Purjetamise algõpe võib anda stardi elukestvaks seikluseks | Sportland Magazine

Jaga „Purjetamise algõpe võib anda stardi elukestvaks seikluseks“

Purjetamise algõpe võib anda stardi elukestvaks seikluseks

Kui tabad end mõtlemas, mis tunne on merelainetel seilata või kuidas juhtida purjekat sinna, kuhu ise soovid ning tahaksid nautida sellega kaasnevat vabadust, siis seda kõike saad kogeda purjetamise algõppe koolitusel.

Purjetamise algõpe on mõeldud nendele, kes pole varem üldse purjetanud või kelle teadmised ja kogemused on kasinad. Koolitus annab oskused saamaks hakkama jahi meeskonnas ning kursuse lõppedes on osaleja valmis mõõduka tuulega juba iseseisvalt purjetama. See võib olla suurepärane algus elukestvaks purjetamisseikluseks.

Uued asjad on alati huvitavad

Marten Sark
Marten Sark

Juulikuus läbisid Sportland Rocca al Mare kaupluse juhataja Nelli Balakireva ja Sportland Ülemiste outdoor osakonna juhataja Marten Sark purjetamise algõppe Zuxu Sailingu purjetamiskeskuses. Koolitus toimus neljases grupis kolmel tööpäeva õhtul kolm tundi korraga. Merele mindi Haven Kakumäe sadamast.

Nelli ega Marten polnud varem purjetamisega kokku puutunud, kuid mõlemat kannustab huvi uute kogemuste vastu ning kui Sportlandi tegevjuht Nelli Nilson kutsus neid purjetamist proovima, ei olnud vaja kaks korda mõelda. „Merel olin mõne korra käinud, aga siis olen olnud alati nautija rollis. Algõpe tundus väga põnev. Kuna ma tegelikult pisut pelgan merd, siis mõtlesin, et lähen ja proovin, sest kaotada pole midagi,“ ütleb Nelli Balakireva. Marten Sark lisab, et võimalus tundus väga ahvatlev. „Kuna mul purjetamisega varasemalt otsest kokkupuudet polnud, otsustasin osaleda. Uusi asju proovida on alati huvitav,“ kinnitab ta.

Oskused arenevad praktiseerides

Juhendaja Johanna
Juhendaja Johanna alustas teooriast

Koolitusel juhendas purjetamishuvilisi treener Johanna. Sissejuhatuseks räägiti purjetamise algtõdedest, alaga seotud terminitest, erinevatest tuultest ja sõlmedest ning purjede seadmisest. Kuulama pidi väga hoolikalt, sest juba esimesest tunnist hakkasid osalejad ise kõigega tegelema. „Kuna algõpe on väga praktiline, siis peale pooletunnist juttu oligi aeg merele minna. Pidime ise jahi valmis sättima. Juhendaja vaatas kõrvalt, et teeksime kõike õigesti. Esimesel päeval oli rohkem pusimist, sest me keegi polnud varem midagi sarnast teinud ning ka purjetamise terminite selgeks saamine võttis pisut aega. Teisel päeval saime purjeka juba palju kiiremini kokku,“ meenutab Nelli.

Purjetamise muudab eriti põnevaks asjaolu, et absoluutselt iga päev on uus ning võimalik liikumissuund ja -kiirus sõltuvad väga palju tuulest. Kui jooksja saab nii tuuletu ilmaga kui ka vastutuules liikuda soovi korral täpselt samal marsruudil, siis purjekaga nii ei ole. Näiteks otse tuulele vastu ei saa purje all sõita. Tuule kiirusest sõltub jällegi see, mitu sõlme tunnis on üldse võimalik purjekaga liikuda. Igatahes avastamisrõõmu jagub purjetades alati kuhjaga ka nendel, kes on juba aastaid selle alaga tegelenud.

Nelli ja Marteni meeskonnal vedas, sest kolmel päeval oli ilm niivõrd erinev, et saadi end proovile panna mitmesugustes oludes. Esimesel päeval paistis päike ning tuult oli minimaalselt. Teisel päeval oli tuul tõusnud ja vihma sadas. Kolmandal päeval jagus nii vihma, tuult kui ka päikest. „Teisel päeval oli kõige ekstreemsem, kuna tuul oli kõige tugevam ning purjekas sõitis parajas kreenis. Alguses oli natuke hirmus ja tundsime pisut ebakindlust, aga mõistsime kiiresti, et purjekas ei lähe ümber ning saime kiiremat sõitu nautida,“ sõnab Nelli.

Proovida sai kõike

Nelli
Nelli Balakireva sadamas veele minekuks ettevalmistusi tegemas

„Õppisime lihtsamaid asju – kuidas purjekas valmis seada, et merele minna ja kuidas soote siduda. Samuti seda, mida täpsemalt jälgida ja kuidas käituda erinevates olukordades, mis merel võivad tekkida. Igaüks sai läbi proovida kõik positsioonid, mis purjeka meeskonnas on ja tegevused, mida vastavas positsioonis tegema peab,“ selgitab Marten algõppe sisu. „Kuna ma varem polnud purjetamas käinud, siis oli minu jaoks kõik uus – kuidas midagi kokku seotakse, kuidas puri paigaldatakse, millise tuulega on kõige parem sõita jne. Kõige rohkem meeldis, kui saime proovida, kui kiiresti suudame edasi liikuda,“ lisab ta.

„Kui purjeka meeskond on juba välja kujunenud, siis tegutseb igaüks oma positsioonil, aga meie saime kahel esimesel päeval erinevaid tegevusi proovida. Kolmandal korral juba jagasime ülesanded nii, et igaühel oli konkreetne positsioon. Mina olin ametis tagumise purje reguleerimisega,“ lisab Nelli. Mulle meeldis, et meie juhendaja oli väga rahulik, rääkis väga selgelt ja arusaadavalt, aga ei teinud meie eest midagi ära. Isegi, kui me ei saanud kohe millestki aru, siis ta säilitas rahu ja selgitas uuesti, kuni asjad said selgeks,“ kiidab ta.

Uus ja huvitav

Purjetades sai palju häid teadmisi. „Minu jaoks oli hästi põnev erinevate sõlmede sidumine. Enne oskasin teha umbsõlme ja mõnda sõlme veel, aga nüüd olen purjekal õpitud sõlmi ka maakodus rakendanud,“ räägib Nelli.

Algõpe
Algõppes saab kõike ise ka praktikas proovida

Ta tõstab esile, et ohutus on mere peal A ja O ning seda toonitas juhendaja kursuse jooksul pidevalt. „Kindlasti tuleb merele minnes kanda päästevesti. Kui poom üle viiakse, siis tuleb meeskonnal pead all hoida, et mitte poomiga vastu pead saada ja üle parda käia. Juhendaja rõhutas ohutuse olulisust iga päev.“

Vana tõde on ka see, et kui ise midagi praktikas järele proovida, siis muutub palju selgemaks, mida see ala endast päriselt kujutab. „Nüüd oskan natuke rohkem märgata, mida purjetades peab jälgima ja millele tähelepanu pöörata. Selleks, et jaht liiguks kiiresti on vaja väga head meeskonnatööd ja kõik peavad teadma mida, nad teevad. See nõuab kõikide pingutust,“ sõnab Marten.

Nelli toob välja, et nende seltskonnal muutus ka arusaam, miks on vaja kasutada spetsiaalselt purjetamiseks mõeldud riideid ja jalatseid. „Sageli on nii, et kui kaldal võid olla T-särgi ja lühikeste pükstega, siis merele jõudes on tuul nii kõva, et selga tuleb panna pikad riided, mis hoiavad soojas ning peavad vett. Isegi kui vihma ei saja, võib tugevama tuule ja lainega purjekal ikkagi vett kaela saada,“ ütleb ta.

Purjetamine on äge

Nii Marten kui Nelli soovitavad purjetamise algõpet nendele, kelle hing ihkab merele. „Seda soovitaks kõigile, sest purjetamine on väga huvitav ja koolitusel õpid kindlasti midagi uut. Kindlasti lähen ise tulevikus veel purjetama,“ ütleb Marten.

„Mulle meeldis kõige rohkem emotsioon, mis merel tekkis. Purjetamine on jõukohane kõikidele aktiivsetele inimestele. See on huvitav uus kogemus. Soovitan seda kindlasti kõigile!“ lausub Nelli.

Meeskonnaga purjetamine
Meeskonnaga purjetamine on tiimitöö

Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: erakogu

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Populaarne Nike noortejooks tuleb taas!

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus