Kevad ja suvi lasid ennast väga kaua oodata, aga nüüd augustis, on tõeline kuumalaine lõpuks jõudnud ka Eestisse ning vaibumise märke ei ole veel näha. Õhutemperatuurid on kütnud veekogud soojaks ning enne peagi algavat uut kooliaastat, võetakse allesjäänud suvest viimast.
See tähendab, et sõidetakse ringi ka Eesti eri paigus. Mina võtsin ette suvelõpureisi männilinna Elvasse ning võin kinnitada, et seda väikelinna tasub külastada.
Elva, mis on aastakümneid olnud puhkajate jaoks hinnatud suvituslinn, on läbi teinud tõelise uuenduskuuri, säilitades samal ajal mõnusa rahuliku vibe’i, mida linnakärast eemale nautima tullakse. Veel kuus-seitse aastat tagasi ei olnud siin ühtegi korraliku kohvikut ega restorani, kus keha kinnitada. Viimaste aastatega on aga toimunud palju positiivseid muudatusi ning inimesed on leidnud taas tee Lõuna-Eesti ühte kõige omanäolisemasse kuurorti.
Verevi järv – Elva linna pärl
Kõik, kes Elvasse sattunud, on moel või teisel sõitnud mööda Verevi järvest. Eesti kõige soojema veega järv jääb Elva-Tartu maantee äärde, ümbritsetuna lõhnavast männimetsast ja helekollase liivaga rannast. Rannaalal asub hüppetorn, kust võib näha julgemaid vette hüppamas. Lastele on madalamas, liivaga piirneval alal oma bassein. Rannas on mitu võrkpalliväljakut ja laste mänguplats. Ka suvekohvik on avatud. Kõik just nii nagu mitukümmend aastat tagasi vanadelt piltidelt näha võib, ainult et suvitajate trikoode ja ujumispükste mood on muutunud. SUP-lauaga sõitmine, mis discgolfi kõrval on saamas eestlaste uueks rahvusspordiks, on järve peal samuti väga populaarne. SUP-laudu on võimalik rentida lähedal asuvast Verevi motellist.
Laupäeval, 20. augustil, oli päevasel ajal rand rahvast täis ning turvalisusel hoidis silma peal rannavalve. Kes soovib vaikust kuulata, sel tasub ärgata hommikul vara, kõndida järve äärde ning jalutada ka kõrvalasuvas männimetsas.
Üks ja ainus Elva Seikluspark
Ükskõik millise Euroopa veepargi kohta öeldakse peaaegu alati, kas suurim, ohtlikum või kõige atraktiivsem. Elva Seiklusparki saab südametunnistuse piinadeta kutsuda Baltikumi kõige unikaalsemaks seikluspargiks, kuna nii pikka sõitu üle vee ei paku mitte ükski teine park nimetatud regioonis.
Olles külastanud erinevaid seiklusparke nii Eestis kui ka Lätis, oli minu aktiivse puhkuse üks eesmärke teha läbi Elva seiklusrada. Kergema vastupanu teed minnes oleks saanud lihtsalt sõita ZIP-line’ga üle järve, 400 meetrit ühele poole ja sama palju tagasi, sest selline pilet on ka valikus. See sobib neile, kel aega vähe või ei soovi lihtsalt enam puude otsas turnida. Etteruttavalt peab ütlema, et õhusõiduks tuleb 12-meetrine püstloodis puu otsa ronimine mööda redelit muidugi ette võtta, sest laskuda saab ikka allapoole. Loomulikult kuuluvad varustusse turvarakmed, karabiinid ning enne puu otsa ronimist viiakse läbi põhjalik instruktaaž, mis sisaldab muuhulgas kohustuslikku esimese raja läbimist.
Mina soetasin kogu raha eest seiklusraja täiskomplekti, kuulasin ära kõik õpetussõnad ning alustasin kohustuslikust soojendusrajast. Kindlasti on soovitav osta paari euro eest juurde kindad, sest ronimist ja trossidest kinnihoidmist on rajal palju. Peab tunnistama, et nii väljakutsuvat soojendusrada polegi enne läbi teinud. Väga tihti on see olnud petlikult lihtne.
Esimene „pärisrada“ (rada nr 2) asub Verevi järve ja motelli vahelises männimetsas ja seal leidus kõike. Nii puitplaatidel tasakaalu hoidmist kui nööridel kõlkumist. Ronimine annab mõnusa adrenaliinilaksu, aga kartma aga ei pea, puude all silma peal hoidvad instruktorid ning korralik turvavarustus ei lase kuhugi kukkuda. Kõige rohkem saavad tööd käelihased, see valusmagus tunne kestis veel mitu päeva. Ronimisel on suur kasu heast koordinatsioonist ja painduvusest, eriti lühemat kasvu inimestel, sest siis on hõlpsam nn liikuvaid takistusi ületada.
Rada nr 3, mis algab juba järve kõrval ja lõpeb õhusõidu algusega, on puhtalt vastupidavuse proov. Ootasin väga lõppu, et pääseda vabastavale sõidule järve kohal.
Kõige kiiremad läbivad kogu raja koos ülesõiduga tunni aja piires. Minul kulus umbes tund ja 20 minutit, millest 10 minutit kulutasin pildistamisele ja instruktoriga lobisemisele. Igal hommikul teevad instruktorid ise kogu raja läbi ning ka õhusõidu alguses, „sõidavad“ nemad enne klienti üle järve.
Väga oluline on seikluspargis kindlasti tutvuda pikkusele ja kaalule etteseatud mõõtudega: http://elvaseikluspark.ee/.
Seikluspargi pääsmeid saab broneerida Verevi motellist ning etteruttavalt võib öelda, et samast saab rentida ka kõiki tüüpi rattaid, rulluiske ning talvel tõukekelke ja uiske. Nagu teame, siis meie talved võivad saabuda üleöö.
Elva on ratturite paradiis
Asudes Tartu ja Otepää vahel, on Elva sobiv koht nädalase rattalaagri korraldamiseks. Paljud endised tippsportlased on rääkinud legende, kuidas nõukaajal tehti Elvas suvel rattalaagreid ja talvel uisutati järvel. Lihasgrupid ju samad.
Mina rentisin moodsa aja paksukese ehk FAT-ratta, millega kahe tunni jooksul sõitsin läbi Verevi ja kõrvalasuva Arbi jõe ümbruse ning männimetsad. Umbes 4 kilomeetri kaugusel Elvast asub ka Tartumaa Tervisespordikeskus ehk paik, kus toimuvad kõik Tartu Maratoni ürituste finišid. Ka seal jõudsin ära käia.
Discgolfi jaoks enam aega ei jäänud, aga 5 kilomeetri kaugusel Verevist, saavad kõik huvilised külastada Sportland Prodigy Elva Discgolfi parki. Nii et, kellel discgolfi pisik veres, võiks selles Eesti ühes parimas pargis kindlasti ära käia.
Puhata ja mängida
Selleks, et puhata ja mängida, peab kuskil saama magada ja süüa. Mina valisin peatuspaigaks Verevi motelli, mis asub Elva raudtee- ja bussijaamast vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel ning pakub tõepoolest seda, millega Elvat iseloomustatakse. Eesti kõige osoonirikkam õhk, rahu ja vaikus ning personaalne teenindus. Suvel saab hommikusööki nautida aias terrassil, talvel motellis sees.
Toekamat kõhutäit leiab linna mitmest restoranist ja söögikohast, kalasõbrad saavad aga sõita näiteks 10 km kaugusele Pangodi kalarestorani, mis asub maalilise Pangodi järve kaldal.
Seega võib Elvasse jääda mitmeks-mitmeks päevaks, et seda kaunist männilinna ja selle ümbrust avastada.
Rohkem infot Elvas toimuva kohta leiab Visit Elva lehelt.
Kohtume Elvas!
Tekst ja fotod: Kärt Radik