Võrkpalli Euroopa meistrivõistlusteni on jäänud loetud päevad ning ka Eesti koondis teeb viimaseid ettevalmistusi. Eelmisel nädalal mängiti Tallinnas kontrollmänge Hollandiga.
Peale Hollandi mänge püüdsime kinni koondise emotsionaalse nurgaründaja Robert Tähe, et rääkida pisut saabuvast EM-ist ning tema enda tulevikuplaanidest. Robert ütles esmalt, et viimased treeningmängud Hollandiga talle EM finaalturniiri silmas pidades rahulolu ei pakkunud, kuid vigade parandust on võimalus teha selle nädala lõpus, kui kolmel korral kohtutakse Tondiraba hallis Hispaaniaga.
Robert, kolm kontrollmängu Hollandiga on just läbi saanud. Milised on värsked muljed?
Kuigi tegemist oli sõpruskohtumistega, oleme pettunud, et kolm mängu kaotasime. Holland on tasemel meeskond, kuid tundus, et nad on meist värskemad ja mängudeks paremini valmis. Kuigi mõlemad koondised tegid palju vahetusi, suutsid hollandlased paremini ühtset joont hoida. Meil oli jõusaal rohkem jalgades.
Mille kallal peab veel vaeva nägema?
Me ei saanud oma mängu hästi käima. Esimeses kohtumises olime ehk kõige rohkem enda nägu. Järgmistel päevadel oli väljakul vähem emotsiooni. Oli näha, et sooviti võimalikult palju energiat säästa.
Mida ütlete Hollandi koondise diagonaalründaja Nimir Abdel-Azizi kohta, kes kohati vist 130 km/h servi lõi?
Teadsime, et talle on antud luba riskeerida ja Nimir läks igat palli täiega lööma. Esimeses mängus eksis ta viiel esimesel servil, kuid kostitas seejärel meid viiese seeriaga.
Mängud Hollandiga toimusid Tondiraba hallis, suve esimesel poolel mängisite palju renoveeritud Kalevi spordihallis. Kummas saalis end mugavamalt tunnete?
Kalevis on mugavam mängida, sest publik on lähemal. Ja isegi kui pealtvaatajaid on vähe, on mängijad nendega rohkem kontaktis. Tondirabas hajuvad fännid suurde saali ära ja neilt on raskem tuge saada. Eelmisel aastal oli aga Tondirabas täismaja ees Lätiga väga äge mängida. Seega, kui taraflex’i kate maha panna, on mõlemas saalis mõnus mängida. Arvan, et kohtumised Hollandiga viidi Tondirabasse, et saaksime enne EM-finaalturniiri suure saaliga harjuda. Olen ise Gdanski Ergo Arenal mänginud ja see on tunduvalt suurem kui Tondiraba. Suures saalis on palli liikumine ja tunnetus midagi muud kui väikeses hallis.
Võrkpallikoondis pole varem suvel nii aktiivselt töös olnud. Kas vahepealsest lühikesest hingetõmbepausist piisas?
Pärast klubihooaega tahaks iga mees vabamalt ringi vaadata, aga patt olnuks sellisest võimalusest loobuda. Õnneks on olnud palju mänge ega pea tuimalt trenni tegema. EM-finaalturniiriks leiame kindlasti värskuse.
Poolas toimuva EM-finaalturniiri alguseni jääb pisut rohkem kui nädal. Kui palju olete tähelepanu pööranud alagrupikaaslastele Soomele, Serbiale ja Poolale?
Treenerid pole meile videosid näidanud, kuid tean, et nad ise on neid vaadanud ning nende põhjal ka treeninguid planeerinud. Näiteks Soome lööb väga head planeerivat servi ja oleme sellele elemendile rohkem tähelepanu pööranud.
Milline kolmest alagrupivastasest tundub kõige jõukohasem?
Eks soomlaste tase jääb Poolale ja Serbiale pisut alla. Samas usun, et me pole Poolale ega Serbiale lihtsaks vastaseks. Poolal on kodupubliku ees mängides pinged peal ja kindlasti mäletavad serblased meid kahe aasta tagusest EM-ist (Eesti kaotas play-off’is 2:0 eduseisust).
EM-i mängudes on pärast teist geimi kümneminutiline paus. Harjutasite seda formaati ka kohtumistes Hollandi vastu. Meeldib Teile kiire riietusruumis käik ja mahajahtumine?
Ka Poola liigas kasutatakse samasugust formaati, kuid seal pole geimides tehnilisi vaheaegasid. Praegu on pause võib-olla liiga palju. Isiklikult eelistaksin järjest mängimist.
Vahepeal oli õhus variant, et lahkute Poola klubist Lubini Cuprum. Kas nüüd võite sajaprotsendiliselt kinnitada, et jätkate seal?
Pigem jätkan.
Pigem?
Kunagi ei või teada, EM-il on kindlasti skaudid kohal. Poola üks rikkamaid klubisid Rzeszówi Resovia ja Wegieli Jastrzebski jäävad ilmselt kahest mängijast ilma, sest neile on tehtud pakkumine Hiinast. Kui üleminekud teoks saavad, vajavad nad täiendusi. Cuprumi president on aga öelnud, et tema ei taha õnneks või kahjuks mingi hinna eest minust loobuda.
Pariisi Saint-Germain ostis Neymari FC Barcelonalt välja 222 miljoni eest. On Teie lepingus ka sätestatud väljaostusumma?
Ei ole, kuid selle summa eest saaks mu kindlasti kätte (naerab).
EM-ile tuleb koondist toetama ligi kaks tuhat fänni. Mis Te prognoosite, kas meeskonnal tekib kodusaali tunne?
Usun, et kui Eesti inimesed häält teevad, siis pole vahet, kui palju on hallis Soome või Poola fänne. Poolakad on selline rahvus, kellele meeldib keskmisest rohkem ja keskmisest suuremate kogustega tähistada. Samas on nad hästi kursis võrkpalli üksikasjadega ja oskavad luua suurepärast meeleolu. Kindlasti saavad Eesti fännid toreda kogemuse osaliseks.
Tekst: Andres Kalvik
Fotod: volley.ee/Gertrud Alatare