Kui otsid teravaid elamusi, siis tasub proovida talisuplust või taliujumist. Sellest saadud emotsioon on midagi täiesti enneolematut ning võib lausa sõltuvust tekitada. Lähemalt räägib Tallinna Taliujumiskeskuse taliujuja ja selle ala üks eestvedaja Hannes Viherpuu.
Mis vahe on talisuplusel ja taliujumisel?
Mõlemad on tugeva emotsiooniga ja füüsist karastava iseloomuga. Kui talisuplus on peamiselt karastamine, siis taliujumine on pigem karastamine pluss sport. See on punktist A punkti B ujumine ehk liikumine külmas vees. See on palju mõnusam kui lihtsalt vees seismine, sest nii on huvitavam ja aeg läheb kiiremini. Taliujumises korraldatakse ka võistlusi, kus saab ujuda aja peale – kes kiirem, see parem.
Kui tekib huvi talisupluse vastu, siis millest alustada ning mida silmas pidada?
Eelkõige tuleb selleks valida turvaline koht. Soovitavalt võiks teha seda koos sõbraga, kes saab toetada ja vajadusel aidata. Võib ka minna mõnesse talisuplejate- või taliujumisklubisse, kus on vastav taristu olemas. Igal juhul tuleb sooritus teha võimalikult turvaliselt.
Kestvusrekordid tuleks ära unustada – liiga palju on liiga palju. Algaja võiks piirduda suplusega kuni pool minutit. Regulaarselt harjutades võib ujuda järjest ka kaks minutit või isegi rohkem.
Mis on algajate jaoks talisupluse puhul kõige suuremateks väljakutseteks?
Peamiselt on suurimaks väljakutseks eneseületus. Vette minek ja esimesed 12-15 sekundit on kehale suur üllatus. Sellest momendist tuleb lihtsalt üle olla ning sealt edasi on küll külm, aga täiesti tehtav.
Millist kasu talisuplus võib tuua ning millise regulaarsusega seda peaks harrastama, et kasutegurid hakkaks välja tulema?
Ma arvan, et üks kord nädalas on juba hea. Kuni kolm korda nädalas on väga hea. Viimasest täiesti piisab, et saada kehale karastus ja teatav immuunsus.
Kui talisuplus hakkab meeldima ning tahaks tegeleda taliujumisega regulaarsemalt, siis millest alustada?
Tuleb leida endale vastav klubi, kus on loodud kõik tingimused ning kus on koos sarnaste ideedega inimesed, sest sotsiaalne suhtlemine käib antud harrastusega käsikäes. Kõik muu tuleb iseenesest klubis teistega kogemusi vahetades.
Miks taliujumist harrastada võiks?
Taliujumine on viimase 10 aasta jooksul, ning eriti just viimastel aastatel Eestis plahvatuslikult populaarsust kogunud. Ilmselt sellepärast, et see on üsna üle võlli tegevus ning inimestele meelivad asjad, mis on väikese kiiksuga. Taliujumine on ka tervislik ning nõuab omajagu eneseusku ja julgust. Sellega tegelemine tõstab enesehinnangut ja ühtekuuluvust nendega, kes seda suudavad. See on ka väga odav harrastus – vaja on ainult ujumisriideid, rätikut ja plätusid.
Kuidas treenivad taliujumist need, kes harrastavad seda kui tõsist spordiala ja käivad ka võistlemas?
Võistlejate puhul on valdavalt tegu kunagi ujumist tipptasemel harrastanud sportlastega või ka multispordi sõpradega. Suvel tehakse avaveeujumist, triatloni või muud multisporti, talvel on taliujumine vahelduseks.
Ujumist ja kiirust harjutatakse ikka sisebasseinis ning õues külmas vees treenitakse külmas keskkonnas vastupidavust, et võistlustel sooritus kergemini tuleks.
Samuti harjutatakse seda, et suudetaks ajaliselt piisavalt kaua vees olla. Näiteks üks lühematest distantsidest, 25 meetrit, ujutakse võistlustel 15-22 sekundiga, pikim distants, 450 meetrit, ujutakse umbes 5,5 minuti kuni 16 minutiga. Kui 25-50 meetrit ujub ära iga harrastaja, siis 450 meetri läbimiseks peab tegema ikkagi spetsiaalset trenni.
Millised suuremad võistlused Eesti taliujujaid sel aastal ees ootavad?
Hooaeg kestab oktoobrist märtsi lõpuni. Igal aastal korraldatakse Eestis taliujumise meistrivõistlusi, mis käesoleval hooajal toimusid 14. detsembril 2019. Järele jäänud hooajal on Eestis toimumas palju talisuplusfestivale, kus võib olla aega ei võeta, aga ujuda ja supelda saab kindlasti. Festivalid sobivad suurepäraselt ka algajatele, kus tuleb kasuks mõtteviis: kui teine inimene teeb, teen mina ka!
Maailmameistrivõistlused peetakse veebruari alguses, kuhu ka Eestist läheb üksjagu võistlejaid. Lähiriikides on samuti tulemas erinevaid jõuproove. Kel huvi, saab infot veebilehelt www.taliujumine.ee, kuhu koondame infot taliujumise kohta.
Blogija ja fotograaf Iti-Pätrik Järve kogemus
Miks otsustasid talisuplust proovida?
Osalt tuli see muidugi minu ja Sportlandi korraldatavatest challenge’itest, kus iga kuu pean end proovile panema täiesti uuel spordialal, mida ma varem proovinud ei ole. Taliujumine tundus täpselt õige väljakutse ning oli uus ja põnev.
Mis muljed sellest jäid ning kas soovitaksid teistel talisuplust proovida?
See oli minu jaoks korralik adrenaliinilaeng. Kuna ma kardan isegi sisebasseini „jahedat“ vett, oli see eriti suur väljakutse. Tore oli see, et kohapeal oli palju toredaid ennast ületavaid inimesi, kellest kiirgas sära ja entusiasmi.
Talusuplust tasub proovida, kui soovid oma ellu midagi põnevat tuua – miks mitte alustada just sellest?
Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: Tallinna Taliujumiskeskus / erakogu