Laskesuusataja Susan Külm: kõik tuleb omal ajal, otseteed poodiumile ei ole | Sportland Magazine

Jaga „Laskesuusataja Susan Külm: kõik tuleb omal ajal, otseteed poodiumile ei ole“

Laskesuusataja Susan Külm: kõik tuleb omal ajal, otseteed poodiumile ei ole

Laskesuusataja Susan Külm (27) on seadnud endale spordis suured eesmärgid. Enda sõnul ei saa ta laskesuusatamisest loobuda enne, kui teab, et on andnud maksimumi.

Susan on pärit Hiiumaalt, kuhu jääb alatiseks üks osa tema südamest. Teine osa kuulub aga laskesuusatamisele ja Otepääle, kuhu ta kolis kuus aastat tagasi, sest just Eesti talvepealinn pakub laskesuusatajatele parimaid treeningtingimusi. „Olen südames hiidlane, kuna mu ema ja kogu temapoolne suguvõsa on pärit Hiiumaalt. Lapsepõlves veetsin suved ja nädalavahetused alati seal,“ ütleb ta. Isegi armastus laskesuusatamise vastu sai alguse just saare peal. „Hiiumaa viis mind kokku ka laskesuusatamisega ja oma esimeste treenerite Aita ja Tõnu Pääsukesega.“

Koolis käis Susan Tallinna külje all Saku Gümnaasiumis ning gümnaasiumi lõpuni treenis laskesuusatamist Nõmmel Pääsukeste käe all. Otepääl alustas aga koostööd oma praeguse treeneri Indrek Tobrelutsuga. Oma tulevikku näeb laskesuusataja just seal kandis. „Karjääri lõpuni on plaan jääda Otepääle. Mis pärast saab, täpselt ei tea, kuid Lõuna-Eesti loodus ja maastik on saanud nii armsaks, et ilmselt loon oma tulevase kodu ka just sinna.“

Susan

Põnev ja hasarti tekitav ala

Nagu igal sportlasel on ka Susanil rääkida lugu, kuidas ta oma alani jõudis. „Nooremana tegelesin lisaks laskesuusatamisele ka ujumisega. Ühel hetkel aga ei jõudnud enam kahte spordiala harrastada ning valisin laskesuusatamise, kuna seal olid head treeningkaaslased,“ ütleb ta. Samuti meelitas ala intrigeeriv iseloom. „Laskesuusatamist on väga põnev vaadata, kuid seda teha on veel põnevam. See tekitab palju hasarti, kui proovid tabada märke veel kiiremini ning näed neid kukkumas. Põnev on ka see, et stardijoonele asudes ei tea kunagi, kes võidab. Õnne osakaal on suur, kuid nagu ikka, õnn soosib tugevaid.“

Järjepidevalt treenides tipu poole

Tee tippu käib läbi järjepidevate treeningute ning selle puhul järgib Susan üsna kindlat rutiini. „Suvisel perioodil on ettevalmistus üles ehitatud kaks + kaks süsteemile – kaks nädalat laagris, kaks nädalat kodus. Pärast laagrit, kodustel nädalatel on treeningud veidi kergemad ja keskenduvad taastumisele, kuid trenni teeme üldiselt kuus päeva nädalas ja kaks korda päevas,“ ütleb ta. „Spordikellas loevad laskesuusatajad vaid aktiivseid minuteid. Kui lasketiirus laseme, nokitseme relva seadistuste kallal või laeme padruneid, see aeg treeningu aja sisse ei lähe. Seega kahetunnise treeningu sooritamiseks kulub meil vähemalt kolm tundi või natuke enam.“

Laskesuusatamine nõuab rohkem kui lihtsalt füüsilisi treeninguid, sest karastama peab ka närvi, et olla märke sihtides kaljukindel. Parimate tulemuste saavutamiseks peavad kõik tegevused nii suusarajal kui ka lasketiirus muutuma rutiiniks, et lihasmälu teeks sama liigutust koguaeg samamoodi. „Iga sportlane peab leidma endale ise võtme, kuidas murekohti lahendada. Olgu siis psühholoogi või coaching´u abil. Mina olen paar aastat teinud koostööd ühe Sloveenia püstolilaskuriga, kellega saan arutleda lasketehnika üle ning rääkida mõtetest ja tunnetest, mis lasketiirus tekivad,“ räägib Susan.

Susan
Foto: Greta Külvet

Iga pisiasi loeb

Laskesuusataja ütleb, et tippspordis on oluline roll ka toitumisel. Susan on teinud koostööd spetsialistiga, et optimeerida oma dieeti ja füüsilist vormi. „Kolm aastat tagasi alustasin koostööd Hanno Tikkerbäriga, kelle abiga tegin elus väga suure muudatuse. Olin äsja läbinud teise põlve operatsiooni ning palusin abi kiiremaks taastumiseks. Võtsime ette ka minu kehakompositsiooni ning selle, millest minu keha koosneb. Kaotasin palju rasva ning suurenes lihasmassi osakaal. Esimesel koostöö aastal jälgisin väga palju, mida ja kui palju ma söön. Tänaseks on saanud see minu jaoks tavaliseks ning tunnetuslikuks,“ räägib ta. „Muidugi jälgin tervisliku toitumise reegleid, kuid aeg-ajalt väikse koogitüki lubamine mind ei murra. Lemmiktoiduks pean head koorest pastat kana ja kukeseentega.“

Samm-sammult tipu poole

Laskesuusatamises võisteldakse mitmetel distantsidel. Susani lemmik on individuaaldistants, sest just seal on ta välja sõitnud oma parimad tulemused. „Olen üpris hea laskja ning individuaalis on alati trahvi hind suurem, kuna iga eksimuse eest lisandub ajale minut. Seal ei pea läbima trahviringi nagu teistel distantsidel.“ räägib ta.

Senine parim tulemus on eelmise hooaja Ruhpoldingu etapi individuaaldistantsi 29. koht. See oli Susani esimene koht 30 parema seas ning ka esimene rahalist preemiat väärt tulemus. Veel olulisemaks peab ta aga Otepää MK etapil saavutatud sõidukiirust. „Kõige eredamalt on mul meeles 2022. aasta kevadel peetud laskesuusatamise MK etapp Otepääl, kus kogu rada oli sõpru ja eestlastest publikut täis. Kisakoor ei lasknud mul mitte grammigi tempos järeleandmisi teha. Nii suutsin ka endale üllatuseks sõita karjääri parimaid suusaaegu. See tunne, mismoodi ja kui tugevalt olen võimeline sõitma, on mul siiani meeles ning motiveerib igal raskel hetkel edasi pingutama.“

Susan

Kõik on võimalik

Maksimaalne pingutamine on vajalik, sest Susan on seadnud endale suured eesmärgid. „Ühel päeval loodan hea laskmise ning kiire suusatamise omavahel kokku panna ning jõuda kõrgemate sihtideni. Minu eesmärk on samm-sammult astuda maailma paremikule aina lähemale ning 2026. aasta olümpial ja 2027. aasta kodusel MM-il Otepääl võidelda medalite eest.“

Susanil ei ole vaja end eriliselt motiveerida, sest tahtmine sporti teha istub temas sügavalt sees. „Ema on mind alati kasvatanud mõttega, et kui sa midagi teed, tee seda korralikult. Ma ei saa selle spordi juurest eemale astuda, kui ma pole saanud endast kõige anda,“ kinnitab ta. Tänaseks on ta õppinud toime tulema vigastustega ning treenima nendele vaatamata. Samuti saab ta palju motivatsiooni varasematest tulemustest ning usub, et kõik on võimalik. „Endasse tuleb uskuda ning õppida pingutusvalu nautima. Kõik tuleb omal ajal, otseteed poodiumile ei ole.“

Toetajad on tähtsad

Laskesuusataja kinnitab, et perekond ja sõbrad mängivad tema sporditeekonnal hindamatut rolli. Need inimesed on välised motivaatorid, kes annavad tuge, julgustavad ning jagavad tema unistust. „Minu pere ja sõbrad on olnud alati minu suurimad toetajad. Neil on olnud kannatust toetada ja mõista minu pühendumust spordile. Lähedaste sõnul tuleb sünnipäevi ja pidustusi tulevikus küll ja veel ning minu puudumine on vaid kompromiss, mida pean tulemuse saavutamiseks tegema.“

Susan on tänulik ka Sportlandile, kes on tema sporditeekonnale õla alla pannud. „Mul on suur au olla osa Sportlandi kampaaniast, sest on hea olla eeskujuks noortele sportlastele ning kuulda teiste sportlaste lugusid. Meil kõigil on oma kogemused, mida on oluline jagada,“ leiab ta.

NoveMesto
Foto: Greta Külvet

Sportland toetab Susanit Madshusi suusavarustusega. Samuti Nike treeningvarustusega, mida laskesuusataja kasutab jooksutrennides. „Suur osa meie ettevalmistusest on jooksutreeningutel. Olen aastate jooksul proovinud mitmete brändide jooksutosse, kuid täna olen kindel, et Nike tossud sobivad mulle kõige paremini. Möödunud suvel oli mul pidevas kasutuses neli-viis paari erinevaid Nike jooksujalatseid,“ räägib ta. „Samuti on Nike treeningriided väga kvaliteetsed. Vabal ajal eelistan ka Nike dressikomplekte, sest need on ilusad ja mugavad.“

Sport jääb alati elu osaks

Susani sõnul tuli tal algusaastatel ette ka treeningutest viilimist, kuid täna on ta oma alale täielikult pühendunud. „Vastus küsimusele, miks ma sporti teen, peitub minu sees. Olen piisavalt võistlushimuline ning sport tekitab parajalt hasarti. Olen teinud plaani, kui kaua soovin tippsporti teha. Muidugi on elu ettearvamatu ning võib tuua ka muudatusi, aga sport jääb minu ellu alati.”

Susan

Tekst: Karmen Kaljula
Fotod: Keir Rämson

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Sportland Kõrvemaa Neliküritus – sportlik seiklus aastaaegade taktis

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus