Jalgpallurid on MM-il parimas vormis | Sportland Magazine

Jaga „Jalgpallurid on MM-il parimas vormis“

Jalgpallurid on MM-il parimas vormis

Suures spordis on väga oluline roll sellel, mida sportlased seljas ja jalas kannavad. Varustus peab olema parimal tasemel ning järeleandmisi ei tehta mitte milleski. Jalgpallurite varustusest rääkisid Nike näitel lähemalt Rainer Tops ja Alari Lell AS-ist Jalajälg.

Alustame sellest, et miks spordibrändid üldse tippudega koostööd teevad. „Spordibrändide jaoks on koostöö tippsportlasega vältimatu, et tagada parim sooritus. Iga toote väljatöötamisel on ju silmas peetud kasutaja vajadusi ja kõige nõudlikuma katse viivad läbi just tipud. Kui tavaharrastaja võib palli taga ajada ükskõik millises jalgpallijalatsis, siis tippude jaoks on iga detail oluline: paelutus, materjal, haakuvus pinnasega, toote kaal,” loetleb Rainer omadusi, millele peab tähelepanu pöörama.

Nike jalka vormid

Mööda ei saa minna ka turundusest, sest jalgpalltootele ei ole paremat turundajat kui Cristiano Ronaldo tasemel mängumehed, kelle iga liigutust jälgivad sotsiaalmeedias miljonid fännid. „Iga väike jalgpallipoiss elab heas mõttes unistustes. Ta tahaks teha trikke nagu Neymar ja lüüa väravaid nagu Ronaldo. Kõige reaalsem kokkupuutepunkt ongi lemmikmängija jalats, mida kandes saad olla nagu suur iidol – isegi kui tegemist on mudeli lihtsama variandiga,” lisab Alari.
Cristiano Ronaldo

Kuidas sĂĽnnib jalgpallurite vorm?

„Vormi tehnilised nõuded on UEFA või FIFA täpselt paika pannud. Mitut logo võib kasutada, kui suured need võivad olla, kui suur on embleem, kui suured tohivad olla numbrid… Kõik muu on vaba valik ja koostöös föderatsiooniga leitakse parim lahendus. Tavaliselt pakuvad brändid oma kavandid välja juba kaks aastat enne finaalturniiri ja seejärel leitakse intensiivse protsessi käigus kõiki rahuldav lõpptulemus. Isegi kui vorm rõhutab iga meeskonna ainuomast identiteeti ja rahvusvärve, on tavaliselt ühe brändi vormid konkreetsel suurturniiril ikkagi üksteise sarnased,” selgitab Rainer.

Tootearenduseks kulub aastaid ning mängijatel ja alaliitudel on tulemuses väga kandev roll. Lõikeid, materjale ja kõike muud katsetatakse väljakul eri ilmaoludes. Ükski vorm ei jõua turniirile ilma, et mängijad oleksid kõigile selle üksikasjadele oma õnnistuse andnud.

Igaks suurturniiriks parim

Kuna nii tehnoloogia kui ka mood muutuvad, siis on mängijaid nähtud läbi aegade erisugustes vormides: kraega või ilma, liibuvas või avatud lõikega särgis, väga lühikese või veidi pikema säärega pükstes jne. Kuid kindel on see, et igale suurturniirile tahavad tootjad tulla kõige uuenduslikumate mudelitega. Tänapäeva maailmas on järjest suurem roll taaskasutusel. „Nike üllatas juba aastaid tagasi jalgpallivormidega, mis olid toodetud taaskasutatud plastmasspudelitest,” toob Rainer näiteks.

Inglismaa„Väga suur roll on ka kommertspoolel, sest miljonid fännid üle maailma tahavad oma koondise kõige uuemat särki. Brändide globaalsed jalgpallikategooria müügitulemused sõltuvad päris märkimisväärselt sellest, kui palju selle brändi tippmeeskondi turniirile saab,” tõdeb Rainer ja lisab, et tehnoloogia areng on pidev ja iga turniiri jaoks luuakse midagi uut. Võtmesõnad on toote kaal, soojusregulatsioon, niiskuse ärajuhtimine ja kandmismugavus. Alati arvestatakse sedagi, kus mängud toimuvad. Kui tegemist on eriti palava ja niiske kohaga, väljendub see ka materjalides ja lõikes. Särk peab ideaalselt hingama, ei tohi higist märjaks saades selga kleepuda jne.

„Konkreetne mänguvorm on siiski vaid üks osa kogu varustusest. Tegelikult veedavad mängijad mängudega võrreldes treeningutel mitu korda rohkem aega ja seetõttu panustavad juhtivad brändid väga jõuliselt treeningvarustuse väljatöötamisse, kasutades seal samamoodi tipptehnoloogilisi materjale,” lausub Alari.

Huvitav statistika

Mario Götze ja Nike Magista
Mario Götze ja Nike MagistaHuvitav statistika

Eelmisel MM-il mängis 387 mängijat ehk 53% mängijatest Nike putsades.

Kõige populaarsemad mudelid olid Mercurial ja Tiempo.
Nike putsades löödi kokku 76 väravat.

Läbi aegade on MM-idel löönud kõige rohkem väravaid Miroslav Klose (16 väravat), kes on mänginud nii Nike Tiempo kui ka Hypervenomi mudelitega.

Klosele järgneb Ronaldo (15 väravat), kelle jaoks mõtles Nike välja ja valmistas Mercuriali mudeli.

Viimaseks kõige otsustavamaks väravaks võib lugeda hiljutise MM-i finaalis löödud väravat, kui Saksamaa võitis lisaajal 1 : 0 Argentinat ja krooniti maailmameistriks. Värava autor oli Mario Götze, kes kasutas esimest korda turule tulnud uudseid Nike jalgpallijalatseid Nike Magista.

10 Nike meeskonda

Nike teeb koostööd paljude suurte tiimidega ning selle aasta MM-il astuvad Nike varustuses väljakule 10 riigi rahvuskoondised: Brasiilia, Inglismaa, Prantsusmaa, Portugal, Horvaatia, Poola, Austraalia, Nigeeria, Saudi Araabia ja Lõuna-Korea. Täpselt sama palju võistkondi mängis Nike rõivastuses ka 2014. aasta MM-il Brasiilias.

Tekst: Merilin Piirsalu

Fotod: Nike

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Aasta suurim spordisündmus – jalgpalli MM Venemaal

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus