Käesolev nädal möödub tõsistel triatloniharrastajatel IRONMAN Tallinna rütmis. 4. augustil toimub esmakordselt Eestis IRONMAN Tallinn täispikk triatlon, kuhu on registreerunud 1300 osalejat enam kui 50 riigist. Triatloni suurtoetaja ja varustuse partner on Sportland, kuid mitte ainult – 1300 osaleja seas lähevad rajale ka Sportlandi mehed ja naised.
IRONMAN on kahtlemata oma nime vääriline võistlus, sest need, kes järjest suudavad läbida ujudes 3,8 km, sõita rattaga 180 km ning joosta 42,2 km, on raudmehe nimetuse auga välja teeninud. Ainsana läheb Sportlandist individuaalarvestuses seda tiitlit püüdma Sportlandi omanik Anti Kalle. “Sellisele distantsile lähen esimest korda, poolikut olen paar korda teinud, kuid täispikk IRONMAN on tundunud ulmena. Samas on see olnud spordis mu elu eesmärk – teha IRONMAN logo all vähemalt kord elus üks võistlus,“ räägib Anti. Tema sõnul on suurepärane, et üritus Tallinnasse toodi, sest mujale võistlema minek nõuab logistikat ja kunagi ei tea ette, mis kohapeal ootab.
„Ootused ja eesmärk on läbida distants hea enesetundega, kontrollida oma kulgemist nii, et mitte „haamrit“ saada ja õnnelikult lõpetada,“ lausub Anti, kes on jõuprooviks põhjalikult valmistunud. „Trenni olen selleks teinud viis kuud ja peaaegu iga päev kaks korda. Mitte kunagi varem pole ma nii palju treeninud,“ tunnistab ta ja rõhutab, et üliolulised on olnud endise koolivenna ja Eesti parima triatlonitreeneri Jüri Käeni koostatud treeningkavad, tema pidev nõustamine ja muretsemine.
Tiimitöö liigutab mägesid
Kui pole individuaalselt valmis täispikka IRONMANi ette võtma, saab rajale minna tiimina. Just sellise plaani on teinud Sportlandi lipu all kolm kanget võistkonda.
Sportland Ülemistest lähevad osalema Casandra Kerson ujujana, Roger Rooma rattasõitjana ja Karl Sirak jooksjana. „Eelmisel aastal osalesin IRONMAN 70.3 Otepääl, sest Rogeril ja Karlil oli vaja ujujat. Kuna nägin enam-vähem ujuja moodi välja, võeti mind sihikule. Esmalt arvasin, et 1,9 km on liiga hull, sest ei olnud elus üle 25 m korraga ujunud, aga võistluskaaslased ei andnud alla. Tänavu oli juba endal tahtmine IRONMAN 70.3 tegema minna, sest eelmisel aastal oli väga äge üritus,“ räägib Casandra ja ütleb, et läheb Tallinnas starti, sest tal on hea meel, kui uus kindel eesmärk on paigas. „See teeb elu palju huvitavamaks!“ kinnitab ta.
Tiimikaaslane Karl lisab: „IRONMAN Tallinna idee tuli sellest, et Otepää sai teist korda tehtud ning oli vaja uut kergelt hullu väljakutset. Algul ei olnud Casandra eriti vaimustuses, aga peale kerget moosimist hakkas jää sulama ja ta oligi nõus. Rogeril ei jäänud muud üle kui „jah“ öelda,“ muigab Karl. „Eelkõige on eesmärgiks kogemuse hankimine, kuna keegi meist pole sellist võistlusdistantsi varem läbinud. Lisaks läheme nautima rahvamelu ja mõnusaid emotsioone, mida sellise suurürituse Tallinnas korraldamine pakub!“
Rogeri sõnul on osalemine väljakutse kõigile. „Kuna Otepää läks nii kergelt ja on läbi käinud mõte individuaalselt poolipikast triatlonist osa võtta, siis see on loomulik jätk lahedale jadale. Kokkuvõttes pakub IRONMAN väga toredat tiimi kuulumise tunnet-toetust ja samas kohustust, mis ei luba pooleli jätta. See on miski, mis sunnib sind jaaniõhtul 1,5 tundi lõike jooksma, sõitma 100 km ratast või ujuma 3 km, samal ajal, kui kõik su sõbrad istuvad lõkke ümber. Team power – sellega saab mägesid liigutada!“
Mõnusa enesetunde ja naeratusega
Nelli Nilson (Sportlandi kontor) läheb rajale Sportlandi Vaprad meeskonna ankrunaisena. „Elu on täpselt nii äge, kui ägedaks selle enda jaoks teed!“ ütleb ta. „Olles nii tiimina kui individuaalvõistlejana kolm aastat järjest osalenud IRONMAN 70.3 Otepääl, on mind lummanud ürituse ülimalt professionaalne korraldus ja kogu korraldus- ning vabatahtlike tiimi äärmiselt personaalne ning toetav suhtumine. Seetõttu oli südamepõhjas soov IRONMAN Tallinnal osaleda alates esimesest teavitusest, et täispikk triatlon siin aset leiab. Kuna hetkel pole sellises vormis, et katsumus üksi läbi teha, tundus võistkondlik variant väga hea,“ räägib Nelli.
