Laskesuusatamise maailmakarikasarja 45. hooaja avapauk antakse 27.-28. novembril Rootsis, Östersundis. Hooaja kulminatsiooniks on Pekingi olümpiamängud 5.-19. veebruarini. Eestlaste jaoks on kirsiks tordil esimest korda Otepääl toimuv MK-etapp 10.-13. märtsil.
Kevadel Eesti laskesuusatamise koondise peatreeneri postile asunud kogenud valgevenelane Fjodor Svoboda on toonud koondisesse uut hingamist ja teadmisi. Hooaja eel rääkisime Eesti Laskesuusatamise Föderatsiooni presidendi Assar Jõeperaga. Sportlaste poolelt jagasid muljeid Johanna Talihärm, Regina Oja, Tuuli Tomingas ja Kalev Ermits.
Assar, kuidas on sujunud ettevalmistus uue peatreeneri käe all?
Ettevalmistus on sujunud hästi. Alaliidu juhatuse kevadiseks eesmärgiks oli koondise juhendajaks saada maailmatasemel kogemustega peatreener ja plaan õnnestus. Sportlaste tagasiside põhjal julgen öelda, et nii professionaalset lähenemist ja oskusteavet ei ole laskesuusatamise koondises varasemate aastate jooksul veel kogetud.
Mis motiveeris Eestisse tulema nii kõrgel tasemel treenerit, kelle õpilased on varem tulnud olümpiavõitjaks?
Teda motiveeris koostöö sellise koondisega, kes ei ole tippude tipp ning teadmine, et Eesti koondise peatreeneril on võimalik kõik oma treeninglaagrite plaanid 100% ellu viia. Kindlasti mängis rolli see, et Fjodoril on Eestis võimalik suhelda nii vene kui ka inglise keeles.
Mida uus peatreener teisiti teeb, kuidas ta sportlastele läheneb?
Sellele küsimusele vastavad sportlased kindlasti paremini. Olen põgusalt viibinud paaril treeningul ja näinud, kui kindla ja selge arusaamaga Fjodor tööprotsessi juhib. Tal on nüanssideni selge arusaam nii laskmise kui suusatamise tehnikast ja mõistagi ka treeningute ülesehitusest. Usun, et nii sportlased kui koondise abitreener Daniil on ettevalmistusperioodi jooksul palju uusi teadmisi omandanud ja neid tulevikuks talletanud.
Kuidas koondise sisekliima on?
Nii treenerid kui sportlased on algavaks hooajaks positiivselt meelestatud. Treeninglaagrite õhkkond on töine, kõik planeeritud laagrid on toimunud ja ainult mõnel sportlasel on ettevalmistusperioodil olnud väiksemaid või suuremaid tõrkeid tervisega.
Peale Tuuli Tominga harjutab kogu koondis koos?
Tuuli, Susan Külm ja Robert Heldna harjutavad endise peatreeneri Indrek Tobrelutsu käe all (TT Team), sest nende koostöö on aastaid sujunud ja nad ei soovinud treeningmetoodikasse muudatusi. Kõik ülejäänud sportlased treenivad Fjodor Svoboda plaanide järgi.
Loetle palun taustajõud ka, kes olümpiahooajal koondisse kuuluvad?
Peatreener Fjodor Svoboda, kellel on teise treenerina abiks endine koondislane ja olümpiasportlane Daniil Steptšenko. Füsioterapeut Hanno Tikkerbär, kes abistab koondist nii jõutreeningute kui ka tehnika filmimise ja analüüsi osas. Meditsiinilise poole eest vastutab dr Madis Rahu. MK-etappidel liiguvad koondisega Fjodor, Daniil ja Hanno. B-koondisega liigub IBU etappidel kaasas Rain Kuresoo. A-koondise määrdetiimi juhib Eeri Vahtra ja kogenud tiimis on lisaks Kaarel Kuusik, Tarvi Kuus ja Marten Pulles.
Sportlased on hooajaks valmis
Esimene MK-etapp toimub eeloleval nädalavahetusel Östersundis. Naistest sõidavad sinna Tuuli Tomingas, Johanna Talihärm, Kadri Lehtla, Susan Külm ja Regina Oja. Meeste MK-koondisesse kinnitati Rene Zahkna, Kristo Siimer, Robert Heldna ja Kalev Ermits.
Sportlased on uueks hooajaks valmis ja ootavad starte põnevusega. Johanna Talihärmal oli suvel kuupikkune tagasilöök, kuid nüüd saab õnneks täiskoormusega treenida. „Suve lõpus pidin tegema treeningutes haiguse tõttu pausi, kuid alates oktoobrist jätkasin tavapäraselt. Kümne aasta jooksul laotud vastupidavuse vundament niisama ei kao. Iga tagasilöök on millekski hea, sain rohkem keskenduda laskmistreeningutele,“ ütleb ta. Uus peatreener on Johanna sõnul oma ala täielik ekspert. „Rahulik, tasakaalukas ja nõudlik, kuid pole kordagi kuulnud teda häält tõstmas. Minu uue hooaja suur eesmärk on laskekindluse parandamine. Kõige tähtsamad stardid on olümpiamängudel ja kodusel Otepää etapil,” võtab Johanna kokku.
Regina Oja ettevalmistus on sujunud tõrgeteta. Kõige olulisem on see, et ta on püsinud terve. „Mul on hea meel, et keha on ilusti treeningutele reageerinud ja olen suuremate vastulöökideta saanud laagrites osaleda ja treenida. Uue peatreeneri tulek tõi palju värsket hingamist ning mingil määral muutus treeningute ülesehitus. Laagrid on pikemad, aga mulle just sobib rohkem teistega koos treenida. Peatreeneril on oma kindel nägemus, mida ta rahulikult ja konkreetselt lahti seletab. Ta on alati 100% trennis kohal ja lahkub rajalt viimasena. On näha, et ta soovib, et areneksime, annab endast samuti 100% ja arvestab meie soovidega,“ sõnab sportlane. „Võrreldes eelmise hooajaga, soovin end enne algavaid starte puhanuna tunda. Igal võistlustel soovin minna starti enesekindlalt ning jätta endast kõik rajale. Minu eesmärgiks on keskenduda enda tegevusele ja nõrkadele kohtadele, mis tihti komistuskiviks saavad,” lisab Regina.
Kalev Ermits jäi samuti ettevalmistusega rahule. „Olen püsinud terve ning kõik treeninglaagrid on täies mahus kaasa tehtud. Treeningmahtude osas varasemate aastatega suuri muutusi pole olnud, küll aga on laagrid olnud pikemad ja selgelt kvaliteetsemad. Oleme palju tööd teinud laskmise juures pisidetailide korrigeerimisel ning suusatehnika arendamisel,“ räägib ta. Uut peatreenerit kiidab spordimees samuti. „Tegemist on väga tasakaaluka mehega, kel on suurepärased teadmised laskesuusatamisest. Ta oskab enda mõtted arusaadavaks teha ning igale otsusele ja valikule vajalikud põhjendused tuua. Meilt nõuab ta kogu treeningu vältel fookuse ja kvaliteedi hoidmist. Motiveeritud treener, kelle suust tuleb ainult puhast kulda!”
Hooajaks seatud eesmärgid, on Kalevi sõnul mõistlikud. „Eelkõige tuleb püsida terve ja hoida vaim värske igaks võistluseks. Kindlasti soovin olla olümpiamängudeks ja Eestis toimuvaks maailmakarika etapiks karjääri parimas füüsilises vormis. Suurim potentsiaal on kindlasti laskmise tabavusprotsendi parandamisel – tööd selle nimel on tehtud ja vajalikud oskused omandatud,” on ta positiivselt meelestatud.
Tuuli ettevalmistus on sujunud samuti tagasilöökideta. „Seoses enda tiimi loomisega on olukord eelmistest hooaegadest veidi erinev. Tiimi tegevus on peamiselt suunatud minu talvisele ettevalmistusele arvestades minu soove ja eripärasid. Tänaseks on kõik paika loksunud, laagrid sujuvad ning järeleandmisi pole tehtud. Uuele hooajale lähen vastu põnevusega. Loodan, et on seljatatud möödunud talve jalakrampide probleem, kui mind vaevas sääre eesmiste lihaste survesündroom. Kevadel käisin operatsioonil. Minu peamine eesmärk on, et säärast äravajumist nagu viimasel hooajal, enam ei juhtuks. Peamiselt oli see tingitud jalaprobleemidest ja sellest tulenesid muud hädad. Olen rahul, kui suudan säilitada sama taseme, mis möödunud hooaja alguses oli. Sisimas unistan teravaimast tipust,” on Tuuli lootusrikas.
Sportland toetab laskesuusatamist
Sportland on spordi suurtoetajana samuti laskesuusatamisele õla alla pannud ning toetab meie laskesuusatajaid varustusega. Johanna kasutab suusarajal Salomoni varustust. „Sõidan nende suuskade ja saabastega ja kasutan nende riietust. Salomoni riided on toodetud spetsiaalselt õues sportimiseks, suusad kergeimad ja saapad ühed kõige mugavamad,“ on ta valikuga väga rahul.
Regina on treeningvarustuse valikul eelistanud adidast. „Sportland on olnud mulle väga suureks toeks. Nende nägemus aktiivsest eluviisist ja liikumisest on kindlasti paljusid inimesi motiveerinud, tõstnud spordisõprade teadlikkust ning teinud ka meie koostöö väga sujuvaks. Adidase näol on mul kvaliteetsed treeningriided ja jalanõud, mis iganes ilmastikutingimustes treenimiseks. Väga oluline on ka see, et riided hingavad,” kiidab Regina.
Kalevi koostöö Sportlandiga on olnud väga mitmekülgne. „Sportland on minu tegemisi toetanud väga palju. Olen saanud osaleda mitmes kampaanias, kus innustada inimesi üha enam liikuma. Aktiivne elustiil on praegu trendina tõusuteel ning minul kui sportlasel, on suurepärane võimalus seda propageerida. Väga palju minu treeningvarustust on samuti pärit Sportlandist, alates riietest kuni jalgrattani,” tunnustab Kalev kauaaegset partnerit.
Tuuli eelistab Madshusi varustust. „Sportland on minu talvise varustuse A ja O. Kogu mu suusapark pärineb Madshusilt. Meie koostöö algas juba noorteklassis ja minu jaoks oli see nagu lotovõit. Täna on see ainus reaalne võimalus maailmaga võidu sõita,” on sportlane tänulik.
Kõigil laskesuusafännidel on igatahes ees ootamas põnev hooaeg. Pöidlad pihku!
Hooaja kalendrit vaata siit!
Tekst: Kärt Radik