Treener Marlen Heldemeel on veendunud, et ainult inimene ise saab end muuta tugevamaks ja õnnelikumaks. Tema treeningutesse võivad julgelt minna kõik, kes hoiavad meeled avatuna ning soovivad piire kombata.
Marlen, millised sinu päevad välja näevad?
Päeva alustan varakult, kella seitsme ajal. Valmistan end trenniks ette, joon vett ning seadistan oma mindset´i vastavalt sellele, milliseks soovin oma päeva kujundada. Eranditult soovin, et päev koosneks kordaminekutest ja toredatest inimestest. Vabal päeval endale piire ei sea, võtan kõike vabalt.
Sa annad jõusaalis nii personaal- kui ka rühmatrenne. Kuidas inimesed sinu trennidesse jõuavad ning millised on nende ootused või ka kartused?
Enamasti jõuavad inimesed minuni läbi teiste inimeste, kellega meil on juba eelnevalt kokkupuude olnud. Minuni jõuavad need, kelle hirmud ei ületa uudishimu ja elujanu. Ehk vastupidises olukorras, nad minu juurde ei jõuaks. Sellistelt inimestelt saan ma kirju stiilis: tahaks ka, aga selleks, et sinu trenni tulla, pean ma enne ennast vormi saama. Ma ei vaidle kunagi vastu, sest ma ei tegele inimeste ümber veenmisega. Olen olemas selleks, et koos minuga seigelda ja oma piire kombata, kuid kõige aluseks on tahtmine ja soov seda teha.
Milline kodutöö peaks olema enne sinu trenni tulekut tehtud?
Ootan inimestelt, et nad jätaksid ukse taha kõik eelneva ning oleksid valmis end ümber programmeerima parema mina suunas.
Millised on suurimad müüdid ja eksiarvamused jõusaali treeningute kohta?
Nii naljakas, kui see täna ka ei tundu, siis kõige klassikalisem on eksiarvamus, et suuri raskusi kangutavad ainult mehed.
Mina arvan, et jõusaalis treenimine on mõnele inimesele sama loomulik, kui teisele jooga või kolmandale kepikõnd. Tähtis on, et igaüks leiaks oma tee, mis oleks tema jaoks õige.
Kõike, mida kuulete ei tohiks ka võtta tõe pähe, tuleb ise palju uurida ja omal nahal järele proovida.
Mis teeb iseennast või ka teisi treenides õnnelikuks?
Mind teeb väga õnnelikuks, kui näiteks hüppenööriga hüpates on tunda head lennukust või tuleb mõni uus trikk välja. Mulle meeldib väga puhanuna trenni minna, see tekitab võitmatuse tunde, nagu kogu maailm oleks sulle valla. Naudin ka hetki, kui mu juhendatavad on võimelised rohkemaks, kui nad ise arvasid või ootasid. Olla tunnistajaks oma treenitavate eneseületustele on väga-väga motiveeriv. Selline piiritu ja samas siiras lapsemeelne rõõm, tekitab tõelise vau tunde, mida väga tihti täiskasvanuna ei koge.
Mida sa oled ise treeningute käigus õppinud?
Järjepidevust. Olin selles nii kehv. Tunnen, et lapsepõlves ei oldud minuga nõudlik olukordades, kus oleks võinud olla. Kasvasin rohkem omapäi. Tänaseks olen pikkade aastate vältel tänu oma trennikaaslastele, ümber õppinud ja ennast ümber õpetanud. See on seni parim arusaamine, mis aitab igal pool elus.
Milline on sinu jaoks keha ja vaimu koostöö ning kuidas selleni jõuda?
Kui sa lähed trenni, näiteks jõusaali või jooksma seisundis, kui oled endast väljas või meeled vajavad selgust, oled sa trennist tagasi tulles nagu uus inimene. Füüsiline ja vaimne tegevus toetavad teineteist. Teiselt poolt ei tohiks langeda äärmustesse, see tähendab ei tohiks ära kasutada treenimist oma meeleseisundi peibutamiseks ja vastupidi. Sama oluline on ka seltskond, kellega koos treenida. Inimesed sinu ümber, kas tõstavad sind kõrgemale või sikutavad alla. Mina soovitan alati olla kriitiline ning igas mõttes valida kvaliteedi. Kui on võimalus valida treening, kus tähtsal kohal on meeskonnatöö, tuleb valida see, mitte suvaline võõraste keskel higistamine.
Mida öelda neile, kellel kunagi trenni jaoks aega pole?
Kui sa oled just selline inimene, siis järelikult sulle meeldivad vabandused ja sa leiad alati õigustusi, et mitte trenni minna. Need inimesed on minu meelest kohas, kus ei panda prioriteediks iseennast ja enda heaolu ega oma meelerahu, tervist ja võimekust. Kuid ehk ühel päeval mingi sisemine kell annab ikkagi märku ning need inimesed otsustavad ennast esikohale seada ja õitsema lüüa. Kedagi ei saa veenda ega kaasa targutada, igaüks peab sinna ise jõudma, tavaliselt see toimib läbi ebamugavate olukordade, kui inimesed peavad hakkama oma elu muutma.
Jõusaalides on väga populaarne Under Armour varustus. Sinagi kasutad seda. Miks see sulle meeldib?
Selle brändini jõudsin kunagi trennis, kui nägin ühel jõusaali treeneril jalas pükse, mis istusid väga hästi ümber voolitud tuharate ning ma tahtsin teada, mis firmaga tegu. Nagu arvata võid, need olid Under Armour riided.
Under Armouri valikust võib eraldi välja tuua spordirinnahoidjad. Nende disaini lihtsus teeb minu jaoks kogu töö ära. Alustades selgapanekust kuni higise rinnahoidja äravõtmiseni peab kogu protsess olema väga mugav ja nende puhul see tõesti toimib.
Millega sa lisaks treeneritööle veel tegeled?
Naudin erinevaid hobisid nagu trummikool. Tegelen veel keraamika ja mööbli restaureerimisega. Mulle meeldib uusi asju õppida ja igal võimalus seiklema minna.
Tekst: Kärt Radik
Fotod: Liina Notta