Sportland 3×3 korvpallisarja maakondlikest etappidest võttis sel aastal osa üle 1660 mängija. Finaalvõistlusele said piletid iga maakondliku turniiri 1.-5. klasside ja 6.-7. klasside poiste ja tüdrukute kaks parimat võistkonda. Hinnanguliselt koguneb 19. aprillil Pärnusse ligi 350 korvpallurit.
Sportland 3×3 on üle Eestiline korvpallisari, mida korraldavad Eesti Koolispordi Liit ja Eesti Korvpalliliit. Tänavu toimub sari 11. korda. Kõikide aastate jooksul on võistlus olnud väga populaarne ja osavõturohke ning pakkunud väljundit koolilastele üle kogu Eesti. „Eeletapid toimuvad kõikides maakondades ning finaalturniir on peetud kas Tallinnas, Tartus või Pärnus, sest selleks on vaja väljakut, kuhu mahuks vähemalt kaheksa korvi. Tänavu toimub finaalvõistlus 19. aprillil taaskord suvepealinnas,“ ütleb Eesti Korvpalliliidu 3×3 valdkonna juht Reigo Kimmel.
3×3 on kiire ja põnev
Sarja populaarsus tuleneb sellest, et osaleda saavad ka väiksemad tiimid ehk need, kes saalikorvpalli jaoks 12 mängijat kokku ei saa – 3×3 formaadis kuulub võistkonda vaid kolm või neli mängijat. Korraga on ühest võistkonnast platsil kolm korvpallurit, vahetusmängijad võib olla üks, aga mõned tiimid mängivad ka ilma vahetusteta.
Osalejatele meeldib ka see, et mäng on kiire ja intensiivne. Matš kestab 10 minutit või seni, kuni üks võistkond on saanud kokku 21 punkti. Kui seis jääb viiki, siis lisaaega mängitakse nii kaua, kuni üks võistkond viskab kaks punkti. Ka punktiväärtused on väiksemad – saalikorvpalli kolmepunkti kaare sees visatud korv annab ühe punkti, kaare tagant kaks punkti. Mängitakse ühe korvi all. Rünnakuaega on 12 sekundit, mille jooksul tuleb pall korvi alt saada kaugviske joone taha ja uuesti korvi toimetada.
Märkimisväärne on ka see, et 3×3 puhul on tegu suhteliselt värske olümpiaalaga. See oli esmakordselt kavas 2021. aastal toimunud Tokyo olümpiamängudel. Tollase turniiri võitsid meie lõunanaabrid Lätist, mis kinnitab, et sel alal on väiksematel rohkem võimalusi ka kõige kõrgemal tasemel.
Korvpallurite kasvulava
Sportland 3×3 korvpallisari on väga väärtuslik selle poolest, et pakub osalemisvõimalust eri taseme ja kogemusega tüdrukutele ja poistele. Sarjas jookseb platsile küll suurel hulgal neid lapsi, kellel juba on olnud kokkupuude korvpalliga või kes käivad regulaarselt kossutrennis, aga jätkub ka neid, kelle jaoks see on üldse esimene kogemus korvpalliga või kes pole kunagi suures saalis palli põrgatada ega korvi visata saanud. Nõnda on see hea võimalus alaga lähemat tutvust teha ning korvpallipisik külge saada.
Kõiki maakondi kaasav sari on oluline korvpallile ka regionaalselt. „Näiteks saab tänavu Pärnus tõenäoliselt näha, kuidas Saaremaa koolid mängivad Ida-Virumaa vastu ja Lõuna-Eesti koolid Hiiumaa vastu. See tähendab, et omavahel kohtuvad mängijad, kes muul juhul palliplatsil võib-olla kunagi ühiselt mängima ei satuks. Lisaks pakub 3×3 formaat väiksematele koolidele võimalust suurematele vastu saada, sest piisab kolmest heast mängijast. Näiteks eelmisel hooajal tuli 6.-7. klasside poiste arvestuses üldvõitjaks väike, kuid sportlik Paikuse kool,“ toob Reigo esile.
Haaratud on kogu Eesti
„Sportland 3×3 korvpallisari ületab osalejate arvult kõiki teisi Eesti korvpalliliigasid, olgu selleks siis rahvaliiga või mõni muu sari. Kui me oma sarjaga jätkame, siis ilmselt kümne aasta pärast ei ole Eestis ühtegi rahvuskoondise mängijat, kes kooliajal mõnel Sportland 3×3 turniiril tulemust kirja poleks saanud,“ ütleb Reigo. Tema sõnul on korraldajad väga tänulikud Sportlandile, kes on kõik need aastad sarja toetanud.
„Sportlandi missioon on muuta noorte inimeste elu huvitavamaks, paremaks ja emotsionaalsemaks läbi meie poolt pakutavate toodete ja teenuste. Sportlandi oluliseks eesmärgiks on märgata, tähtsustada ja arendada kohalikku spordikultuuri. Sarja toetamine läheb kokku nii meie missiooni kui ka eesmärgiga,“ ütleb Sportland Eesti üritusturundusjuht Roger Rooma. „Lisaks veab sarja väga entusiastlik ja innovaatiline meeskond, kellega on äärmiselt hea koostööd teha. Korraldajad teevad asja hingega, annavad tagasisidet, postitavad pilte ja videoid. On näha, et tegemist on spordisündmusega, mis haarab kogu Eestit ning läheb korda väga paljudele lastele ja koolidele.“
Rogeri sõnul on äge ka see, et tegemist on põneva mänguga, mis pakub väljakutset osalejatele ja vaatemängu kaasaelajatele. „3×3 formaat on pisut jõulisem kui saalikorvpall. Iga väikest viga ei vilistata ära ning mängijatel tuleb ennast lühikese aja jooksul maksma panna. See on korvpallurite jaoks intensiivne ja pealtvaatajatele vaatemänguline, sest kogu aeg midagi juhtub, mäng on tempokas ja möll käib,“ leiab ta.
Kõik on võitjad
Ka Pärnus toimuvale finaaletapile on kõikidel huvilisetel võimalik kaasa elada. Tribüünidele on oodatud õpetajad, fännid ja lapsevanemad. Kes kohale tulla ei saa, see saab tulemusi jälgida PLAY.FIBA3X3.COM lehelt, otsides sündmuste alt „Sportland“.
„Finaalturniiri näol on tulemas tõeliselt suur spordipidu. Kõik, kes sinna on saanud, on tegelikult juba võitjad. Nii Koolispordi Liit kui Korvpalliliit soovivad rõhutada, et nii noortes vanuseklassides ei ole tähtis mitte võit, vaid osavõtt. „Võitja“- kirjadega särgid saavad Sportlandi poolt seetõttu kõik kuni 350 mängijat, kes Pärnus toimuvast finaalvõistlusest osa võtavad,“ sõnab Reigo.
Tekst: Merilin Piirsalu
Artikli fotod on tehtud 2022. aasta finaalturniiril, mis peeti esimest korda turniiri ajaloo jooksul välitigimustes. Fotod: Eesti Koolispordi Liit