7. detsembril oli spordirahval põhjust koguneda kõige suuremasse Sportlandi poodi, Sportland Ülemistesesse, kus esitleti Lembitu Kuuse elulooraamatut. Ausalt öelda ei mäletagi, millal viimati oli mõnele raamatu esitlusele nii palju rahvast kogunenud.
Legendaarne spordireporter Lembitu Kuuse lahkus meie hulgast 2017. aastal. Tema lesk, Heli Kuuse, tegeles kolm aastat raamatu kirjutaja leidmisega ning umbes kuu Lembitu sõpradele ja kolleegidele helistamisega, et paluda neil raamatus meenutada lugusid Lembitust. Vajalikud kontaktid leidis ta oma kaasa märkmikust, mida ta kohaletulnutele ka lavalt näitas.
Kohal olid sõbrad ja kolleegid
Raamatu „Lembitu Kuuse Kuld“ esitlusele olid kohale tulnud Lembitu pere, laste nimel pidas kõne poeg Leo Kuuse. Lisaks tema õpilane Tartu Ülikooli päevilt ning hilisem kolleeg ja sõber Neinar Seli, kolleegid ETV-st, mitmed endised ja praegused tippsportlased, EOK ja spordiorganisatsioonide juhid, sõbrad ja tuttavad, aga ka lihtsalt spordisõbrad, kellele staažika spordireporteri asjatundlikud ja meeleolukad reportaažid olid hinge pugenud.
Sportlandi poolelt avas ürituse üks Sportland Eesti asutajatest ja omanikest Are Altraja, kes meenutas koostöö algust Lembitu Kuusega. „2004. aastal avatud Ülemiste keskuse edusse ei uskunud esialgu keegi, alguses nappis rentnikke ning ka meie pidime nuputama, kuidas suure pinna täitmiseks leida huvitavaid lahendusi. Nii tekkiski mõte varustada pood moodsa digitaalse lasketiiruga. Tänu Lembitu Kuuse abile, kelle kutsusime lasketiiru avama, pälvis kogu üritus palju tähelepanu, sest mitte iialgi polnud riigitelevisioon kajastanud mõne kaupluse avamist, saati veel spordiuudisena. Kuid materjal vääris seda, kuna kohal viibisid kõik tolleaegsed laskmise tipud, kes omavahel mõõtu võtsid,” rääkis Are Altraja.
Universaalne Lembitu Kuuse
Siinkirjutajana luban endale meenutuse legendaarsest Lembitu Kuusest läbi teise legendi, Toomas Uba. Alustasin spordiülekannete jälgimist 70-ndate lõpust. Tollane sporditoimetuse juht Toomas Uba oli mees, kes suutis isegi igava purjepaadi loksumise huvitavaks rääkida. Mäletan, et lapsena jälgisin tänu temale isegi jääpurjetamise võistlusi, mille kandepind maailmas oli väga väike, kuid kus eestlased ilma tegid.
Toomas Uba kõrval olid paljud kõvad reporterid nagu Tiit Rääk, Tarvo Villomann, Are Eller, Raul Rebane jt. Raul Rebase trump oli kergejõustik, Tarvo Villomannil korvpall jne. Aga minu jaoks sai just Lembitu Kuusest mees, kes oli Toomas Uba masti universaalne reporter. Ta tõepoolest süvenes igasse spordialasse ning ei jäänud kunagi hätta. Tema emotsioonid olid vahetud ja läbisaamine sportlastega hea, mida oli alati läbi teleekraani tunda.
Tunnustatud mees
Lembitu Kuusest ei tunne puudust vaid spordisõbrad. Nii mitmedki meie sporditipud rääkisid temast kui sportlaste inglist, kes raskel hetkel leidis nende jaoks alati toetava sõna. Kes helistas mitte ainult intervjuu pärast, aga ka keset treeningperioodi, et küsida, kuidas läheb.
Tuntud reporter pälvis kõrget tunnustust ka riiklikelt organisatsioonidelt ning oli rahvusvaheliselt samuti hinnatud. Kui loetleda vaid mõned tunnustused: Valgetähe teenetemärk 2005, Kuldmikrofon 2012, Eesti Kultuurkapitali kehakultuuri ja spordi sihtkapitali elutööpreemia 2015 jpm.
Väärikad mälestused Sportlandis
Sportlandi meeskond tegi suurepärast tööd raamatu esitluse ettevalmistamisel ja läbiviimisel. Nii lavale kutsutud kui ka saalisviibijad tundsid end kui kodus. Kogu sündmuse ajal oli kohapeal tunda tõelist spordivaimu. Seinal jooksid videokatked ja näidati pilte Lembitu Kuuse paljudest erilistest hetkedest, mitmed sõnavõtud võtsid kuulajatel silma märjaks, samas rõõmustati taaskohtumiste üle. Aga see ei olnud veel kõik.
Samal õhtul avati Sportland Ülemiste poes Lembitu Kuusele pühendatud 2 klaasist postamenti, ühe alt võib leida staažika reporteri kuldmikrofoni ja elulooraamatu, teise alt paberil märkmed, 2014. aasta Sotši taliolümpia kaelakaardi, aga ka Londoni olümpiatõrviku koopia. See koopia kingiti 2012. aastal Rahvusvahelise Spordiajakirjanike Liidu (AIPS) ja Londoni olümpiatõrvikuid valmistanud Hiina firma Honav poolt sajale enim olümpiamänge kajastanud ajakirjanikule. Koopiaid toodeti limiteeritud arv ning Lembitu Kuuse oli üks neist, kes selle kingituseks sai.
Esitlusel toimus lausa omamoodi „võistlus“ raamatusse autogrammide korjamisel, sest kohal olid Jaan Kirsipuu, Sixten Sild, Ott Kiivikas, Tatjana Jaanson, Kaarel Zilmer, Siim Sukles, Raul Rebane, Indrek Kelk, Mati Lilliallik ja paljud-paljud teised, kes kõik olid sõna saanud ka raamatus.
Tuluga toetatakse spordireporterite arengut
Heli Kuusel oli raamatu esitlusel varuks veel üks üllatus. „Müügist saadud tulu suunatakse Eesti Rahvuskultuuri Fondi juurde asutatud Lembitu Kuuse nimelisse fondi, mille eesmärk on toetada silmapaistvate spordireporterite enesetäiendamist. Kõigil soovijail on võimalus fondi tegevust oma annetusega toetada,“ ütles ta.
Annetuse tegemiseks on võimalik teha ülekanne Sihtasutus Eesti Rahvuskultuuri Fondi kontole EE117700771000664610 LHV Pank või EE672200221001101347 Swedbank. Maksekorraldusel tuleb märkida selgitusse: Annetus Lembitu Kuuse fondi.
Raamat ilmus tänu headele toetajatele
Eestlastena oleme tõestanud end lahke rahvana. Olgu tegu vähihaigete laste või sõjapõgenikega. Keerulistel aegadel vajavad inimesed positiivseid emotsioone ning Lembitu Kuuse raamat seda kindlasti ka pakub. Lisaks tema lese ennastsalgavale pühendumisele, panid raamatule õla alla:
Are Altraja, Anti Kalle, Sportland
Kersti ja Neinar Seli
Reet ja Heiti Hääl
Reet ja Väino Kaldoja
Oleg Gross
Ott Tänak
Toomas Annus
Harry Raudvere
MTÜ Spordiürituse Korraldamise Klubi
Kõik toetajad said mälestuseks naeratava näoga Lembitu Kuuse pildiga õllekannu ning seda põhjusega. Nimelt on Lembitu Kuuse koduses õllekannude kogus üle 100 välisreisidelt toodud mälestuseseme, mis tema elu ajal sageli ka kasutust leidsid.
„Lembitu Kuuse Kuld“ on müügil Rahva Raamat ja Apollo poodides. Raamatu 464-l leheküljel saavad lisaks lähedastele sõna kolleegid ETV-st, pinginaaber koolipäevilt, koolivennad ja sõbrad Rakverest, kus Lembitu sündis ning mitmed endised ja tänased spordikuulsused. Kokku 67 eriilmelist lugu. Intervjueeris ja teksti kirjutas Ivo Parbus.
Head lugemist!
Tekst: Kärt Radik
Fotod: Reiko Kolatsk