Salomon jooks-matkad viivad põnevatele radadele ja pakuvad mõnusaid ühistreeninguid | Sportland Magazine

Jaga „Salomon jooks-matkad viivad põnevatele radadele ja pakuvad mõnusaid ühistreeninguid“

Salomon jooks-matkad viivad põnevatele radadele ja pakuvad mõnusaid ühistreeninguid

Salomon jooks-matkad on ideaalne võimalus kõigile, kes soovivad talvehooajal teha pikemat vastupidavustreeningut ja uusi radu avastada. Boonuseks on suurepärane seltskond ja kevadeks saavutatud parem vorm.

Salomon jooks-matka üritused said alguse 2016. aastal harrastussportlaste Jaana ja Toomas Ellmanni eestvedamisel. Abikaasad otsisid tookord võimalusi talvisteks mahutreeninguteks ning otsustasid võtta ette pikemaid distantse vaheldumisi joostes ja kõndides. Kuna seltsis on ikka segasem, kutsusid nad kampa ka sõpru ja panid raja äärde põõsastesse valmis suupisteid ning termosed kuuma joogiga. Sõpradele üritus meeldis, reklaam liikus suust suhu ning osalejate arv tõusis. Tänaseks on jooks-matkad kasvanud mitmeetapiliseks ja sadu liikumissõpru ühendavaks sarjaks, kus on erinevad tempogrupid, põõsastesse peidetud termoste asemel korralikud joogi- ja söögipunktid ning ahvatlevad auhinnad.

Salomon

Igaüks leiab sobiva distantsi ja tempo

Salomon jooks-matka süsteem on lihtne: distantsid läbitakse vaheldumisi viis minutit kõndides ja viis minutit joostes. Valida saab lühema või pikema distantsi. Lühemad neist on vahemikus 10-17 km ning pikemad 22-27 km. Iga osaleja saab liituda endale sobiva grupiga, mida veab tempomeister. Valikus on grupid, mille jooksutempo on vastavalt 5.30, 6.15 või 7 minutit, kõnd on tempokas. „Igal grupil on oma tempomeistrid. Mõnel on neid suisa neli, mõnel kolm, aga nende ülesanne on hoida ühtlast tempot ja juhtida osalejad stardist finišisse,“ räägib Jaana. Ta toob välja, et lisaks jooks-kõnd gruppidele lähevad rajale ainult kõndijate grupid, nii et jooks-matkad sobivad väga hästi ka nendele, kes millegipärast joosta ei taha või ei saa.

Mõnusad sotsiaalsed matkad

Salomon jooks-matkad on saanud osalejatelt väga head tagasisidet, sest on tore võimalus jooksuhooaja väliselt ühiseid trenne teha. „Nimetame ise oma üritusi sotsiaalseteks matkadest. Pikki maid on ju seltsis alati toredam läbida, sest siis ei tundu need nii üksluised. Jooks-matkad ei ole kindlasti võistlus, kus eesmärk on kellestki kõvem olla,“ kinnitab Jaana. „Osalejatele meeldib, et kõik on organiseeritud – rada on ettevalmistatud, söök-jook on olemas ning seltskond on lõbus. Me teame, et inimesed on meie üritustel leidnud uusi tutvusi ja treeningsõpru. Hea meel on ka selle üle, et oleme motiveerinud inimesi treenima ning kõnnigrupist on mitmed osalejad liikunud edasi jooks-kõnni gruppidesse, et veelgi tempokamalt liikuda.“

Salomon

Uuel aastal uue hooga

Sel hooajal on toimunud juba Rocca ja Linnahalli Salomon jooks-matkad. „Hooaja algus on läinud väga hästi. Pisut närvikõdi on tekitanud osalejate arvu kasv – mõlemal etapil on kohal olnud ligi kakssada liikumissõpra. Ilmataat on ka võib-olla meie poolt olnud, sest pole sel aastal veel lumega kostitanud, nõnda on meie matkadele kindlasti tulnud ka neid, kes muidu oleks suusaradadele läinud,“ ütleb Jaana

Saabuval 2025. aastal ootab sarjas veel kolm ametlikku matka – 12. jaanuaril Peetris, 9. veebruaril Laagris ning 9. märtsil Viimsis. Kõik etapid algavad kell 10 hommikul. „Oodatud on kõik, kes tahavad heas seltskonnas pikemat vastupidavustreeningut teha. Need, kes osalevad hooaja jooksul vähemalt neljal etapil saavad autasuks medali ning kõigi vahel, kes käivad kohal viiel korral, loositakse välja viis paari Salomoni spordijalatseid,“ räägib korraldaja. Tegelikult on medal võimalik välja teenida ka nendel, kes sel hooajal pole veel starti jõudnud, sest mitteametlikus kavas on ka kevadine Kiili etapp. Seega, kes tahab, saab sarjas veel neli matka kirja.

Uusi radu avastades

Jooks-matkadele tasub tulla ka seetõttu, et see annab võimaluse uusi radasid avastada. Kuigi marsruudid kulgevad linnas ja asulates, siis korraldajad on need paika sättinud nii, et läbitakse ka palju looduskauneid kohti – parke, mereäärseid radu, metsatukki. Jaana sõnul on nii mõnigi osaleja imestanud, et teeb igapäevaselt küll samas kandis trenni, aga mitmeid huvitavaid kohti pole seni märganudki.

Etappide toimumispaigad on mitu aastat olnud samad, aga korraldajad püüavad aeg-ajalt midagi muuta, et oleks veel rohkem põnevust. „Sel hooajal näiteks läbime radasid varasemaga võrreldes tagurpidi. Nii saame pakkuda vaheldust ja hoopis teisi vaateid. Igal juhul tahame liikumisrõõmu kõrval pakkuda ka silmailu,“ ütleb korraldaja.

Salomon

Ilmaolusid on erinevaid

Salomon jooks-matkade hooaeg algab novembris ja lõppeb aprilli alguses, mis tähendab, et ilmaolusid on seinast seina. „Oleme jooksnud-matkanud iga ilmaga, nii lume, vihma kui ka jääga. Ilma pärast pole aga midagi pidanud ära jätma, kuid oleme mõnda asja muutnud. Näiteks, kui on olnud väga palju lund või tuisku, siis oleme marsruuti mugandanud nii, et paksu lumega kohtades kõnnime, mitte ei jookse ning vajadusel oleme trajektoori ümber pööranud nii, et see ei kulgeks vastutuult. Libedusega oleme paar lõiku välja jätnud,“ räägib Jaana.

Osalejatel tasub kindlasti silma peal hoida Salomon jooks-matkade Facebooki lehel, et kõige vajalikuga kursis olla. Korraldajad teevad osalejate elu ka selles mõttes mugavaks, et jälgivad ilmaprognoosi ning postitavad sotsiaalmeediasse soovitusi riietumise ja jalatsite kohta.

Õiged jalatsid on A ja O

Nagu nimigi ütleb, siis Salomon jooks-matkade peatoetaja on Salomon, kes annab väärt loosiauhindu, varustab tempomeistreid riiete ja jalatsitega ning hoolitseb stardipaiga inventari eest. Salomon on õige toetaja õiges kohas, sest on ju selle brändi jooksu- ja matkajalatsid maailma tippklassist. „Salomoni valikus on maastikujalatseid igasugusteks ilmaoludeks ning need sobivad hästi ka meie matkadele. Sealt leiab sobiva jalatsi nii libedamateks ja märjemateks oludeks, metsamatkaks kui ka asfaldijooksuks,“ ütleb Jaana.

Salomon

Peamine on see, et oleks fun

Pikamaajooksu ja triatloni harrastajana soovitab Jaana kõikidel sama huvidega inimestel talvehooajal jooks-matka süsteemis trenni teha ning Salomon jooks-matkad on selleks üks võimalus. „Selline treeningviis on talvel hea, sest pikemat aega madala pulsiga liikumine laob põhja ja annab vastupidavuse. Süsteem 5+5 ei väsita nii nagu ainult jooksmine, lisaks tugevdab see südant ja on ka hea võhmatrenn. Kevadel on sellelt pinnalt juba hea kiirustreeningud plaani lisada,“ sõnab ta.

Aga kindlasti on Salomon jooks-matkadele oodatud ka need, kes alles pikemate vahemaade läbimisega tutvust teevad. Pisut üle 10 kilomeetri tempokalt kõndida on jõukohane igale tervele inimesele. „On olnud juhuseid, kus inimesed pelgavad 12-13 kilomeetrist distantsi, aga finišis üllatuvad, et tegelikult oli läbimine nii kerge, et võiks veel paar-kolm kilomeetrit lisaks kõndida,“ räägib Jaana. Ta rõhutab, et matkama võib tulla ka lapsevankri või lemmikloomaga. „Kõik marsruudid on pea kogu mahus läbitavad vankriga ning kui on mõni koht, kus vankriga liikuda ei saa, siis leiame variandi, kust ümber minna. Kes tahab lemmiklooma kaasa võtta, siis see on samuti väga teretulnud. Ootame rajale kõiki, sest karta pole midagi – peamine on see, et oleks fun.“

Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: Raimo Roht

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Iga maraton on lugu: kogu pere suusasari Estoloppet alustab 18. jaanuaril

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus