Ettevõtete arengupartner ja koolitaja Signe Ventsel otsustas õppida ujuma ning võttis nõuks panna end proovile järgmisel IRONMAN Tallinn poolpikal distantsil. Südikas spordihing leiab, et parim hetk oma elus asjade muutmiseks on täna.
Signe usub, et takistused on ületamiseks, lahendusi pakub selleks näiteks üks tema lemmikautoreid John Maxwell. „Teosest „15 hindamatut kasvuseadust, järgi neid ja saavuta oma potentsiaal“ loeme, kuidas me midagi pidevalt ootame, olgu selleks kasvõi inspiratsioon. Maxwell leiab, et iga hetk on asjade muutmiseks väga sobilik, seda n-ö õiget aega ei olegi olemas. Õnnelik olemine on ju tegelikult samuti otsus,“ lisab ta.
Soovitab oma tegevust mõtestada
„Mina olen sellist tüüpi inimene, kes ütleb, et motivatsiooni otsimise jutt on üks väga kehv jutt!“ põrutab ta otsekoheselt. „Seda ei saa sulle mitte keegi anda. Sõber võib sind küll inspireerida, aga kui eesmärk on võetud kellegi teise eeskujul või välise kuvandi toetamiseks, siis kaob see kiirelt. Tegelikult tuleb ees seisev väljakutse väga detailselt läbi mõelda, otsida vastused kõikidele miks-küsimustele ning alles siis saab eesmärgi seada selliselt, et see ka päriselt tegutsema innustab,“ soovitab ta.
Signe mainib, et paneb kõik unistused ja eesmärgid enda loodud „Olen iseenda boss“ märkmikusse kirja. „Osalemine IRONMAN võistlusel ootas seal lihtsalt oma õiget hetke,“ muigab koolitaja eelnevale jutule viidates.
Otsis miks-küsimustele vastuseid otseallikast
Murdepunktiks edasiste valikute tegemisel sai IRONMAN-i võistluse Tallinnasse tulek. „Panin endale väga varajase äratuse, et võõrastele inimestele kell kuus hommikul Harku järve äärde ujumise starti kaasa elama minna,“ ütleb Signe.
Saadud elamus oli võimas ja pani tegutsema. „Mind huvitas, kuidas rajal n-ö päriselt ellu jääb. Vestlused võistluskogemusega inimestega olid nii põnevad kui ka harivad. Ühel hetkel otsustasin valida Sportland Eesti tegevjuhi Nelli Nilsoni numbri ja uurida, kas ta oleks huvitatud koos treenimisest. Selleks hetkeks oli minus juba umbes 80 protsenti kindlust, et võiksin 2022. aastal stardis olla.“
Sai ahvatleva pakkumise
Ettepanekust sai kutse liituda SPORTLAND x IRONMAN Tallinn 2022 Akadeemiaga, mille Signe suure õhinaga vastu võttis. „Esimese asjana panin paberile kirja, miks ma seda kõike teen: soovin end kolmel spordialal korraga proovile panna, protsessi ja õppimise käigus enda võimekuse piire nihutada ning iseennast paremini tundma õppida. Loodan sellega saada lähemale just uudishimulikule, julgele ja sitkele seiklevale Signele, kes minu sees päriselt elab,“ sõnab ta.
„Ootan väga, mida võistluseks valmistumise protsess mulle õpetab. Saan sealt maailma kohta ilmselt portsu uusi teadmisi. Arvestan, et tegemist pole lihtsa protsessiga, aga elus polegi otseteed. Inimestena me seda muidugi tahaksime, kuid tegelikult peituvad head asjad erinevate keerukate kurvidega taga,“ arvab Signe.
Akadeemia liikmeid innustab ta omalt poolt teadmistega inimese arengust ja juhtimisest ning aitab neil väljakutsele läheneda läbi GROW-mudeli. „Vaatame kõik koos, kus me oleme, kuhu soovime jõuda ning millised on võimalused selle elluviimiseks,” tutvustab ta lühidalt. „Nii äge, kuidas Sportland töötajate arengut läbi sportimise toetab! See annab võimaluse testida piire, luua eeskujusid ning tõestada, et sport on n-ö minapildi häkkimiseks parim viis,“ leiab Signe.
Raskeim eneseületus Itaalia mägedes
Tema senise elu kõige keerulisem sportlikust katsumus oli alles hiljuti. „Läbisin 2020. aastal 70 km pikkuse Marcialonga suusamaratoni, mis oli proovikivi füüsilises, aga eelkõige just vaimses mõttes. Tegin selle läbi ilmselt ainult tänu sellele, et olen varasemalt enda avastamisse ja arendamisesse lugematul arv tunde panustanud,” kinnitab Signe mõtlikult.
Ta selgitab: „Kui päev enne võistlust oli rada ideaalne, siis ööga maha sadanud värske lumi tähendas seda, et pidin 70 km läbima ilma klassikarajata lumeplögas, paaristõugetega ja rahvamassidega võideldes. Finišijoont ületades valasin õnnepisaraid ja uhke medal kaelas õhtusöögilaua istudes tõotasin endale, et siia ma küll enam tagasi ei tule. Jah, võite ise arvata, kelle nimi on järgmise aasta Marcialonga suusamaratoni stardinimekirjas esindatud,” naerab ta.
Sport kui mitmepalgelise elu näidismudel
Näiteid spordi õppetundidest kasutab tööandja brändi, persoonibrändi ja isejuhtiva inimese koolitusi läbi viiv Signe oma töötubades pidevalt. „Piiride ületamine aitab luua väärtust ja paneb põlema sisemise arengumootori. Sportlikud võimalused aitavad meil oma võimekust tõsta ka teistes valdkondades. Õpetan inimesi märkama, mida sport neile öelda tahab. Ka siis, kui tuleb treenida halva ilma või kehva tuju kiuste või võtta vastu väljakutse võistlusel. Hea kontakt iseendaga aitab jõuda uute taipamisteni, mis omakorda viivad lähemale elule, millest sa ise unistada julged,“ ütleb ta.
„Mida erandlikumad on tingimused, seda teravamalt tunnetan ka võimalust eneseületuseks ning piiride päriselt testimiseks. Näiteks tuleb mul nüüd krooli ujumine selgeks õppida, mis on suur väljakutse. Jälgin hoolega, mida see minus avab ja natuke loodan, et saan selgeks ja võib-olla hakkab isegi meeldima,” muheleb Signe.
Ta lähtub mõttest, et ei saa mitte kunagi teada, kui kõrgele on suuteline ronima, kui ta seda ei proovi. „Annan endale elus asjade katsetamiseks võimalusi väga teadlikult. Just rasked olukorrad aitavad mul mõista, kes ma inimesena tegelikult olen, lisaks pakuvad seiklusi ning avavad tee uute mõttemustrite maailma,“ räägib ta.
„Teoorias on muidugi kõik ilus ja kena, aga tegelikult on aju programmeeritud meid n-ö mugavas turvatsoonis hoidma. Seega võib Eisenhoweri kombel soovitada, et plaan on hea, aga muutused saavad alguse planeerimisest. Inimesed tahavad enda ellu muutusi, kuid ei soovi selleks ise väga palju ära teha. Katsun ise olla positiivseks eeskujuks ning aitan koolitajana hea nõu ning konkreetsete sammude abil kõiki huvilisi,“ lubab Signe.
Tekst: Marta Vasarik
Fotod: Rasmus Kooskora / erakogu