Tallinna tüdruk Tuuli Tomingas (24) alustas murdmaasuusatajana, kuid treeneri soovitusel proovis ka laskesuusatamist ning jäi selle juurde. Täna on ta oma valikuga väga rahul.
Suusatrenni läks Tuuli esimeses klassis. „Kuna ema jutustas mulle, kuidas ta omal ajal suusatamises Tallinna koolinoorte meister oli, tekkis minus tahtmine tema jälgedes käia,“ ütleb neiu ja tunnistab, et tegelikult suusatamine talle alguses väga ei meeldinudki. „Kui vanematega koos suusatamas käisime, siis tundus mulle, et minu suusad on aeglasemad kui nende omad ja ma ei sallinud neist maha jäämist,“ räägib ta.
Vahepeal proovis Tuuli suusatamise asemel ratsutamist, aga jõudis lõpuks uuesti Nõmme spordiklubisse suusatrenni Aita Pääsukese juurde. Mõne aja pärast sõitis ta juba koos relvaga. „Kuna Nõmmel tegutses ka laskesuusatajate grupp, siis kutsus Tõnu Pääsuke mind laskesuusatamisega tegelema. Alguses ma vältisin olukorda, et mind laskjate sekka tahetakse, kuna ma kartsin pauku, aga lõpuks läksin, ja ma ei kahetse,“ kinnitab Tuuli.
Vaikselt tipu poole
Noorte- ja juunioride klassist on Tuulil ette näidata mitmeid suurepäraseid tulemusi. Parim nendest pärineb aastast 2014, kui neiu tuli 7,5 km distantsil juunioride Euroopa meistriks. Aasta varem oli ta noorte maailmameistrivõistlustel kahel korral kümnes ja teatesõidus neljas, noorte olümpiapäevadel pälvis pronksise autasu ja neljanda koha ning oli Euroopa meistrivõistlustel juunioride hulgas neljas.
Praegu proovib ta vaikselt ja samm-sammult täiskasvanute seas edasi liikuda. „Kuna mul on selja taga mitu rasket aastat, siis kindlasti imet loota ei tasu. Selle aasta eesmärgiks on jõuda rohkem kui üks kord punktile (MK sarjas 40 parima sekka). Üle oma varju ma hüpata ei saa ja tuleb olla realistlik. Juunioride aastad on näidanud, et midagi minus ilmselt on ja küll ühel päeval see tipp ka lähemale jõuab. Õnneks olen veel üsna noor ning arenguruumi on,“ usub Tuuli. Suurimaks väljakutseks peab ta praegu uusakiiruse arendamist. „Ma võin praeguses seisus laskmisel õnnestuda, aga suusakiiruse tõttu mul kõige kõrgemale tippu veel asja pole.“
Rajal on põnevust ja pinget
„Laskesuusatamine on vaieldamatult üks põnevamaid talialasid,“ arvab Tuuli ning ei jää üle muud, kui temaga nõustuda. Tavaliselt jätkub laskesuusatamises ju põnevust lõpuni, sest ka kõige täpsemad laskjad võivad mõnikord pinge all murduda. Mis põhjustel laskmine tavaliselt ebaõnnestub ja kui palju on see seotud vaimse ettevalmistusega? „Väga sage põhjus on minu jaoks see, kui olen raja peal end liiga palju väsitanud, siis ei suuda tiirus head laskmist teha. Väsinuna on kerge elementaarseid vigu teha, mida trennis pea kunagi rahulikult lastes ei teeks. Muidugi mängib väga palju rolli ka vaimne pool. Näiteks, kui on juba neli märki alla kukkunud, siis viiendat on palju raskem alla saada, sest pinge kasvab teadmisega, et ma võin kohe 0-i lasta. Kõige raskem on kindlasti viimases tiirus, kui oled eelnevalt kolm puhtalt läbinud. Siis võitled teadmisega, et tiiru puhtalt läbides oled kõrges mängus, aga kui eksid on kõik läbi,“ räägib Tuuli laskesuusatajate sisemistest heitlustest.
Suurtest laskesuusanimedest on meie sportlasele muljet avaldanud eelkõige Kaisa Mäkäräinen. „Ta on mulle suur eeskuju. Tõeline võitleja hing. Ükskõik kui palju ta trahve ka ei laseks, võitleb ta alati lõpuni.“
Kodurajad Otepääl ja Nõmmel
Eestis olles treenib Tuuli enamasti Otepääl, kus ta ka elab. „Otepää suusakompleks on igati maailmatasemel. See meeldib mulle nii mõnestki kuulsast suusakompleksist rohkem. Otepää suusarajad on samuti alati hästi hooldatud,“ kiidab neiu. „Kui ma just Otepääl pole, siis treenin Nõmmel. Nõmme suusarajad on need, kus olen üles kasvanud ja alati on hea kodune tunne seal suusatada,“ lisab ta.
Tuuli lemmikvõistluspaigaks välismaal on aga Ruhpolding Saksamaal. „Mulle meeldib väga kogu kompleks, see on kompakne ja loogilise ülesehitusega. Samuti on sealsed rajad mulle väga sobivad, on palju lühemaid tõuse ja nukke, mida oskan hästi läbida. Samuti on kogu küla ja maastik väga ilusad,“ kirjeldab ta.
Viimased kuus aastat on Tuuli võistelnud ja treeninud Madshusi varustusega. „Olen tohutult rahul, et saan sõita maailma parimate suuskadega. Mulle on sattunud väga head paarid ja nii mõnigi kord olen laskumistel parimatest laskesuusatajatest mööda libisenud. Samuti hindan väga suusasaapaid, mis on kerged ja mugavad. Madshusi varustus on lisaks kvaliteedile ka väga ilusa välimusega. Igal juhul on Madshusi diil olnud mulle suureks hüppelauaks noorusaastatel ja on praegu oluliseks eelduseks tippspordis olemiseks,“ lausub Tuuli.
Trenn aitab maandada stressi
Talve juures on Tuuli jaoks kõige erilisem ikka lumi. Ja kuigi me ei saa oma kliimas alati lumiste talvede peale loota, on just talisport see, mis on tema südame võitnud. „Mulle väga meeldivad ka jooksmine ja ujumine, aga olen mõelnud, et talispordi ja just suusatamise suur eelis on väike vigastuste oht. Suusatamine ei mõju koormavalt liigestele. Samuti pole midagi mõnusamat kui treenida värskes õhus keset loodust. Seega olen kindlasti õige valiku teinud,“ arvab neiu. „Ma olen väga suur lumelauaga sõitmise fänn. Kui aega ja võimalust, siis ikka püüan sõitmas käia,“ räägib ta oma teisest lemmikalast.
Tuuli soovitab sporti teha kõikidel ja kindlast leida see ala, mis meeldib. „Sportimine tagab hea tervise ja see on ka lõbus. Tavaline on, et paljud inimesed ei jaksa pärast pingelist tööpäeva trenni minna, aga peaks. Trenn aitab maandada päeva jooksul kogunenud stressi ja annab omamoodi lisaenergiat. Alustajale soovitan tegelda selle alaga, mis kõige meeldivam on, sest trenn ei tohiks olla vastik. Peamine on, et kõik leiaksid aega liigutamiseks,“ rõhutab Tuuli.
Mida eelistab Tuuli?
Suusatamine või laskmine?
Suusatamine
MK üldvõit või olümpiakuld?
Olümpiakuld
Raske tõus või ülikiire ohtlik laskumine?
Ülikiire ohtlik laskumine
Jõusaal või jooksmine?
Jooksmine
Hommikune või õhtune trenn?
Hommikune trenn
Jõulud või sünnipäev?
Sünnipäev
Maasikad või šokolaad?
Šokolaad
Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: Jarek Jõepera / erakogu