Fitnessi- ja kalisteenikahuvilistel on põhjust sõita Rakverre, kus 18. veebruaril toimub Fitness Challenge liiga 2. etapp ja Kalisteenika võistlus. See pole lihtsalt üks võistlus teiste seas, vaid platvorm, kus spordisõbrad kogunevad, et lisaks mõõdu võtmisele üksteist innustada ja uusi kõrgusi vallutada.
Fitness Challenge liiga 2. etapi ja Kalisteenika võistluse korraldamisega tõestab Rakvere oma võimet sütitada kogukonda ja anda jõudu ning motivatsiooni neile, kes ihkavad aktiivset elustiili. Ja kes võiks olla parem selle sündmuse kaaskorraldajaks, kui Rakvere enda tõusev täht spordimaastikul, Silja Koppel? Ta on nii sportlane, treener kui ka elav inspiratsiooniallikas, kes on suure osa oma elust pühendunud eri spordialadele ning kelle mitmekülgsed kogemused on pannud aluse suurejoonelisele spordiüritusele.
„2023. aastal kohtusin Eesti Kalisteenika ja Tänavaspordi Liidu presidendi Erik Naissaarega ning uurisin, mis võimalused oleks arendada kalisteenikat Rakveres. Sama aasta alguses plaanisin osaleda Ott Kiivikase Spartas peetud Fitness Challenge võistlusel ning selgus, et ka nemad olid Erikuga omavahel rääkinud. Nõnda viis üks asi teiseni ning Ott ja Erik olid nõus ühise võistluse just Rakveres korraldama,“ räägib Silja, kuidas üritus tema kaudu Rakverre jõudis.
Väljakutseid pakkuvad alad
Teeme kindluse mõttes ka selgeks, mis spordialad on kalisteenika ja Fitness Challenge. Kalisteenika annab võistlejatele võimaluse näidata oma tugevust, painduvust ja osavust erinevate trikkide sooritamisel. Silja selgitab: „Kalisteenika on keharaskussport, mis sobib harrastamiseks kogu elukaare jooksul. Distsipliine on sellel alal mitmeid, aga põhilised on trikitamised kangidel ja rööbastel, mida nimetatakse eesti keeles vabakavadeks (ingl k freestyle). Kalisteenika kohta saab rohkem lugeda liidu kodulehelt.”
Fitness Challenge aga keskendub vastupidavusele ja jõule, pannes osalejad proovile erinevate harjutuste sooritamisel. „Fitness Challenge on vastupidavuse- ja jõuala. Võistlejal tuleb sooritada kokku kuus harjutust nii puhtalt kui võimalik. Kohapeal hindavad soorituse kvaliteeti kohtunikud. Iga harjutuse jaoks on kaks minutit ning paus vahepeal kestab samuti kaks minutit. Ennast saab proovile panna nii kuld-, hõbe- kui ka pronkstasemel. See tähendab, et harjutused erinevad vastavalt tasemele ja raskusastmele,“ räägib Silja. Täpseid harjutusi ja reegleid saab jooksvalt uurida korraldajatelt ja kulturism.ee veebilehelt, samuti ka ifbb.com veebilehelt.
Kohal on tipptegijad
Silja sõnul on üritus mõeldud kõigile spordisõpradele ning pakub meelelahutust kogu perele. Pealtvaatajad saavad jälgida põnevaid jõuproove ja elada kaasa oma lemmikutele. Lühidalt öeldes pakub võistlus uudishimulikule silmale mitmekesist vaatemängu, kuidas sportlased astuvad vastu väljakutsetele ja näitavad oma oskusi.
Kohale on tulemas mitmed oma ala tipptegijad. „Täit võistlusnimekirja hetkel veel ei avalda, aga tulemas on mitu maailmameistrit nii oma aladel kui ka Fitness Challenge´is ja kalisteenikas,“ hoiab Silja pinget ja põnevust üleval. „Mõned tuntumad nimed on aga Miko Lilleorg, kes on tulnud maailmameistriks CrossFitis, hõbe taseme maailmameister Fitness Challenge´os René Laane, trepijooksu maailmameister Sander Kaur, naistest Eesti oma tipptegijad Mari Oks ja Andra Mõistus. Kalisteenikas on tulemas Eesti meistrivõistluste absoluutarvestuse hõbe Kaspar Kallas Sparta spordiklubist ja välisvõistleja Soomes.”
Oodata on aga muudki, sest kohale tuleb nimekat spordirahvast. „Fitness Challenge ürituse juht on Ott Kiivikas, kes on ala eestvedaja Eestis. Kindlasti loob Ott oma professionaalsusega ägeda õhkkonna ja pakub publikule põnevust. Samuti on teada, et üks kohtunikest on Sparta spordiklubi pikaajaline treener Argo Ader.“
Võimalus enda piire kombata
Sellised võistlused pakuvad osalejatele võimalust mitte ainult enda füüsilisi piire proovile panna, vaid ka kogeda võistluspingest tulenevat adrenaliini ning kohtuda teiste spordisõpradega.
Artur Kotov osaleb Fitness Challenge´i sarjas esmakordselt. Teda ajendas ennast kirja panema võimalus katsetada oma vastupidavust. „Juba võistluse esmakordsel tutvustamisel tekkis mul huvi end proovile panna. Tahan katsetada enda vastupidavust ning see sündmus annab võimaluse seda võistlustingimustes proovile panna,“ selgitab Artur.
Võistluseks valmistumise olulisust rõhutades mainib ta, et kindlasti peab tutvuma programmis olevate harjutustega ning treenima end neid õigesti sooritama. „Kui võistleja sooritab harjutusi valesti, võib tulemus kannatada. Peaks ka harjutama oma keharaskusega trenni tegema, sest see toob kasu lõuatõmmetes ja rööbaspuudel surumises,“ lisab ta. „Minu ootused on suured, kuna see on minu esimene vastupidavuse võistlus. Ootan tugevaid konkurente, head publikut ning põnevalt veedetud aega.“
Võistlustele registreerimine pole veel lõppenud, seda saab teha kuni 11. veebruarini. Mõlema võistluse jaoks tuleb eraldi registreerida vastava alaliidu kaudu. Kalisteenika võistluse juhend ja registreerimine nende kodulehel ning Fitness Challenge juhend ja registreerumine Eesti Kulturismi ja Fitnessi liidu kodulehel. Silja sõnul oodatakse nii kalisteenika kui ka Fitness Challenge´i aladele võistlema nii kogenud sportlasi kui ka algajaid. Ta juhib tähelepanu, et võistlused on avatud eri vanusegruppidele – alates 14-aastastest noortest kuni 40+ vanuseklassini.
Vaatemäng, mis tuleb koju kätte
Iga spordiürituse puhul on oluline roll toetajatel ning ka Fitness Challenge liiga 2. etapi ja Kalisteenika võistlus pole erand. Sportland on ulatanud abikäe, reklaamides sündmust kohalikus Sportland Rakvere kaupluses ning pannes välja auhindu nii võistlejatele kui ka pealtvaatajatele. Samuti on teisi ettevõtteid, kes on panustanud ürituse õnnestumisse, andes oma toetuse nii turunduslikult kui ka praktilise abi ja meenetena.
Silja sõnul teeb võistluse eriliseks, et toimudes Rakvere Põhjakeskuse kaubanduskeskuses, on see kõigile pealtvaatajatele kättesaadav ja tasuta. „Sellist vaatemängu, mis tuleb koju kätte, ei tohiks mööda lasta!“ ütleb ta naerulsui. Vaadates võistlejaid sooritamas erinevaid akrobaatilisi-, jõu- ja vastupidavusharjutusi, inspireerib see kindlasti ka enda kehalisi võimeid arendama ja piire kompama.
Silja sõnul ongi korraldajate üks eesmärk aidata kohalikus kogukonnas sporti ja liikumist püsivalt arendada. „Põhivõistlus saab küll ühel päeval tehtud, aga selleks, et osaleda, peab ikka aasta ringi treenima ja võhma ning tehnikat lihvima,“ ütleb ta. „Seoses sellega olen isegi teinud ühe rühmatrenni just mõeldes antud võistlusele, kus õpime elemente ja valmistume üheskoos.“
Ürituse eesmärk on ka populariseerida kalisteenikat ja fitnessi laiemalt ning anda noortele võimalus end proovile panna. „Mina tahan olla eeskujuks nii noortele kui vanadele. Julgustan kõiki: tule trenni ja võistlustele ning proovi! Kõik saavad hakkama!“ usub Silja.
Tekst: Karmen Kaljula
Fotod: Tiiu Heinsoo, Rakvere fotopood