Kuidas ilm mõjutab golfimängijaid? | Sportland Magazine

Jaga „Kuidas ilm mõjutab golfimängijaid?“

Kuidas ilm mõjutab golfimängijaid?

Nädalavahetusel tegi tuul Eestis palju pahandust, aga õnneks nii tormiseid päevi meil tihti ei ole. Siiski tuleb sageli ette tuult, vihma ja niiskust, mis väljas võistlevaid sportlasi mõjutavad.

Meil kestab golfihooaeg tavaliselt aprillist oktoobri alguseni. Viimased soojemad talved on näidanud, et mängida saab peaaegu aastaringi, mis tähendab, et golfifänni jaoks ei ole juba ammu enam halba ilma. Siiski leidub jätkuvalt mängijaid, kes vihma või kõva tuulega rajal end hästi ei tunne ning sageli raskete ilmastikuolude tõttu väljakult negatiivse emotsiooniga lahkuvad või üldse minemata jätavad.

Tuul teeb mängu põnevaks

Sir Nick Faldo on öelnud: “Tuul on alati abimees. Pole tähtsust millisest suunast tuul puhub või millist lööki mängija planeerib. Ja tugev tuul aitab alati rohkem kui nõrk.” Mida ta sellega mõtleb on järgmine: kui mängijal on vaja teha 120 meetrine löök, mida tavapärastes tingimustes lööks raud kaheksaga, siis tugeva taganttuule abil piisab raud üheksast, sest tuul aitab palli ca 10 meetrit kaugemale lennutada. Sama kehtib vastupidises olukorras, kus tugeva vastutuulega tuleb üks või kaks keppi tavapärasest rohkem võtta. See on paljuski suhtumise küsimus, kas vaadelda tugevat tuult kui segavat asjaolu või panna see enda kasuks tööle. Emma-kumma külje pealt puhuvasse tuulde tuleks samuti suhtuda loominguliselt – see teeb mängustrateegia ja löökide planeerimise põnevaks.

Mari Rauna
Artikli autor Mari Rauna Foto: Joosep Martinson

Kuidas tuult mõõta?

Tihti näeb mängijaid või caddie‘sid maast rohuliblekesi korjamas ning neid õhku viskamas. See on küll levinud praktika, kuid väga täpset infot tuule alati ei anna. Tuuril mängivate proffide caddie‘d jälgivad sageli väljakul olevate puulatvu ja seda, kuidas need tuulele reageerivad. Samuti annab tuule kohta infot selle suund, eriti teatud kohtades, kus väljakud asuvad ookeanide ääres. Näiteks soojemad õhuvoolud mõjutavad pallilendu vähem kui külm põhjatuul.

Alati tasub ka teiste mängijate lööke jälgida selle nurga alt, kui palju tuul lennutrajektoori ja pikkust mõjutab, sest igasugune enne lööki hangitud info aitab teha paremaid otsuseid. Tuuride väljakujuhendid on alati kompassiga märgitud, kus pool asub põhi, et mängijad oskaksid tuulega vajalikul määral arvestada. Oma koduväljakul võiks samuti kompassiga eeltöö ära teha, sest mitmeid radu ääristav puude koridor võib maapinna lähedal eksitavat infot anda.

Kui kaugele lendab pall?

Üks olulisi numbreid, mida iga golfikepi puhul peaks teadma on carry-distants ehk kui mitu meetrit golfipall, tuulevaikse kuiva ilmaga, tabamisehetkest kuni esimese maapuuteni tegelikult õhus on, veeremist arvestamata. Veeremine sõltub väga paljudest mitte mängija kontrolli all olevatest teguritest nagu fairway või griini kõvadus ja tuul ning selleks, et targalt mängida on oluline teada täpseid pikkusi. Carry-pikkuste teadmine on aluseks, et teha läbimõeldud mänguplaane ning enesekindlalt lahendada olukordi, mis nõuavad palli kukutamist saaregriinile või üle muude takistuste lennutamist.

Golf

Udu ja vihm

Mõned tegurid, mis tavapärasele pallilennule pärssivalt mõjuvad: hommikul vara või õhtul uduga mängides on õhuniiskus suurem, mis kuiva õhuga võrreldes palli lendu kahandab. See ei mõjuta küll palju, kuid sageli tuleb niisketes tingimustes ja -kliimades mängimise puhul kasuks, kui võtta üks kepp planeeritust rohkem. Väga külma ilma puhul lendab pall oluliselt vähem ning ka keha võib olla kangem, mis aeglustab kepilaba kiirust. Siis on kasulikud erinevad soojendusharjutused, et löökide vahepeal keha võimalikult liikuvana hoida. Tugeva vihmaga mängides on abiks korralik vihmavari, vettpidavad riided, mitu kuiva rätikut, spetsiaalne vihmakinnas ja rohkem kui üks tavaline kinnas. Kindaid tasub hoida vihmavarju all, sest kui peopesad lähevad märjaks kipub kepivars peopesas liikuma, mis mõjutab golfikepi laba tabamise hetkel. Libe ja märg grip sunnib sageli ka liigselt golfikeppi pigistama. Eriti külma ilma ja/või vihmaste tingimuste puhul tuleb arvestada, et ekstra riietekihid takistavad golfilööki täies ulatuses või tavapärase kiirusega sooritamast, seega ei tasu lööki planeerides maksimaalset pikkust oodata.

Golf

Rasked tingumused sunnivad keskenduma

Ei ole haruldased olukorrad, kus mängijad vihma ja tugeva tuulega hoopis häid tulemusi näitavad, sest aega ja energiat tühjale-tähjale raisata ei saa. Igaks löögiks tuleb end maksimaalselt kokku võtta, grippide ja kinnaste kuivana hoidmine võtab oma aja ning kes siis ikka tahab võimalikult sageli vihmavarju alt väljuda.

Tuugeva tuule ja keeruliste ilmastikutingimuste puhul tasub meeles pidada, et see on kõikidele raske. Aga kellele ja kui raske sõltub õigetest riietest, ettevalmistusest ja suhtumisest.

Tekst: Mari Rauna, professionaalne golfar ja treener

Fotod: Saare Golf/Pärnu Bay Golf Links

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Alex Aus – ekstreemne liikumiskunstnik

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus