Kevadised ilmad meelitavad välja liikuma ning ärgitavad rohkem trenni tegema. Miks valida kevadel just jooksutreening ning millised tossud rajale jalga tõmmata, sellest rääkisime Sportland Outlet Centre vanemteenindaja Saamuel Oinusega.
„Jooksmine annab võimaluse palju väljas olla. Seda saab kergesti sobitada oma töö ja vaba ajaga, sest jooksmisega saab tegeleda just endale sobival ajal ning kohas,“ ütleb Saamuel alustuseks. Tema ise on juba ammu jooksupisikuga nakatunud ning käib jooksuradadel üsna sageli. „Spordipisiku olen juba kodust kaasa saanud ning üritan jooksmise ja liikumise alati oma nädalakavasse sobitada. Mulle meeldib joosta, sest see tõstab toonust ja annab hea enesetunde.“
Saamuel kasutab treenimiseks üldjuhul kodulähedasi kergliiklusteid. Nädala sees jääb tal ühe jooksuringi pikkuseks 3-5 km. Lisaks treeningutele käib ta aeg-ajalt ennast võistlustel proovile panemas. „Sportland pakub töötajatele tasuta osalemist erinevatel spordiüritustel, millest võtan hea meelega osa. Eriliselt on meelde jäänud Eesti Ööjooksu üritused ning juunis on plaanis taas Rakvere ööjooksule minna,“ räägib ta.
Põhirelvaks on kvaliteetsed jooksutossud
Jooksmise suur boonus on see, et selleks ei ole vaja erilist varustust, piisab tavalistest spordiriietest, kuid parima jooksuelamuse garanteerivad õigesti valitud jooksutossud. Jooksujalatsid on disainitud spetsiaalselt jooksmiseks ning välja töötatud just jooksjate vajadusi silmas pidades. Jooksutossud pakuvad optimaalset tuge ja mugavust, tagavad stabiilsuse, kaitsevad jalgu põrutuse eest ning vähendavad vigastuste riski. „Spetsiaalsed jooksujalanõud on loodud mugavaks ja jalga kaitsvaks jooksmiseks. Toon näite: kui lähed maastikujooksu tegema sileda tallaga jooksujalatsida, võid libiseda ja endale vigastusi tekitada,“ selgitab Saamuel.
Enne jooksujalatsite valimist tuleks aga mõned asjad läbi mõelda, et oleks lihtsam õiget otsust teha. Spotlandi kauplustes saab ka alati nõu küsida klienditeenindajalt. „Kui inimene tuleb kauplusesse sooviga osta endale jooksutossud, siis kõigepealt tutvun tema vajadustega. Selgitan välja, kas klient on profijooksja, harrastaja või algaja, kas ta jookseb rohkem asfaldil või maastikul. Samuti on vaja teada talle sobivat hinnaklassi. Sellest algab jooksujalanõu valik,“ ütleb Saamuel. „Esmaseks kriteeriumiks on aga info, kus klient jookseb ja millist rada treeninguks kasutab. Enne kui saame pakkuda õigeid jooksujalanõusid, peame ka piisavalt teada saama jooksja staaži, eelistuste ja füüsiliste vajaduste kohta ehk oskama määratleda jooksja tüübi.“
Maastikul ja asfaldil eri tossupaarid
Ideaalis võiks maastikul ja asfaldil jooksmiseks olla eri tossupaar. Maastikule sobivad kerge mustriga tossud, millega on lihtsam liikuda pehmemal pinnasel ning liivasel-mudasel-porisel pinnal. Maastikujooksutossude pealiskiht ei lase läbi igasugust sodi, mis metsas joostes rajale jääb ning nii ei hakka jalatsid hõõruma. „Maastikutossud on sügavama tallamustriga ja hea haarduvusega. Need on mõeldud looduses jooksmiseks, peamiselt seal, kus on metsarajad. Tugevdatud ninaosa kaitseb jalga väliste ohtude eest ning jäik kannaosa hoiab jala stabiilsena. Isiklikult soovitan Core-Texiga maastikujooksujalatseid“ sõnab Saamuel.
Asfaldile ehk maanteejooksuks mõeldud jalatsitel on põrutuskindel (responsive) vahetald, et jooksusamm oleks sujuv ja pehme. „Asfaldi jooksujalats on sileda tallamustriga, mõeldud tasase ja sileda jooksuraja jaoks ehk kõvakattega pinnasel ning peamiselt asfaldil jooksmiseks. See on võrreldes maastikutossudega kergem, põrutuskindlam ja hingavam,“ kirjeldab Saamuel.
Igal regulaarsel jooksjal tekib oma lemmiktossupaar, millega on kõige mugavam jooksuradu läbida ning mis istuvad nagu valatult. „Mina jooksen praegu Nike Pegasustega. Need tossud sobivad asfaldil jooksmiseks, aga ka igapäevaseks jalanõuks. Pegasus tossud on mugavad ja sobivad minu jalale väga hästi.“
Õiged tossud leiab proovides
Sportlandi valikus leidub jooksutosse mitmete tippbrändide valikus. Saadaval on nii Nike, adidase, New Balance´i, Under Armouri, Salomoni kui ka The North Face´i mudelid. „Brändidel on erinevad tehnoloogiad, mida nad oma toodetes kasutavad ning erinevad omadused, millele nad rõhku panevad. Tähelepanu pööratakse nii põrutuskindlusele, energiatagastusele, toestusele, hingavusele, painduvusele, haardumisele, stabiilsusele ja veekindlusele. Kõikidel tootjatel on spetsiifilisemaid omadusi kas siis maastikutossude, pika maa treeningu jalatsite või võistluste jaoks loodud tossude kategoorias,“ ütleb Saamuel.
Kuna tossude liistud on mõnevõrra erinevad nagu ka inimeste jalad, siis on soovitav kõige sobivama jalatsi leidmiseks proovida mitut mudelit. Proovima peaks kindlasti mõlema jala tossu ning ka paelad korralikult kinni siduma. Jooksutossud võiks valida tavalisest vähemalt pool numbrit suuremad, sest joostes jalg tursub. Üleliigse ruumi pärast ninas ei tasu muretseda – korralikult paelutud jooksutoss püsib joostes kindlalt jalas. Veel on mõistlik kasutada kindlasti korralikke jooksusokke, mis lasevad jalal paremini hingata ning tänu madalatele õmblustele ärritavad nahka vähem.
Üks või mitu tossupaari?
Kui jooksutrenni teha igapäevaselt, võiks kindlasti kasutada kahte paari jooksujalatseid (üks päev üht, järgmisel teist). Kui joosta iga päev ühe paari tossudega, siis kuluvad need väga kiiresti ära. Kuluvad nii pealismaterjalid kui ka vajub ära vahetallamaterjal ning kui jalats enam pehmendust ei paku, pole temast kasu. Tegelikult võiks mitu tossupaari olla igaühel, kes regulaarselt jooksmas käib. „Jooksuhuviliselt võiks olla kindlasti vähemalt kahed jooksujalatsid. Mudelite valik sõltub loomulikult jooksja eelistustest – kas ta jookseb ainult siledal rajal (asfaldil) või siis harrastab ka metsarajal jooksmist. Samuti sõltub see jooksuraja pikkusest ja jalanõude hooldusest,“ ütleb Saamuel.
Kes käivad aeg-ajalt võistlustel, et end lihtsalt pisut proovile panna ning sportlikult aega veeta, võivad sinna minna samade tossudega, millega trenni teevad. Kui aga on soov enda parimat aega püüda, siis kindlasti võiksid jalatsid olla kerged ja kiired. Need omadused saavutatakse tänu materjalide – mida vähem materjale ja mida minimalistlikumad on tossud, seda kergemad need on ning mida kergemad on tossud, seda kiiremaks neid nimetada saab. Küll aga ei tasuks võistlema minnes jalga tõmmata uhiuut tossupaari. „Enne võistlust oleks hea tossud sisse joosta, et võimalikke hõõrumisi või ebamugavustunnet vältida,“ lausub Saamuel.
Tossude eluiga sõltub jalanõu kandjast, hooldusest ja läbitud kilomeetritest. Tippbrändide jalanõud on väga kvaliteetsed ja tehnoloogia selline, mis lubab head vastupidavust. Võimalusel tuleks aga vältida tossude pesemist pesumasinas, sest siis kaotavad nad ajapikku oma õige kuju ja vormi. Suuremast sopast ja mustusest saab tossud puhtaks, kui need lihtsa švammi või lapiga üle käia.
Jookse millal ise tahad
Saamueli sõnul on jooksmisel väga palju plusse ning see on kättesaadav spordiala kõigile. Jooksutreeningutega võib ju alustada kasvõi enda koduukse alt ning kilomeetreid saab mõõta nii tänaval, pargis, kergliiklusteedel kui ka metsaradadel. Jooksmise harrastamiseks ei pea liituma spordiklubiga ning seda on üsna lihtne päevakavasse sobitada. Kui hommikune jooksutrenn aitab päeva energilisemalt alustada, siis õhtune jooksuring aitab pärast tööpäeva lõõgastuda, lõunane jooksutrenn aga on hea võimalus päeva sportliku tegevusega poolitada. Ja muidugi saab jooksmisega parandada enda füüsilist vormi ja tervist – see tugevdab südant, aitab kontrollida kehakaalu ja vähendab erinevate haiguste riski. Seega tossud jalga ja rajale!
Vaata jooksutossude valikut Sportlandi e-poest või külasta Sportlandi kauplusi.
Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: Sportland / erakogu