Tallinna Maraton on suur jooksjate spordipidu, millelt keegi naljalt puududa ei taha. Mis liikumissõpru tänavu ees ootab ning miks võiks igaüks jooksuradu ja melu nautima tulla, sellest räägivad peakorraldaja Mati Lilliallik ning Sportland Teami liikmed Evely Heinpalu ja Ketlin Maidla.
Uue peasponsori nime kandev Eestimaa suurim rahvaspordisündmus Swedbank Tallinna Maraton ja Tallinna Sügisjooks toimub tänavu 6.–8. septembrini. Tuhandeid jooksusõpru ja liikumisharrastajaid kaasava sündmuse programmi kuuluvad klassikaline maratonijooks (42,2 km), poolmaraton (21,1 km), 10 km pikkune Sügisjooks, Nike Noortejooks (5 km), Tervitusjooks (4,2 km), Lastejooksud (300 m) ning esimest korda Teatemaraton (42,2 km). Maraton ja poolmaraton on Rahvusvahelise Kergejõustikuliidu World Athletics Elite label korraldustasemega jooksuvõistlusteks, tõstes Tallinna Maratoni viiekümne maailma mainekama maratonijooksu hulka.
Igaühele midagi
Tallinna üheringlised võistlustrassid on kiired ning piisavalt treeninutel on suurepärane võimalus isiklikke rekordeid parandada. Põhidistantside start ja finiš asuvad Pika Hermanni jalamil. Lastejooksud toimuvad sealsamas läheduses Šnelli staadionil. Esmakordselt on kavas tervitusjooks Kadriorus ja heategevuslik teatemaraton. Kes ise ei jookse, nendel tasub kindlasti nina kodunt välja pista, sest kultuuri- ja meelelahutusprogramm on rikkalik ja täis põnevaid esinejaid. 2024. aasta on teadupärast kultuuririkkuse aasta ning tänu uuele peasponsorile Swedbankile, on ka programm veidi tummisem, pakkudes kogu nädalavahetuse jooksul seinast seina esinejaid igale maitsele.
Kogu pere festival saab alguse Kadriorus
Reedel, 6. septembril kell 18.30 on suursündmusel esmakordselt kavas 4,2-kilomeetrine sümboolne Swedbank Tallinna Maratoni ja Sügisjooksu tervitusjooks. Kadrioru pargi teedel toimuval, kõigile jõukohasel ilma ajavõtuta proloogil, võib osaleda nii joostes kui käies. Tervitusjooksule registreerimine käib juba täie hooga. Kuni 12-aastased lapsed saavad osaleda tasuta. Need, kes on kirjas mõnel põhidistantsil, saavad peale poole hinnaga.
Enne starti saab nautida Jarek Kasari esinemist ning pärast meeleolukat jooksu tervitab kõiki spordisõpru legendaarne Traffic.
„Meie kõige väiksemad jooksusõbrad saavad loodetavasti lastejooksudelt liikumispisiku, neile hakkab meeldima ja nad jäävadki käima. Siiski on vanematel on väga suur roll laste spordi- ja liikumisharrastuse kujundamisel. Reedene tervitusjooks on suurepärane võimalus näidata lastele eeskuju, tulla koos nendega rajale ning pärast nautida koos kontserti,“ kutsub peakorraldaja Mati Lilliallik. Kontsert on kõigile tasuta, nii et Kadriorgu tasub tulla ilusat reede õhtut veetma.
Sport ja kultuur käsikäes
Laupäevane, 7. septembri programm on kõige tihedam ning algab hommikul kell 9 poolmaratoniga. Enne lõunat astub kultuuriprogrammi raames Vabaduse väljaku lavale Nedsaja Küla Bänd, samal ajal toimuvad Šnelli staadionil lastejooksud. Kell 14 antakse start kõige osavõturohkemale 10 km jooksule ning õhtu lõpetab Nike Noortejooks kell 18.30. „Registreerimine näitab, et 10 km kõrval kujuneb poolmaratonist osavõtt erakordselt tihedaks ning startijate arv võib ulatuda üle 4000,“ räägib peakorraldaja.
Pühapäeval, 8. septembril kell 9 antakse start maratonile ja teatemaratonile. Tegu on kõige rahvusvahelisema päevaga, sest rohkem kui pooled jooksjad on väljastpoolt Eestit, osalejate nimekirjas on pea 70 eri riigi jooksjat. Maratoni stardis on ka kaks kanget eestlast, Tiidrek Nurme ja Leonid Latsepov, kes võistlevad nii meistritiitli kui ka Eesti esinumbri auväärse nimetuse eest. Mati sõnul on tegemist põhimõttelise duelliga. Tiidrek on nimekam, kelle isiklik rekord kõvem, aga Leonid Latsepov on Tallinnas hästi jooksnud ning pakub kindlasti kõva konkurentsi. Muide, Tiidrek ei ole kunagi võitnud Tallinnas klassikalist maratoni ja tal puudub selle distantsi Eesti meistritiitel, seega tasub tulla põnevale duellile kaasa elama.
Pilootprojektina korraldatakse pühapäeval esmakordselt heategevuslik teatemaraton, mille idee sündis koostöös uue peasponsoriga ja mille starti pääseb maksimaalselt 300 tiimi. „Soovime motiveerida sõpruskondi ja kollektiive koos sportima. Võistkonnas ei pea olema tippjooksjaid, vaid pigem ikka harrastussportlased. Keegi ei pea maratoni jooksma. Tiimis peab olema viis liiget, kõik jooksevad 8-10 km. Teatud protsent osavõtutasudest läheb ühe Tallinna terviseraja lastelinnaku rajamiseks,“ räägib peakorraldaja.
Rääkides rajaprofiilidest, siis 10 km rada on läbinud tõelise uuenduskuuri, aga poolmaratoni ja maratoni trass on mõnede väikeste muudatustega jäänud eelmiste aastatega sarnaseks. „Arvestades Tallinna tänavatel toimuvat on see logistiliselt kõige optimaalsem lahendus. Kõik meie jooksud on üheringilised ning kes soovib aega joosta, siis pikemate distantside rajaprofiilid soosivad rekordite ületamist,” lisab Mati.
Uus 10 km rada
Täiesti uus 10-kilomeetrine rada kulgeb läbi Volta kvartali. Aastaid suletud olnud ajalooline kvartal on järk-järgult valmimas ja avalikkusele avamas. Ühe märgina sellest liigub juba sel sügisel läbi Volta kvartali uute Uus-Volta ja Mootori tänavate ka tänavu 25. korda toimuv 10 km Tallinna Sügisjooks.
Peakorraldaja sõnul otsitakse igal aastal võimalusi, kuidas muuta jooksuradu nii jooksjate kui ka pealtvaatajate jaoks põnevamaks. „Harrastussportlaste jaoks on Tallinna Sügisjooks just see distants, kus raja eri osades pakutakse ergutavat meelelahutust ja kosutavaid joogipeatusi ning nende kõrvale põnevaid linnavaateid. Proovime pikaaegseid jooksufänne alati üllatada uute trassidega. Põhja-Tallinna kiire areng annab õnneks üha enam võimalusi, kuidas teekonda jooksjate jaoks põnevaks muuta ja seeläbi ka uusi linnapiirkondi tutvustada. Oleme nagu kaasaegne giid, kes viib tuhanded liikumisharrastajad vanalinna servast läbi ajaloolise Pelgulinna, täiesti uue näo saanud Volta kvartali ja Kalaranna tänaval kulgeva jooksuraja kaudu tõelisele linnaekskursioonile.“
Tammepuust inspireeritud medalid
Korraldajad on alati pööranud suurt rõhku medalitele. Sel aastal on need inspireeritud tammepuust – tänavusest Eesti aasta puust. „Tallinna Maratoni peasponsori Swedbanki üks keskseid elemente on samuti tamm, mis sümboliseerib pühendumist pärandile ja jätkusuutlikule arengule. Medalite kuldsetes toonides peegelduvad ka sügisese Tallinna pargid ja tänavad,“ kirjeldab Mati Lilliallik.
Maratoni medal on kuldse ja poolmaratoni oma hõbedase tammepärja kujuline. Eraldi medal on teatemaratonist osavõtjatele. 25. Tallinna Sügisjooksu juubelimedal on roosakas-pronksjas toonis tammevanik. Selle saavad kaela kõik 10 km distantsi lõpetajad – nii jooksjad, käijad kui ka kepikõndijad. Lastejooksudest osavõtjad saavad aga laheda kuldse läikega tammetõruga medali.
Sportland on alati stardis
Sportland Teami liikmed Evely Heinpalu ja Ketlin Maidla on Eesti suurimal rahvaspordisündmusel osalenud mitmeid kordi.
Evely on osalenud üheksal aastal eri distantsidel. Enamasti on ta startinud 10 km Sügisjooksul, koroonakriisi ajal sai osaletud virtuaalselt ning eelmisel sügisel jooksis ta Tallinnas esimest korda poolmaratoni. Taas koolipinki astudes, pole ta jõudnud tänavu piisaval määral trenni teha, vastupidavust arendada ning võttis sel sügisel eesmärgiks taas 10 km distantsi. „Vahet pole, millise jooksu valin – emotsioonid on alati head olnud. Seda kinnitab fakt, et tänavu on mul sellel jooksul juba kümnes korda osaleda. Soovitan kõigil starti tulla, sest igaüks, kes vähegi liigub, suudab seda. Ei pea jooksma, võib ka kõndida ning distantsivalik on väga mitmekesine. Kes soovib rekordeid püstitada, siis olematud tõusud ja pikad sirged annavad selleks suurepärase võimaluse,“ usub Evely. Ta ise isegi jooksis mullu Tallinnas oma poolmaratoni rekordi. „Kes esimest korda rahvajooksul osalevad, võiksid valida 10 km, joosta rahulikus tempos, tarbida piisavalt vett ning nautida ümbritsevat melu. Kõige tähtsam soovitus on aga see, et kui valida vähegi pikem maa ja isegi kui see pooleldi kõndides läbida, tasuks seda teha õigete jooksujalatsitega, sest siis on nauding suurem.“
Tallinnas on väga hea atmosfäär
Ketlin on eri distantsidel osalenud 2012. aastast ning tänu sportlikule Sportland tiimile teinud seda järjepidevalt. Nagu paljud teised, jooksis temagi esimestel aastatel „soojenduseks“ 10 km, siis läks üle poolmaratonile ning 2021. aastal startis täispikal maratonil. „42,2 km on kõige eredamalt meeles, sest see oli minu esimene maraton üldse ja ega ma täpselt ei teadnud, millised väljakutsed ees ootavad. Eesmärgiks seadsin 4 tundi, mis on paljude rahvajooksjate siht või unistus. Endalegi üllatuseks läks aga hoopis paremini, lõpetasin ajaga 3:47. Eelmisel sügisel jooksin Tallinnas oma rekordi, 3:35 ning see maraton oli alles kolmas minu elus,“ muljetab Ketlin.
Sellel aastal ta küll startida ei saa, aga üritab virtuaalselt osaleda, kuna just see spordisündmus on tema jaoks traditsioon, mida ei murta. Aasta pärast loodab ta kindlasti stardis olla, aga distants on veel lahtine.
Ketlin kirjeldab suurt spordipidu kui väga hea atmosfääriga sündmust, kus on alati palju osalejaid. „Mulle meeldivad Tallinna tänavatel jooksvad rahvahulgad, sest rasketel hetkedel annab see mulle endale ka palju jõudu juurde. Tunne on lihtsalt nii võimas. Aasta-aastalt on näha, kuidas eestlastest hakkab jooksurahvas saama, sest osalejate arv aina kasvab ja see on tore. Veel meeldib, et radu muudetakse pidevalt ja kunagi ei tea, mis ees ootab. Tundub, et iga eestlane on Tallinnas vähemalt korra osalenud. Kui veel siiski pole, siis tasub tulla ja sõber kaasa võtta. Kui joosta ei jõua, saab ka sörkida või kõndida. Iga algus on raske, aga kuskilt peab alustama,” kutsub ta osalema.
Jooks annab hea enesetunde
Kogenud rahvajooksjana soovitab Ketlin jooksmisega vaheldumisi kõndida, kui kohe ainult joosta ei jõua. Näiteks viis minutit joosta ja seejärel viis minutit kõndida ning jälgida pulssi, et see liiga kõrgeks ei läheks. Rahvasport peab pakkuma head enesetunnet ning sellest peab indu saama, siis on asi õige. „Distants ei tapa, tempo tapab. Minul on loomupäraselt kõrged pulsinäitajad, aga alati naudin sporditegemist ja head enesetunnet finišis. Kui on raske alustada, siis võib alati pöörduda oma ala asjatundjate poole, keda leidub Eestis piisavalt. Enda kogemusest võin öelda, et jooksmine maandab pingeid, annab tööpäeva lõpus energiat, jooksu ajal saab omi mõtteid mõelda või lemmikmuusikat kuulata. Siis sobib lõpetuseks hästi Bill Bowermani tsitaat: If You have a body, you’re an athlete.“
Swedbank Tallinna Maratoni registreerimise ja distantside info leiad siit.
Tekst: Kärt Radik
Fotod: Spordiürituste Korraldamise Klubi