtivad spordikombinesoonid valmistati murdmaasuusatajate ja kiiruisutajate tarbeks. Ettevõtte taset näitab see, et mitmed rahvuskoondised hakkasid nende tooteid kasutama juba 1964. aasta olümpiamängudel Innsbruckis ning 1972. aastal Sapporos kandis Odlo Thermic sooja aluspesu juba üle 25 koondise. Kui tänapäeval tasuvad rõivatootjad sportlastele, et nad nende varustust kannaks, siis toona ostsid koondised tooteid Odlolt.
Kihilise riietuse lipulaev
Järgnevatel aastakümnetel jätkati ettevõttes tehnoloogiliste uuendustega ning murranguliseks kujunes riietuse kolmekihilisuse põhimõte, mida hindavad tänapäeval kõik, kes õues sportida või matkata armastavad. „Kõikide Odlo toodete tehnoloogia järgib lihtsat kihilise riietumise printsiipi. Aluskiht ehk spordipesu on mõeldud niiskuse kehast eemale transportimiseks, et keha püsiks kuiv ja suudaks ise oma temperatuuri reguleerida. Keskmine vahekiht hoiab soojust keha ligidal, transportides niiskust edasi. Pealmine kiht, olgu see mis iganes spordialaks mõeldud jakk, kaitseb tuule ja sademete eest,“ selgitab Sportland Eesti brändijuht Dmitri Smirnov.
Ta rõhutab, et igasuguse liikumise puhul, eriti kui see on intensiivne, saab kihtidega mängida. „Kui tegeleda vähemaktiivsete aladega, näiteks kergema matkamisega, tasub keskmist kihti alati varieerida – on palav, võtad kihi vähemaks, on külm, paned juurde. Vana hea põhimõte on see, et välja liikuma minnes, peaks olema alguses kergelt jahe. Kohe, kui liigutama hakkad, soojeneb keha ning külmatunne kaob. Kindlasti ei tohiks üle riietuda. Talvel võib vahel fliisi jope alla panna, aga nüüd toodetakse enamus jooksu- ja suusajakid juba eestpoolt tuuletõkkega, seega piisab aeroobseks treeninguks enamasti aluskihist ja spetsiaalsest jakist,“ ütleb Dmitri.
Kindlad põhimõtted
Tema sõnul tuleb kihilise riietumise oskus ikka aja ja kogemustega ning alguses võib juhtuda, et tõmmatakse mitu T-särki üksteise otsa, nende peale mäesuusajope ja minnakse murdmaarajale. See aga ei ole kihiline riietumine. „Olen ka näinud, et sooja aluspesu alla pannakse T-särk, aga seda ei tohiks kindlasti teha, sest siis asjad lihtsalt ei tööta. Võib riietuda nii, et alla õhuke kiht spordipesu ja meriinovillane pesu peale, aga ma pigem ei soovita ka seda. Kõige paremini töötab spordipesu, mis on keha vastas,“ kinnitab ta. Villase pesu puhul ei tasu karta, et see ajab sügelema, sest näiteks Odlo kasutab oma spordipesus meriinovilla, mis kindlasti ei torgi ega aja sügelema. „Kui kellelgi tekivad ikkagi vastunäidustused, tuleb polüestri peale üle minna,“ soovitab Dmitri.
Ta kordab üle, et kõige olulisem on, et kihid oleksid seljas õiges järjekorras, et nad saaksid täita oma funktsiooni parimal moel.
1. Higi transportimine kehast eemale.
2. Kehasoojuse hoidmine ja higi edasi viimine pesult.
3. Väliste olude eest kaitsmine (tuul, vihm jne).
4. Kui tõepoolest minnakse 5000 meetri peale mägedesse, siis tuleb kasutusse ka neli-viis kihti riideid.
Igaüks leiab oma
Odlo pole jäänud loorberitele puhkama ning katsetab pidevalt uusi tehnoloogiaid. Näiteks 2000. aastate alguses hakati spordipesu valmistamisel kasutama Effect kangast, mis sisaldab lõhna vähendavaid hõbeioone ning suurendab seega kasutajamugavust. Samuti laienes spordialade valik, mille harrastajatele Odlo riided sobivad.
Kasutusprintsiipide järgi on Odlo tooted jagatud pigem spordialade intensiivsuse järgi. „Jooksmisel, murdmaasuusatamisel või aktiivsel matkamisel kasutatakse rohkem nn performance ehk maakeeli saavutusspordiks mõeldud tooteid, mis istuvad hästi ümber keha. Rahulikuma liikumise või spordiala puhul, tuleb eelkõige mängu soojus, aga muidugi on selleks mõeldud tooted samuti äärmiselt mugavad,” räägib Dmitri. Ta toob välja, et tänapäevased murdmaasuusapüksid on juba seest uhutud kangast ja eest tuulekindlad, nii et soojema ilmaga polegi aluskihti vaja. Matka- ja jooksupüksid on tuulekindlad mõlemalt poolt.
Dmitri tõstab materjalidest esile eelpool jutuks olnud meriinovilla, mis on teada-tuntud parima materjalina, mis keha soojas hoiab. „Meriinovillast valmistatud tooteid võib kasutada nii esimese kui ka keskmise kihina. Täna osatakse meriinovillast tooteid valmistada juba nii, et need kuivavad ligi viis korda kiiremini ning suudavad imada kuni 35% rohkem niiskust kui varem. Odlo puhul on selle uue tehnoloogia nimi Performance Wool powered by Nuyarn®.“ Sportlandi valikust võib näiteks tuua naturaalse Odlo meriinovillase meeste ja naiste soojapesu komplektid, mis on kerged, ergonoomilised, hoiavad hästi kehasoojust ning juhivad niiskuse kehast eemale. Antibakteriaalne tehnoloogia vähendab ebameeldivate lõhnade teket ning klassikaline ümara kaelusega lõige ja lamedad õmblused lisavad mugavust.
Parimatest parim
Odlo jätkab pidevalt piiride nihutamist ning teeb koostööd sarnaselt mõtlevate partneritega, et luua tippklassi spordiriideid eri alade harrastajatele ja proffidele aastaringseks kasutamiseks. Odlo tooteid kasutavad näiteks Šveitsi murdmaasuusaalade koondislased, aga ka mitmed mäesuusakoondised ning laskesuusatajad. Kõige tuntumaks brändi saadikuks maailmas on prantslasest laskesuusatamise maailmameister ja olümpiavõitja Martin Fourcade, kes kandis läbi oma karjääri Odlo riideid. Nüüd kasutavad tema lapsed samuti Odlo rõivaid, sest Fourcade´i sõnul on need tõepoolest parimad.
Eesti sportlastest kasutavad Odlo tooteid TT tiimi laskesuusatajad Tuuli Tomingas ja Susan Külm.
Odlo tooted leiad Sportlandi kauplustest ja e-poest.
Tekst: Kärt Radik
Fotod: Odlo