Rumeenlanna Simona Halep (27) võttis esimest korda tennisereketi kätte 4-aastaselt, sammudes oma vanema venna jälgedes. Kuueselt treenis ta juba iga päev ja 16-aastaselt kolis Bukaresti, et veel rohkem sportlasekarjäärile pühenduda. See polnud halb otsus, sest nüüdseks on temast saanud üks parimaid naistennisiste maailmas.
2006. aastal profikarjääri alustanud tenniseässa Simona Halepi esimene suur võit leidis aset juuniorina 2008. aastal Austraalia lahtiste veerandfinaalis. Kuid just 2009. aastat võib lugeda tema eduka karjääri alguseks, sest tol aastal võitis ta esimest korda esisaja hulka kuuluvat mängijat sakslannat Angelique Kerberit.
Eduka tennisistikarjääri nimel on Simona aga pidanud üht-teist ohverdama: näiteks lasi ta 2009. aastal teha rinnavähendusoperatsiooni, et oleks mugavam treenida ja tennist mängida. Tema enda sõnul on see kõige suurem ohver, mis ta on tennise nimel tegema pidanud. Kuid tundub, et see oli seda väärt, sest Halepi suur läbimurre WTA turniiridel algas võiduga 2010. aastal Hispaanias Marbellas.
Kiire edenemine
Järgmisel aastal jõudis ta juba esimest korda saja parima naistennisisti hulka ja 2012. aasta lõpus 50 parima sekka. Aasta edasi, 2013, õnnestus tal võita juba tervelt kuus WTA turniiri ja jõuda maailma 20 parima naise sekka. Suve möödudes oli ta ühtlasi ainus mängija, kes suutis võita tiitleid nii liiva‑, muru-, sise- kui ka kõva kattega väljakutel. Ta oli maailma edukuselt teine mängija Serena Williamsi selja taga, kui võtta arvesse võidetud tiitleid.
2014. aasta 11. augustil suutis Halep tõusta maailma teiseks reketiks ja 2017. aastal juba esimeseks, võites Hiina lahtistel poolfinaalis lätlannat Jelena Ostapenkot. Ühtlasi sai temast seitsmes mängija, kel õnnestus tõusta maailma esireketiks suure slämmi turniire võitmata.
Esimene suur slämm
Möödunud aastal täitis Halep oma suure unistuse ja võitis oma esimese suure slämmi turniiri, alistades Prantsusmaa lahtiste meistrivõistluste finaalis ameeriklanna Sloane Stephensi.
Rumeenlanna oli tiitli üle ääretult õnnelik. „See on suurepärane. Viimases mängus ma tundsin, et ei saa hingata, aga ma tegin kõik, mis suutsin. Olen sellest hetkest unistanud sellest saati, kui hakkasin tennist mängima. Olen väga õnnelik, et see juhtus just Roland Garrosel, sest Pariis on minu jaoks eriline linn,“ lausus tennisist pärast tiitlivõitu.
2018. aasta lõpus õnnestus Halepil teist aastat järjest kindlustada esikoht maailma edetabelis, kuid ta oli sunnitud seljavigastuse tõttu WTA turniiridest eemale hoidma ja hooaja varakult lõpetama.
Surve all murdumine
Hiljuti tunnistas Simona The Guardianile antud intervjuus, et kõik, mis ta seni on teinud, on olnud tennise heaks, ja loomulikult on see kõik vahepeal tema jaoks liig olnud. Sellel olid ka omad tagajärjed. Kuid tenniseässal õnnestus pisut lõõgastuda ja ta hakkas peale möödunud aasta Prantsusmaa lahtiste võitu uuesti elu nautima, sest suure slämmi turniiri võitmisest oli saanud tema jaoks kinnisidee. „See on kõigest sport, aga minu jaoks oli see kõik. Seetõttu ma pisut ka kannatasin,“ tunnistas ta. „Ma andsin endast nii mitu aastat kõik. Nüüd olen ma suure slämmi võitnud ja hakanud elu rohkem nautima. Mulle meeldib käia väljas, leida uusi sõpru. Olen avatum.“
Tiitleid ja unistusi jagub
2019. aastat alustas Simona edukalt, võites Austraalia lahtistel nii Kaia Kanepit, Sofia Keninit kui ka Venus Williamsit, kuid vandudes lõpuks alla Serena Williamsile.
Kogu karjääri jooksul on ta teeninud 18 WTA turniirivõitu (2013. aastal kuus, 2014. aastal kaks, 2015. aastal kolm, 2016. aastal kolm, 2017. aastal ühe ja 2018. aastal kolm), millest kõige olulisemad on olnud turniirid Indian Wellsis ja Madridis.
Halepi unistuste hulgas on näiteks edukas esinemine Fed Cupil ja 2020. aasta olümpiamängudele pääsemine, aga ka uuesti suure slämmi turniiride võitmine, et lõpetada hooaeg taas esireketina. „Aga ma ei survesta end. Mind ootab ees veel mõni aasta tennist mängides ja ma tahan ka teistel viisidel areneda,“ kinnitas tennisist. „Kümne aasta pärast oleksin väga õnnelik, kui mul oleks kolm last, kaunis perekond ja oleksin tennisega lõpetanud – teades, et andsin endast kõik.“
Tänu oma atleetlikkusele suudab Simona hästi väljakul liikuda ja eksib vähe. Simona ise on kirjeldanud end kui mängijat nii: „agressiivselt tagantjoonelt lööja“. Ta järgib belglannat Justine Henini, kes on Halepi kohta lasunud: „Tal on intelligentne mängustiil. Seal on midagi, mis meenutab mulle iseennast… See on ründav ja agressiivne.“
Tekst: Keilit Aedma
Fotod: Nike