Kümnevõistleja Janek Õiglane: sport on minu jaoks nii hobi, töö kui armastus | Sportland Magazine

Jaga „Kümnevõistleja Janek Õiglane: sport on minu jaoks nii hobi, töö kui armastus“

Kümnevõistleja Janek Õiglane: sport on minu jaoks nii hobi, töö kui armastus

Janek Õiglane on kümnevõistleja, kes erinevalt paljudest sportlastest peab lausa kümnel alal tasemel olema. Suurimad väljakutsed, saavutused ning kümnevõistleja varustus on ainult mõned teemad, millest Janekiga juttu tegime.

Kuidas jõudis sport sinu ellu?

Sport on hetkel kogu mu elu, see on nii töö, hobi kui ka armastus – kõik ühes! Minu jaoks on väga suur õnnistus, et saan iga päev teha seda, mida tõesti armastan.

Ma olen noorest saati tegelenud erinevate aladega ning selline mitmekülgsus meeldis mulle juba algusest peale väga. 18-aastasena võtsin asja tõsisemalt ette ja peale seda pole ma enam tagasi vaadanud.

Mis on kümnevõistluste puhul suurimaks väljakutseks?

Suurim väljakutse on kindlasti ühel võistlusel realiseerida oma suurim potentsiaal kõigil kümnel alal. Alati on kukkumisi ja vigu, kuid ka eredamaid hetki, oluline on võistlus stabiilselt lõpuni teha.

Treenimine on tore küll, sest erinevatel päevadel saame aladele eraldi keskenduda, aga korraga ühel võistlusel seda kõike korrata on äärmiselt keeruline. Samas, seetõttu mulle kümnevõistlus meeldibki, et see annab võimaluse mitmekülgselt areneda.

Janek Õiglane

Milline ala on sinu jaoks raskeim? Milline meeldib kõige rohkem?

Raskeim ala on minu jaoks kettaheide. Just see pöörlev liikumine on keeruline ja alati peale tõkkejooksu tuleb osata kiirelt rahuneda ja hoida vankumatut närvi. Sellist kiiret ümberlülitust on kehal raske teha ning see oskus nõuab kindlasti harjutamist.

Kõige paremini tuleb välja odavise, sest mulle meeldib tunne, kui näen oda kaugele lendamas. Olen looduse poolt saanud hea viskekäe ning seetõttu tuleb see liigutus ka kuidagi loomulikult välja.

Janek ÕiglaneMillised on sinu parimad saavutused?

Mu suurimad saavutused on 4. ja 6. koht täiskasvanute MM-idel. Londonis 2017. aastal saadud 4. koht on emotsioonide poolest kindlasti kõige vingem, just oma potentsiaali realiseerimine läks seal väga hästi. 2019. aasta Doha MM-i 6. koht oli omamoodi Ameerika mägedel sõit. Aga sellegipoolest olen uhke, et sain väga rasketest momentidest üle ja saavutasin ikkagi kõrge koha.

Olen samuti U23 EM pronksmedalist, aga ometigi on nende kahe võistluse tasemevahe meeletu, mistõttu pean MM-i paremaks saavutuseks.

Millised eesmärgid oled omale spordis seadnud?

Mu eesmärgiks on see, et ma suudaks oma karjääri jooksul maksimaalse potentsiaali saavutada ja õigetel võistlustel häid tulemusi näidata. Kindlasti mängivad rolli ka medalid ja hea emotsioon.

Kui tihti leiad aega puhkamiseks? Miks see oluline on?

Paljud sportlased on hullud treenijad, kes ei oska puhata. Tegelikult peaks puhkus väga tähtsal kohal olema, et keha saaks taastuda ning jõuaks ka emotsionaalselt pidevalt võistlustel käia. Õnneks olen alati puhkust tähtsaks pidanud ning lisaks õpib aastatega oma keha kuulama, et õigel ajal probleemidele jaole saada.

Kui suurt rolli mängib kümnevõistluses varustus?

Hea varustus on kindlasti tähtis. Kümnevõistlus on selline ala, kus põhiline rõhk on erinevatel jalanõudel. Minul on kokku 7-8 paari naelikuid, mis on kindlasti üks oluliseim osa varustuse juures. Lisaks veel 3-4 paari tosse ja samuti kõiksugu treeningriideid, millel mõneti erinev funktsioon.

Janek ÕiglaneKuidas on spordivarustus arenenud selle aja jooksul, mil sina oled sporti teinud?

Ma alustasin kergejõustikuga umbes 9-aastasena ja mäletan väga hästi, millised olid tollel ajal riided. Suurima arengu on kindlasti teinud tossud ja naelikud, mille mugavus ja kvaliteet aitavad paremaid tulemusi saavutada. Ka materjalid on väga palju muutunud ning pole enam samad, mis olid tollel ajal. Riided on tunduvalt vastupidavamad ja kvaliteetsemad, mis on sportlase jaoks samuti oluline.

Sportlandi treeningkampaanias esindad Nike brändi. Kuidas iseloomustaksid nende tooteid?

Nike on väga hea bränd, kus põhiline rõhk on mugavusel ja kvaliteedil, mida mina sportlasena, kõige rohkem hindan. Riietus on alati väga mugav, mistõttu see ei piira sooritust. Samuti on Nike tooted väga moodsad, seega isegi treenides saab äge ja eristuv välja näha.

On sul ka mõni enda lemmiktoode, mida tahaksid soovitada?

Lemmiktooted on kindlasti T-särgid ja pika varrukaga dri-fit särgid. Need istuvad hästi ja on trennis väga mugavad. Kindlasti mainiksin veel Pegasus ja Pegasus Turbo tosse, mis on mu ühed isiklikud lemmikud.

JANEKI VIIS SOOVITUST, MILLE JÄRGI VALIDA ÕIGET TREENINGVARUSTUST: 

·      Mugavus – spordiriiete ja -jalanõude puhul peab olema number üks asi mugavus, sest vastasel korral võib trenni tegemine hoopis ebameeldivaks tegevuseks muutuda. Iga inimene on erinev, mistõttu tuleb valida just endale sobiv mudel.

·      Kvaliteet – treeningvarustus ei peaks olema koht, kust raha kokku hoida. Pigem tasub osta kvaliteetseid brände, mis spetsialiseeruvad just spordirõivastele. See on pikaajaline investeering, mis tõesti kestab.

·      Õige varustus vastavalt alale – nii nagu korvpallurid ei mängi jooksutossudega, ei tasuks ühelgi alal valida valet varustust. Soorita oma valik just vastavalt konkreetsele treeningule.

·      Välimus – välimus ei ole sugugi vähem oluline, iga sportlane tunneb ennast treenides enesekindlamalt, kui talle vaatab peeglist vastu ägedates riietes inimene.

·      Hingavad materjalid – spordirõivaste puhul on oluline, et materjalid oleksid kvaliteetsed ning sportimiseks mõeldud – nii lasevad need nahal korralikult hingata.

Tekst: Kaisa Kiriland

Fotod: Mart Vares / erakogu

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Millised on Tallinna ja Tartu parimad terviserajad jooksutreeninguks?

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus