Mis oleks, kui ütleks lahti kõikidest kohustustest, tuleks töölt ära, heiskaks purjed ja astuks koos võhivõõraga seiklustele vastu?
Lääne-Austraaliast pärit Elayna Carasau (24) töötas Kreekas ühe reisifirma heaks muusikuna, kui tema ellu purjetas samalt mandrilt pärit ja äsja elus kannapöörde teinud Riley Whitelum (33). 1984. aastal sündinud noormees kasvas üles Lõuna-Austraalias ja käis Adelaide’is internaatkoolis, kuid ülikool jäi pooleli liigse pidutsemise ja tollel ajal olulisemana tundunud asjatoimetuste tõttu.
Iga algus on raske
Riley elu ei olnud lust ega lillepidu, raha tuli teenida raske vaevaga naftapuurtorni meeskonnas töötades. Samal ajal aga andsid kitsad olud hea võimaluse raha kõrvale panna. Raha oma esimese jahi ostuks sai mees kokku kaheksa aastaga ning sobiva leidis ta 2013. aastal Itaaliast. „Puer Apuliae ehk hilisem La Vagabonde läks mulle maksma umbes 100 000 Austraalia dollarit. Purjetamiskogemust oli mul esimese jahi ostmise ajaks vist umbes kümme tundi,” muigab Riley. Peamine purjetamiseks vajalik info tuli leida Google’ist ja YouTube’ist.
Kui unistusest saab äri
Itaaliast võttis mees suuna Kreekasse, kus ta kohtas oma tulevast reisikaaslast ja armsamat Elaynat ning tegi talle elumuutva ettepaneku. Südikas neiu otsustas härjal sarvist haarata ning läks mõttega kaasa. Reisil sai tema üheks peamiseks ning tegelikult tähtsaimaks ülesandeks sündmuste dokumenteerimine, blogi, veebilehele ja YouTube’i sisu tootmine. Selle esmane eesmärk oli lähedastele infot anda, kuid sündmuste arenedes kasvas ettevõtmisest välja omamoodi äriprojekt, mis võimaldab neil nüüdki reisi rahastada.
YouTube’i klipp toob noorte kontole kuni 4000 dollarit. Nende kanali jälgijaks on end märkinud üle 360 000 inimese ning videopostitused on kokku kogunud rohkem kui 56 miljonit vaatamist. Ka saavad nad Patreoni kaudu fännidelt regulaarseid annetusi.
Murravad müüte
Elayna ja Riley jaoks on oluline purustada illusioon, et purjetamine on kättesaadav vaid privilegeeritud ja rikastele inimestele. Neile on saabunud tuhandeid fännikirju, milles inimesed tänavad neid inspiratsiooni eest ning teatavad, et on ka ise purjetamisega algust teinud.
Glamuurne ja põnev elu purjede all võib mõne jaoks tunduda püüdmatu unistusena, kuid noored seiklejad kinnitavad, et tegelikult võivad kõik sellise ümbermaailmareisi ette võtta.Riley soovitab alustuseks liituda näiteks juba mõne purjed heisanud meeskonnaga ning nende heaks töötada. „Sa ei pea siis tegelema paadiomaniku muredega. Nõnda reisimine on esiteks odavam ja annab teatud vabaduse, sa kohtud kogu aeg uute inimestega ja saad igal ajal ilma suuremate probleemideta lõpetada,” kirjutab mees blogis.
Hirm avavee ees
Purjekal seilates tuleb ette igasuguseid olukordi. Selline elu on vaheldusrikas ja lõbus, kuid mõnikord ka väga raske. Elayna jaoks on reiside ühed suurimad elamused seotud ookeani ületamisega. „Kuna Euroopas läks ilm halvaks, võtsime suuna lõunasse. Sõit Gibraltarilt Kanaari saartele võttis aega viis päeva. Sealt edasi purjetasime Roheneemesaartele, milleks kulus ei rohkem ega vähem kui seitse päeva. Need kaks pikemat sõitu olid hea ettevalmistus. Ja siis jõudis kätte päev, kui tuli hakata ületama Atlandi ookeani. Meil polnud õrna aimugi, kust alustada – täiendasin varusid ja jälgisin pidevalt ilmaolusid. Närveerisin kõvasti,” tunnistab Elayna nüüd. Ta kinnitab aga, et saatus ja tugev tuul olid nende poolt ning Kariibidele jõudes ei jäänud muud üle, kui vaid enda üle suurt uhkust tunda.
Seiklejate reisipäevik on kirev
Riley toob ühe erilise elamusena välja kokkupuute loodusega Vaikse ookeani lõunaosas paikneva Niue saare lähedal 2016. aasta augustis. „Lamasime voodis ja kuulasime, kuidas küürvaalad üksteisele laulavad. See kostus nii lähedalt. Iga natukese aja tagant tuli üks vaaladest veepinnale hingama. See oli täiesti uskumatu kogemus!”
Üle on tulnud elada ka ekstreemsemaid olukordi. 2016. aasta maikuus Galápagose saarte lähistel purjetades sattusid seiklejad kokku piraatidega. Riley meenutab seda kui väga suurt stressi tekitanud olukorda. End laeva hoiuruumis varjanud Elayna tunnistab, et see oli tema senise elu kõige jubedam üleelamine. Tänu õnnele suutsid purjetajad nende poole suuna võtnud piraatide eest siiski põgeneda ja pääsesid rünnakust üle noatera.
Unistavad julgelt
2014. aasta lõpus alanud seiklus võttis tormilise pöörde 2016. aasta septembris – üüratu menu YouTube’is tõi uue sõiduvahendi, milleks oli sõna otseses mõttes miljon dollarit maksnud, pea 14 meetri pikkune prantslaste ettevõtte Outremer toodetud katamaraan. See sai nimeks La Vagabonde II.
Uus alus tuli noorte ellu tänu õnnelikule juhusele. Esimest korda nägid nad seda tüüpi katamaraani Venetsueela lähedal; tegemist oli armumisega esimesest silmapilgust. Mees kirjutas Outremeri loojatele ja sai teada, et ettevõte on juba tükk aega nende YouTube’i postitustel silma peal hoidnud ja seiklustele kaasa elanud. Pärast mõningast suhtlust ja asjaajamisi said nendest uue luksusjahi uhked omanikud. Raha ostuks tuli vana jahi müügist, YouTube’i klippide reklaamist, fännide ja osaliselt ka ettevõtte toetusest. Uue jahi purjed heisati 2017. aasta veebruaris.
„Me ei vahetaks seda elustiili mitte millegi muu vastu – elame merel ja seilame sinna, kuhu tuul meid viib,” jääb sotsiaalmeedias laineid lööv seiklejapaar oma unistustele truuks.
Tekst: Marta Vasarik
Fotod: sailing-lavagabonde.com