Kui otsid treeningut, mis tagaks tugeva, pingevaba, vastupidava, kena rühiga, trimmis ja tasakaalus keha, siis proovi kindlasti Pilatret. See on jooksulindil toimuv treening, kus on ühendatud kõndimine ja funktsionaalsed harjutused.
Pilatre loojaks on endine võrkpallur Triin Randloo, kelle põlvevigastus ei lubanud enam jooksutrenni teha. Seetõttu hakkas ta tegelema kõndimisega ning kuna reisis oma töö tõttu sageli, siis tegeles ta treeningutega eri maailma paigus jooksulintidel. Mõne aja pärast leidis Triin, et jooksulindil kõndimine on väga igav ning hakkas sellele lisaks tegema erinevaid harjutusi, taustaks rütmikas muusika. Tulemused hämmastasid teda: vastupidavus, jõud ja painduvus paranesid iga trenniga ning lisaks oli tagatud hea tuju.
Kui Triin oli ühes Singapuri spordisaalis mitu nädalat sedasi treeninud, pöördus tema poole üks sakslanna, et uurida, mis põneva alaga on tegu ning kas ta tohiks ühineda. Sellel hetkel sai noor naine aru, et on leidnud oma kire, mida juba kaua otsinud oli ehk võtme selleni, kuidas muuta paljusid inimesi õnnelikumaks.
Alates sellest päevast hakkas ta tegema tööd, et luua jooksulindile mõeldud treening, mis oleks lõbus, efektiivne ning sobiks igas vanuses ja eri vormis inimestele. Sellel teel on Triinul olnud mitmeid abilisi. Esimese kõne tegi ta kohe sertifitseeritud pilatese instruktorile Kerttu Tänavale, kes tuli appi nõu ja jõuga ning aitas koostada treeningkavasid. Nii sündiski Pilatre.
Milline treening on Pilatre?
„Pilatre treeningus vahelduvad kiirkõnni sektsioonid rahulikuma kõnni ja harjutuskava sektsioonidega. Treenijal on võimalik valida sobiv tempo nii kõnniks kui ka harjutuste sooritamiseks. Pilatre keskendub kogu keha treenimisele, mistõttu on programm jagatud osadeks, kus võetakse fookusesse kindel kehapiirkond korraga, näiteks kõht, selg, käed või õlad jne,“ kirjeldab Triin.
Tänu sellele, et Pilatret on võimalik mugandada vastavaks iga inimese vajadustele ja võimetele, langetades või tõstes koormusi, tempot ning harjutuste sooritamise kiirust ja ulatust, sobib see kõigile, sõltumata east, soost või füüsilisest vormist. Kuna programm õpetab muuhulgas efektiivsemalt hingama, mõjub see hästi ka vaimsele enesetundele.
„Pilatre võib olla abiks nii taastusravis, algajale liikumisharrastajale kui ka tippsportlasele. See on suurepärane moodus kehakaalu reguleerimiseks, sest baseerub tempokal kõnnil, mille kestel, vastupidiselt jooksmisele, ei põruta treenija liigselt liigeseid. Pilatre aitab muuta kardiotreeningu ja kalorite põletamise ägedaks ja efektiivseks, sest kõndimisele lisandub harjutuskava, mis keskendub kere süvalihastele, arendab tugevust ja painduvust ning parandab keha üldist tasakaalu ja toonust,“ kirjeldab treeningu looja. „Soovi korral võib Pilatre harrastaja lisada harjutuskavasse ka kergemaid raskusi, nt hantleid. Edasijõudnutele suunatud, sh abivahenditega treeningud, on Pilatre tegijatel samuti koostamisel,“ lisab ta.
Treeningmeetodi välja töötamisel on Triin teinud koostööd personaaltreenerite, psühholoogide ja kardioloogidega ning on selgunud, et just nimelt kõndimisel suureneb rasvapõletus, väheneb kolesterooli hulk ja tasakaalustub ainevahetus.
Tahad järele proovida?
Pilatre harrastamiseks on vajalik nutiseade ja jooksulint, mis on leitav pea igas spordiklubis ja jõusaalis või mida saab osta või laenutada koduseks kasutamiseks (mõningatele jooksulintidele on nutifunktsioonid suure ekraaniga isegi juba lisatud.)
Pilatrega alustamiseks tuleb minna veebilehe pilatre.com ning registreerida end kasutajaks. Valida on 30-minutise ja 60-minutise treeningu vahel, mille saab sobitada kenasti hommikurutiini, lõunapausi või pikemasse õhtusesse treeningusse. Seda saab harrastada nii üksi kui kaaslasega.
„Harjutused sobivad nii algajale kui edasijõudnule. Algaja saab matkida videos nähtavaid liigutusi koos ekraanile ilmuvate instruktsioonidega, edasijõudnul on võimalik üha enam parandada harjutuste sooritamise kvaliteeti ning soovi korral tõsta või langetada nii kõndimise kui harjutuste tempot,“ selgitab Triin. Ta toob näite kõhusektsiooni harjutuse najal: „Kõhusektsioonis on harjutus, mis keskendub kõhu põikilihastele. Algaja võib kõndida endale sobivas tempos, hoida ühe käega jooksulindi raamist ning teist kätt kukla taga hoides sooritada sobivas tempos kõhu põikilihaste kontraktsiooni ülakeha painutades ja pöörates. Edasijõudnu võib sooritada harjutuse kordusi juba kiiremini, hoogsalt kõhtu aktiveerides ning pöörata seda tehes tähelepanu veidi tempokamale kõnnile, hingamisele ning lihaste maksimaalsele pingutamisele.“
Pole vaja karta, et treeningud muutuvad igavaks ja rutiinseks, sest programmi lisanduvad uued videod umbes iga kolme kuu tagant. Pilatre puhul on eriline ja huvitav asjaolu, et tavapäraselt rutiinseks muutuv kardiotreening pakub püsivalt väljakutseid tänu väga mitmekülgsele harjutuskavale. „Pilatre treeningus on võimalik oma sooritust, vastupidavust ja tempot parendada lõputult, seal hulgas ühe video abil, saades nauditava treenimise juures kindlalt püsivaid tulemusi. Pilatre õpetab paremini tundma lihaseid ja liigeseid ning oma keha tervikuna, keha koordineerima ja kontrollima, nii jagub enese keha osaski avastamis- ja arendamisrõõmu alati,“ usub Triin.
Miks Pilatre?
Kasvatab vastupidavust ja parandab koormustaluvust;
suurendab kalorite põletamist jooksulindil;
aktiveerib kere süvalihased ja parandab rühti;
parandab liigeste liikuvust ja lihaste painduvust;
vabastab keha ebavajalikest pingetest ja parandab lihastasakaalu;
õpetab tõhusamalt hingama ja parandab hingamisharjumusi;
parandab keskendumisvõimet ja aitab vabaneda stressist ning ärevusest;
vähendab pingeid, kangust ja valu kehas ning vigastusohtu.
Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: Kristel Pähkel