Tema üheks kaaslaseks on Kairi Killing (Sportlandi kontor), kelle juures võlus Nellit asjaolu, millise kergusega ta tänavuse IRONMAN 70.3 Otepää distantsi läbis – super hea ajaga ning lisaks särava naeratusega. „Sellist inimest ju tahad tiimi! Kairiga räägitud, jäi puudu rattasõitja ning kuna Heiki Kanistik (Sportland Järve) on selles valdkonnas peaaegu profisportlane, ei olnud valik keeruline. Meie tiimi eesmärgiks on mõnusa enesetunde ning rõõmsa naeratusega finišisse jõuda,“ selgitab Nelli.
Kairi tunnistab, et peale IRONMAN 70.3 Otepääd oli ta täielikus õnnejoovastuses, et suutis selle ära teha ja veel nii mõnusa enesetunde ning ajaga. „Seega hetkel, kui Nelli hakkas IRONMAN Tallinnast rääkima, olin mõttele täitsa avatud. Argumendid, et suurest, vingest ja esimest korda Tallinnas toimuvast üritusest ei tahaks ilma jääda, panid mind „jah“ ütlema. Nüüd ei ole muud, kui välja mõelda, kuidas Noblessneri sadamas mitte põhja vajuda ja kiirelt vahetusalasse jõuda, et ülejäänud tiim saaks samuti rada nautida,“ ütleb Kairi.
Heikil on triatloniga varasem kokkupuude olemas, kuigi mitte täispikal distantsil. „Tüdrukud tahtsid tiimina osaleda ja kutsusid ratast sõitma. Mõeldud-tehtud! Rattasõitu ma naudin ja omi ju ei jäeta …“ lausub Heiki.
Triatloni ei katkestata
Sportland Mix Team’is astuvad võistlustulle Taivo Pallotedder, (Sportland Zeppelin) rattarajal, Anneliis Vallimäe (Sportland Ülemiste) jooksjana ja väljastpoolt Sportlandi kuulub ujujana võistkonda Kirke Kübar (Tartu Ujumisklubi).
„Kõik osaleme sellisel võistlusel esmakordselt, tõsisemalt oma alaga tegeleb vaid ujuja Kirke, kellel on kindlasti olemas tasemel ettevalmistus võistelda ka pikematel distantsidel,“ tutvustab Taivo ja lisab, et tema ja Anneliisi jaoks on ainsaks eesmärgiks võistlusmaa läbimine. „Kõik oleme varem osalenud mitmel triatlonil, mina olen läbinud korduvalt ka Otepää poolpika IRONMAN 70.3 distantsi nii individuaalselt kui võistkonna koosseisus, kuid keegi meist pole osalenud täispikal triatlonil. Seega ootusi tulemuse osas ei ole, oluline on lõpetamine ja tuleb meeles pidada tuntud fakti, et triatloni ei katkestata. Loodetavasti oleme 12 tunni möödumisel stardist õnnelikult finišis. Isiklik eesmärk rattadistantsilt on kogeda esmakordselt elus nii pikka rattasõitu ja edaspidiseks teada saada, kas peale 180 km rattasõitu on olemas tunne, et võiks jooksma minna,“ avaldab Taivo.
Tekst: Merilin Piirsalu
Pildid: erakogu