Purjetamismaailma tähtsündmus Volvo Ocean Race | Sportland Magazine

Jaga „Purjetamismaailma tähtsündmus Volvo Ocean Race“

Purjetamismaailma tähtsündmus Volvo Ocean Race

Ümber maailma purjetamise võistlus Volvo Ocean Race (VOR) startis selle aasta oktoobris ning jõuab finišisse 2018. aasta juunis. See kuulub maailma pikimate ja raskeimate spordivõistluste hulka.

Võistlus sai alguse 1973. aastal ning kandis tol ajal nime Whitbread Round the World Race. Aastate jooksul on purjetatud eri marsruutidel ja eri jahtidega. Purjetamismaailmas on Volvo Ocean Race erilisel kohal – üksnes sellel osalemine on väga paljude avamerepurjetajate suur unistus, rääkimata regati võitmisest.

Regatti käis oma silmaga vaatamas ka seltskond purjetamishuvilisi Eestist. Reisi üks organiseerijatest, Eesti Jahtklubide Liidu president Egon Elstein on varemgi Alicantes starti vaatamas käinud ja see võlus teda väga. „VOR-ist on võimalik osa saada stardis, finišis ja vahepeatustes, mida 2017.-2018. aasta regatil on kokku 11. Regatti saab jälgida internetis ja seal saab ka oma digitaalse jahiga võistelda,“ tutvustab Egon. Ta lisab, et enne igat etappi toimub kalda lähedal lühirajavõistlus In Port Race, mida on võimalik vaadata nii kaldalt kui ka sadamamuulilt ja isegi merelt, kui mõnele alusele saada õnnestub. „Finišist on samamoodi võimalik osa saada. Pikki etappe saab siiski jälgida vaid internetis, selleks on loodud vastav keskkond.“

Foto: Ainhoa Sanchez /Volvo Ocean Race
Foto: Ainhoa Sanchez /Volvo Ocean Race

Võistlus kui turismimagnet

Ainult ühte kõige huvitavamat asja regati kohta ei oska Egon välja tuua, sest teda võlub tervik. „Tore on hilissügisel Eestist minna sooja Alicantesse, sõita mõned päevad rannikul ringi ja veeta päev või paar Alicantes endas. Regatiküla on efektselt üles ehitatud, seal toimuvad pidevalt üritused. Juba jahid ise on suur vaatamisväärsus, samuti kogu melu nende ümber,“ räägib Egon regatist.

Tema sõnul on VOR suurepärane näide spordivõistlusest, millest on tehtud ühtaegu nii kultuurisündmus, turismimagnet kui ka äriprojekt. „See on tõesti väga vaatemänguline sündmus,“ ütleb ta.

Vaade Alicantele Foto: Ainhoa Sanchez/Volvo Ocean Race
Vaade Alicantele Foto: Ainhoa Sanchez/Volvo Ocean Race

Atraktsioone on palju

Stardis, vahepeatustes ja finišis on püsti pandud regatikülad, kus on päris palju tegemist. „Seal asuvad VOR-i muuseum ja kino, lasteatraktsioonid, toitlustustelgid ja meenekauplus. Saab asuda võistlevate jahtide koopia rooli ja näha täpselt, millistes askeetlikes tingimustes purjetajad peavad toime tulema. Loomulikult on kohal uuemad Volvo sõidu- ja veoautod, millega saab lähemalt tutvust teha. Veidi on võimalik uudistada ka regati köögipoolt ja teha muudki huvitavat,“ ütleb Egon.

Põnevad meekonnad

Enne regatti tal veel kindlat lemmikut ei olnud, kuid ta teab, et regati ajal see kahtlemata välja kujuneb. „Lemmikjaht tekib suuresti tänu persoonidele. Üks kandidaat on Hollandi lipu all võistlev Team Brunel, seda tänu kapten Bouwe Bekkingile, kes läheb oma kaheksandale VOR-ile, olles ise 54 aastat vana,“ lausub Egon. Ta toob välja ka võistkonna nimega Turn the Tide on Plastic, mida juhib noor britt Dee Caffari. „Selle jahi meeskond pannakse kokku eeskätt noortest ja naiste osakaal peaks seal suurem olema, ka nende sõnum maailmamere puhastamise kohta on kahtlemata sümpaatne,“ leiab Egon.

Jeremie Lecaudey/Volvo Ocean Race
Foto: Jeremie Lecaudey/Volvo Ocean Race

Meri on elu osa

Mees ise jõudis purjetamise juurde pigem hilja, kuigi meri ja veesport on saatnud teda terve elu. „Olen sündinud ja kasvanud mereäärses Pärnus, õppinud Tallinnas ja elanud Kuressaares, mis on ju samuti merelinnad. Meri on kuulunud mu ellu justkui enesestmõistetavalt,” räägib Egon, kes on muu hulgas tegelenud aerutamisega, põristanud jeti ja mootorpaadiga ning sõitnud veesuuskadega. „Purjetamise juurde jõudsin miskipärast üsna hilja, alles 14-15 aastat tagasi, aga tundub, et jäädavalt. Armastan peamiselt purjede all matkata Eesti vetes ja kaugemalgi, kuid vahel osalen ka võistlustel,“ võtab ta kokku.

Foto: Jen Edney/Volvo Ocean Race
Foto: Jen Edney/Volvo Ocean Race

Helly Hansen – purjetaja täiuslik kaaslane

Volvo Ocean Race paneb proovile ka purjetamisvõistluse tehnika ja kompab inimvõimete piire. Iga pisiasi peab olema täiuslik, sealhulgas purjetajate riietus. Kuidas aga luua tõeliselt vastupidavat ja funktsionaalset riietust, mis purjetajaid nende teekonnal saadaks? Vastus peitub pidevas arendustöös ja katsetes, millesse Helly Hanseni tiim on kaasanud oma ala tipud, kes regatil osalevad. Ühine tee on väga pikk – Helly Hansen on Volvo Ocean Race’i hea koostööpartner olnud juba 40 aastat. Tegemist on nõudliku katsumuse ja ränga mõõduvõtmisega, mis sobib ideaalselt avaookeanile loodud funktsionaalse purjetamisvarustuse järeleproovimiseks ja rõivatööstuse piiride nihutamiseks. Tänu Volvo Ocean Race’ile sündis näiteks Helly Hanseni legendaarne Salt Jacket. Need on rõivad, mille kohta võib julgelt öelda, et professionaalid usaldavad Helly Hanseni kvaliteeti.

Tekst: Terje Juur

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Kuidas saada rammumeheks?

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus