SunRun elamusjooks Saaremaal päikesetõusust loojanguni | Sportland Magazine

Jaga „SunRun on ainulaadne elamusjooks Saaremaal päikesetõusust loojanguni“

SunRun on ainulaadne elamusjooks Saaremaal päikesetõusust loojanguni

Juba neljandat aastat toimuv SunRun on unikaalne elamusjooks, mis pakub võimalust kogeda Saaremaa kauneid loodusvaateid ning ammutada liikumisest energiat päikesetõusust loojanguni. Vestlesime ürituse peakorraldaja Rain Jano ja tema tütre Karmeliga, et jooksusündmusest rohkem teada saada.

Tänavune SunRun toimub 1. juunil stardiga Kuressaarest ja finišiga Illiku laiul Orissaares. Idee on veeta üks suvine laupäev imeilusas Saaremaa looduses ja ühiselt liikumist nautida. „SunRuni kontseptsioon on hästi lihtne – pakkuda inimestele tervislikku liikumist. Liikuda selliselt, et ei pea olema punases ning olla päeva lõpuks endiselt heas konditsioonis ja suuta seltskonda nautida,“ selgitab Rain.

sunrun jooksjad

Üks kõigi, kõik ühe eest

SunRun erineb tavapärastest rahvajooksudest selle poolest, et rõhutakse meeskonnatööle ning võimaldatakse läbida 180 km pikkuse distantsi, jagades selle väiksemateks vahemaadeks. Oodatud on kõik kollektiivid, sõpruskonnad, spordiklubid ja mis iganes formaadis grupid, kes suudavad moodustada ühise tiimi. „Meeskondade suurus pole arvuliselt kindlaks määratud. Meil on küll 15 vahetusala, aga alati võib olla suurem tiim kui 15 liiget,“ ütleb peakorraldaja.

Ta usub, et jooksma võivad tulla kõik sportlikud inimesed. „Kui täna võtta eesmärk 1. juunil jooksma tulla, siis keskmine tervislike eluviisidega inimene teeb selle vabalt ära. Kui saad oma tiimi 15 inimest kokku, siis võid jaotada distantsi selliselt, et igaüks läbib korraga vaid viis kilomeetrit. See on tavainimesele täiesti võimetekohane. Kui jagada 180 km väikesteks juppideks, siis ei ole see hirmutav,“ selgitab Rain jooksu põhimõtteid.

Ajalimiiti korraldajad ette kirjutanud ei ole. „Eesmärk on küll päikeseloojanguks finišis olla, aga me püüame viisakad olla ning kui ka jooksja tuleb hiljem, siis las tuleb. Finiš on avatud nii kaua, kui viimane osaleja üle joone jõuab,“ kinnitab peakorraldaja.

SunRun päike

Kaasaelajad ja toetajad on olulised

SunRuni idee visati õhku kolm aastat tagasi, kui jooksusõbrad Andre Käen, Taavi Eigo, Tambet Liblik ja Helina Pärn otsustasid ühendada jooksmise, looduse ja kogukonnad. Rain liitus meeskonnaga eelmisel aastal eesmärgiga muuta üritus veelgi populaarsemaks. Suureks sooviks oli pakkuda osalejatele väga elamusterohket jooksu.

Käesolevaks aastaks on Rainil õnnestunud kaasata paljusid kohalikke. „Jooks kulgeb läbi mitmete külade ja meil on umbes 20 külakogukonda, kes on valmis tulema raja äärde kaasa elama, pakkuma juua ja süüa. Eelmisel aastal juba katsetasime – ühes kohas olid neiud lehmakelladega kaasa elamas ja see toimis! Nad pakkusid viinamarju, banaane, vett. See ergutab jooksjaid palju. Sel aastal oleme nii sotsiaalmeedias, peavoolumeedias, aga ka näiteks külatahvlitel aktiivselt teavitustööd teinud ja tänu sellele tulevad külaseltsid raja äärde. Hommikul võib kaasaelajaid ehk vähem olla, aga juba alates 8-9-st on neid rohkem. See annab igal juhul jooksjatele lisajõudu.“

Lisaks tehakse sel aastal koostööd paljude toetajatega. Sportland on samuti oma abikäe ulatanud ning tuleb ka oma tiimiga rajale. „Oleme Sportlandile väga tänulikud, nende abil on kindlasti võimalik tõsta meie ürituse nähtavust ja populaarsust,“ usub Rain. Lisaks on toetajateks mitmed ettevõtted ja organisatsioonid, sealhulgas Kadi Raadio, Saaremaa Vesi, GOSpa, Ubala, Öun Drinks, Piidivabrik, Beautiful Me, Saaremaa JK Aameraas, Leader programm, Saarte koostöökogu, Saaremaa vald ja WOW elamuskeskus.

SunRuni korraldajate jaoks on oluline ka keskkonnasäästlikkus. Osalejatele rõhutatakse, et oma prügi tuleb kokku korjata ning vabatahtlikud jälgivad, et plats jääks puhtaks. Ühtlasi välditakse ka keskkonnakahjulikke märke rajal.

jooksja

Korraldajatel on käed tööd täis

Rain on ürituse vabatahtlike sekka kaasanud oma keskmaajooksjast 17-aastase tütre Karmeli, kes vastutab sotsiaalmeedia eest Instagramis ja Facebookis. Nii isa kui tütar leiavad, et neiu sportlik taust ja kogemused ürituse korraldamisel annavad SunRuni jaoks uusi ideid.

„Usun, et suudan värskeid ideid pakkuda. Korraldasin eelmisel aastal Keila linna spordipäeva kuni 12-aastastele lastele, kus oli üle 120 osaleja. Kõik sponsorid ja muud toetused organiseerisin ise ning kirjutasin üritusele projekti. See spordipäev kuulutati 2023. aasta Keila aasta sündmuseks. Edu tekitab edu! Ma korraldan seda võistlust tänavu uuesti. Usun, et see minu kogemus aitab ka SunRuni edule kaasa,“ räägib Karmel.

Seega on noore neiu näol tegemist juba kogenud korraldajaga ja sportlasega, kes on mõjutanud ka oma isa. „Mulle on sport ja jooksmine põhikoolist alates meeldinud, aga uus spordipisik sai innustust Karmelist,“ selgitab isa uhkusega. „Kui tema hakkas keskmaajooksu tegema, siis mina olen olnud abiliseks. See on andnud meile ka võimaluse õppida tundma spordiringkondi, mille kaudu on muuhulgas hea päris kõrgeid oma ala tippe SunRunile kutsuda.“

tiim

Karmel tunneb, et tema jaoks on ürituste korraldamine hea vaheldus, mida pea igapäevaste trennide kõrvalt teha. Võistluspäeval on neiu ülesanneteks nii sotsiaalmeedia kui ka jooksvad ülesanded vabatahtlike esimeses autos, mis vastutab rajatähiste ja võistlejate ohutuse eest.

Rain tõdeb, et igal korraldustiimi liikmel on oma väljakutsed. „Aasta-aastalt on korraldus läinud sujuvamaks ja toetajate leidmine lihtsamaks. Väljakutseks on aga võistluspäeva toimetused ning hoolitsemine, et rada oleks õigesti ja võistlejate jaoks turvaliselt valmis. Ühest küljest on 1. juuni meie jaoks suur jooksupidu, aga teisalt ikkagi suur kohustus.“

Küll aga leiab korraldustiim aega ka ise jooksustarti tulla. „Midagi ülejõu käivat pole, sest oleme korraldusmeeskonnas tööülesanded hästi jaotanud, aga kui tahame ise jooksul osaleda, siis kell 3 on juba äratus, kell 4.30 oled stardis ja kuigi oled ülejäänud päeva organiseerimisega hõivatud ja õhtu lõpuks väsinud, siis adrenaliin ei lase ka öösel magama jääda,“ kirjeldab Rain eesolevat adrenaliinirohket kogemust.

Rohkem kui lihtsalt jooksusündmus

Nii isa kui tütar on veendunud, et sportlikul inimesel võistluseks spetsiaalset ettevalmistust pole vaja, kui just pole plaanis läbida distantsi aja peale. „Kui eesmärgiks on elamuse saamine ja nautimine, siis piisab mõõdukast liikumisest ja kilomeetrite kogumisest,“ leiab Karmel.

Jooksule saab registreerida ürituse kodulehel, aga ka läbi Stebby keskkonna. Registreerumine kestab kuni 30. maini. Kuni 15. maini on hind 25 eurot ja viimased kaks nädalat enne võistlust 30 eurot. Osalustasus sisaldub mitmeid hüvesid, seal hulgas eelõhtu seminar, mida korraldajad kutsuvad „Targa Sportimise seminariks“. Eelmisel aastal oli teemaks hingamine, õige suhtumine ja kuidas teha sporti naudinguga. Sel aastal on esinejaks tunnustatud Eesti veteransportlane, kellest antakse täpsemalt teada märtsi lõpus kodulehe blogis. Eelõhtul jagatakse ka olulist rajainfot ning võistlejad võivad tulla kohale kas terve meeskonnaga või esindajatega.

seminar

Kuigi rada võib läbida ajavõtuga, pole see eesmärk omaette ning auhinnad ja tunnustused antakse kõigile. Osalustasus sisaldub veel GPS-käepael, rajakaart, joogid ja snäkid vahepunktides, õhtusöök, saun ning unikaalne käsitöömedal. Lisaks toimub õhtune pidu, kus saab nautida Illiku laiu imelist vaadet. Sportland jagab osalejatele loosiauhindu ning läbi koostööpartnerite on võimalik leida soodsat majutust ja muid hüvesid.

SunRun medal

Osalemine on elamus

SunRun on alles noor spordisündmus, aga igati valmis kasvama ja arenema. „Meie tulevikuplaanid on ambitsioonikad,“ kinnitab Rain. „Me ei soovi konkureerida tavapäraste jooksuvõistlustega, kuna neid on Eestis juba rohkelt. Lähiaastate eesmärk on jõuda esmalt 500 ja hiljem isegi neljakohalise osalejate arvuni. Samas soovime jätkuvalt pakkuda kvaliteetset kogemust, et ürituse kasvades ei muutuks sisu. Tänavu oleme koostanud ka vaatamisväärsuste kaardi, mida kõik jooksjad saavad jälgida ning vaatamisväärsustega tutvuda, et muuta jooks enda jaoks veelgi erilisemaks.“

Kõikidele, kes on valmis Saaremaa SunRuni väljakutset vastu võtma, edastab Rain olulise sõnumi: „Soovime, et SunRun oleks meeskondadele tõeline elamus ning et inimesed saaksid nautida ühte väga ilusat varasuvist päeva Saaremaal ning tunda päeva lõpus tehtust rõõmu!“

Tekst: Karmen Kaljula
Fotod: SunRun

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Marielle Kleemeier: annan endast igal treeningul sada protsenti ning naudin protsessi

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus