Noor ja andekas tennisist Marie Johanna Lapimaa (15) on tänu kirglikule pühendumisele ja võidujanule jõudnud juba Eesti tennise tippu. Ta räägib oma sporditeekonnast, väljakutsetest ning sellest, mis inspireerib ja motiveerib teda iga päev edasi pürgima.
Millal alustasid tennisega ja miks otsustasid just selle spordiala kasuks?
Kuna minu vanavanemad olid tennisetreenerid, kippusin juba 4-aastaselt väljakule reketiga õhupalli taguma. Tennis oli minu jaoks armastus esimesest silmapilgust, mulle väga meeldis eakaaslastega madistada. Pere nägi minus potentsiaali ja utsitas mind tennist tõsiselt võtma. Mu vanaema Leena Lapimaa ja vanaisa Villem Lapimaa olidki mu esimesed treenerid ja suurimad toetajad, tänu neile mulle tennisepisik külge jäi. Ka minu isa ning tema õde ja vend on endised tennisemängijad. Nende kogemus ja tarkus on mind karjääri jooksul alati aidanud ja tunnen end kindlalt teades, et võin igal hetkel muredega nende poole pöörduda.
Mis sulle tennise juures kõige rohkem meeldib?
Mulle meeldib, et sa ei pea olema vastasest parem, et väljakult võitjana lahkuda. Võimalik on isegi see, et kaotaja saab võitjast kokkuvõttes rohkem punkte. Mängija teisel pool võrku võib olla andekam, ilusama tehnikaga või tugevama füüsisega, aga võidab see, kes suudab oma mängu vastavalt olukorrale kohandada ja peab pinge all paremini vastu.
Mis on tennises sportlasele suurimad väljakutsed?
Tennis on loomulikult füüsiliselt raske sport, aga eelkõige on see mentaalselt üks keerulisemaid sporte. Tipptasemel tennises on kõigil võimsad löögid ja hea füüsis, tšempioneid eraldab teistest nende töökus, suhtumine ja eneseusk.
Kes on olnud sinu suurimad eeskujud tennisemaailmas?
Minu lemmikmängija ja eeskuju on Poolast pärit maailma tennise esinumber Iga Swiatek. Näen enda ja tema mängus palju sarnasusi ning mulle meeldib tema mänge vaadates analüüsida löögivalikut ja käitumist erinevates olukordades. Iga on ka väga tagasihoidlik ja humble võrreldes teiste tipptennisistidega.
Kui sageli ja kus sa saabuval sügishooajal treenid?
Sügishooajal treenin peamiselt Tallink Tennisekeskuses Märt Kivirähki käe all. Üritan teha igal nädalal kaheksa tennisetrenni ning neli üldfüüsilist treeningut. Mu treeninggraafik kipub muutuma, sest mind ootab ees esimene gümnaasiumiaasta Viimsi Gümnaasiumis ja olen tihti võistluste tõttu välismaal.
Kui lihtne või keeruline sul on sporti ja õpinguid ühendada?
Eelnevatel kooliaastatel on mu õpiedukus olnud hea ning võistluste tõttu puudumine ja tihe treeninggraafik ei takistanud mul põhikooli kiituskirjaga lõpetamast. Loomulikult on olnud koolis keerulisi hetki, aga aja planeerimisega ning õpetajate, pere ja sõprade toetusega olen kõik kontrolli all hoidnud.
Mis sind motiveerib iga päev treenima ja arenema?
Mind motiveerib peamiselt mu suur tahe võita. Tahan kõigile end tõestada ja näidata, milleks ma võimeline olen. Tean, et andes endast iga päev tenniseväljakul maksimumi ja järjepidevalt tööd tehes tulevad lõpuks vastavad tulemused.
Millised on su parimad sportlikud saavutused?
Olen tulnud tennises Eesti noorte meistriks kolm korda üksikmängus, kolm korda paarismängus ja kolm korda segapaarismängus. Lisaks on mul üks ITF tasemel üksikmängutiitel ja neli paarismängutiitlit.
Kas sul on kindlad harjumused, mis aitavad enne tähtsaid mänge keskenduda?
Kindlaid rutiine mul pole, aga enne võistlusmänge arutan alati oma treeneriga mänguplaani ja eesmärgid läbi ning kirjutan need üles oma märkmikku. Tavaliselt meeldib mulle üksi rahulikult keskenduda ja muusikat kuulata.
Kui lihtne on leppida kaotustega ning mida oled nendest õppinud?
Oma karjääri jooksul olen pidanud vastu võtma mitmeid raskeid ja valusaid kaotusi. Olen suhteliselt emotsionaalne inimene ja kaotatud matšid kipuvad mulle eriti hinge minema, aga vanemaks saades olen õppinud kaotustega toime tulema. Sellega on mind aidanud spordipsühholoog. Igast mängust annab teha palju järeldusi ja vigadest õppimine on ainuke viis areneda.
Kas sportimine on aidanud sul teistes eluvaldkondades, näiteks koolis või sotsiaalsetes suhetes, paremini hakkama saada?
Olen tunnetanud, et pidev võistlemine aitab mul pingerohketes olukordades paremini toime tulla. Näiteks eksamitel suudan närvilisust kontrolli all hoida ja selgelt mõelda, sest tennises on samuti vaja äärmiselt pingelistel hetkedel end kokku võtta ja oma parimat tennist mängida. See on väga väärtuslik oskus, mis mind kindlasti edaspidi elus aitab.
Millised on sinu unistused ja eesmärgid lähiaastatel?
Mul on jäänud veel kaks ja pool aastat, et võistelda U18 vanuseklassis. Selle ajaperioodi jooksul sooviksin ma kindlasti tõusta ITF juuniorite edetabelis TOP 200 hulka ja mängida Junior Grand Slamil.
Millisena näed spordi rolli oma elus tulevikus?
Tennis jääb kindlasti alatiseks minu elus olulisele kohale. Järgmised paar aastat on keerulised, sest hakkab üleminek profitennisele. Nende aastate jooksul selgub, kas lähen tennises profiks, siirdun tennisistina USA-sse ülikooli või tekib muu variant.
Millise nõuande annaksid noortele, kes kaaluvad tennisega alustamist?
Tennis võib alguses tunduda keeruline, aga õige seltskonna ja juhendajaga on trennid kindlasti lõbusad ja nauditavad. Soovitan vahel ka televiisorist mänge jälgida ja hoida profituuril silm peal, need aitavad tennist paremini mõista. Loomulikult soetage endale Sportlandist ilusad riided, et end väljakul veel paremini tunda!
Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: Martins Vejs