Treeningjalatsid on jõu- ja saalitreeninguid tehes tähtsaim element. Olgu tegemist harrastussportlase või professionaaliga, õigesti valitud treeningjalanõu muudab sportimise alati efektiivsemaks ning hoiab ära vigastusi.
Treeningjalatsid on spetsiaalselt disainitud eri treeningute ja spordialade jaoks, arvestades, et need pakuks mugavust, toestust ja stabiilsust. Kuna spordisaalis või jõutreeningul liigutab sportlane oma keha igas võimalikus suunas ja kogu aeg erinevalt, siis puutub jalats kokku mitmesuguste pindadega.
Trennisaali mine treeningjalatsiga
Suurimad erinevused jooksu- ja treeningjalanõude vahel on silmnähtavad ja trennisaalis koheselt tuntavad. Jooksujalats on mõeldud vaid otse liikumiseks, mistõttu külgtoetus sel puudub ja pealismaterjal erineb treeningjalatsist. Kui teha saalitrenne jooksmiseks valmistatud jalatsiga, siis materjal venib, jalats „läheb käest ära“ ja tema eluiga saab läbi. Treeningjalatsi puhul on toestust aga laiemalt, lausa kannast päkani, et harjutusi tehes jalg stabiilsena püsiks. Nõnda on ka erinevaid kardio harjutusi ja rühmatrenne kindlam teha treeningjalatsiga, et vältida vigastusi ja tagada jalale maksimaalne kindlustunne. Isegi, kui vaid korra treeningjalatsiga treenida on vahe märgatav ja sooritused paremad.
Tald on oluline
Treeningjalatsite tallad pakuvad väga head haarduvust ning hoiavad ära libisemise. Selleks, et saaks veelgi efektiivsemalt teha liikumisi, kus peab end hoidma kannal, päkal või küljel, on mõnede mudelite taldadele lisatud kummist detailid kohtadesse, kus jalalaba maapinnaga kokku puutub. Jooksuks mõeldud mudelitel selline lisa puudub. Treeningjalatsi tald on alati maapinnale lähemal, kui jooksujalatsite oma – mida õhem on tald, seda stabiilsem on jalanõu. Samas ei saa unustada põrutuskindlust, näiteks Lunar vahetald või Zoom padi jalatsi tallas tagavad piisava pehmuse.
Väheneb vigastusteoht
Ei tohiks olla kellelegi uudis, et vale jalatsiga trenni tehes rikud nii jalanõud kui ka oma jalga. Treeningjalatsi pealsed on valmistatud vastupidavamast materjalist, et külgedele liikumine seda ei kahjustaks ning materjal ei veniks. Treeningsaali ei ole soovitatav jalga panna mõne muu spordikategooria jalatsit, rääkimata vabaajaketsidest, sest näiteks harjutustel, kus on vaja samme teha külgedele, võib jalatsi pealne välja venida ning jalga kahjustada. Lisaks võib raskustega trenni tehes pehme jalanõu liigestele haiget teha ja läbi vajuda – selline vigastus ei pruugigi avalduda kohe, vaid võib välja lüüa alles mõne aja pärast.
Sportlandis on suur valik
Sportlandi valikus leidub õige treeningjalats igaühele ning neid võib leida kõikide tippbrändide toodete hulgast. Toome siinkohal välja mõned mudelid.
Nike Metcon 9
Nike Metcon 9 on selle mudeli kõige uuem väljalase. Võrreldes eelmise versiooniga, on lisatud suurem Hyperlift plaat, et tagada stabiilsus intensiivsete liikumiste puhul nagu kükid, jõutõsted ja teised alakeha harjutused. See tehnoloogia aitab suunata raskust allapoole ja väljapoole, lisades kannale jäikust. Küljel olev kummikate on samuti laiem ning ulatub talla servast jalatsi ülaosani. See annab veelgi parema toetuse ning muudab jalatsi vastupidavamaks. Kerge ja hingav võrk pealsel hoiab jalad jahedana. Topelttihedusega vahetald, mis on välimisel küljel kõva ja sisemisel küljel pehme, tagab vastupidava polsterduse igaks liikumiseks. Täiskummist välistald haardub hästi ja hoiab kindlalt püsti. Lisaks on varbaosas painduv ja vastupidav tugi, mis ei piira varvaste liikumist raskuste tõstmisel.
Nike Free Metcon
Võrreldes Metconiga on Free Metcon mõeldud liikuvamateks treeninguteks. Jalanõu esiosa on painduvam, mis aitab kardio harjutusi paremini sooritada. Praegune populaarseim turul olev treeningjalatsite mudel tagab külgedele liikumiseks suurepärase stabiilsuse.
adidas Dropset 2
adidas Dropset 2 treeningjalatsid sobivad ülihästi jõusaalis raskuste tõstmiseks. Tallal on 6 millimeetrine kaldenurk, mis annab jalale stabiilse platvormi ning aitab võtta harjutuste sooritamiseks õige kehaasendi. Talla valmistamisel on kasutatud Traxion tehnoloogiat, mis pakub väga head haarduvust ja stabiilsust igasugustel pindadel. Reguleeritav paeltega kinnitussüsteem hoiab jalatsid mugavalt ja tihedalt ümber jala. Dropset 2 disain on samuti pilkupüüdev ja efektse kannaosaga, mis annab ju treeningutele alati väikese lisa boosti.
Under Armour TriBase
Under Armour TriBase treeningjalatsid on samuti väga stabiilsed ja vastupidavad. Nende välistald koosneb täies ulatuses kummist, mis pakub kindlat kontakti iga põrandakattega, millel treenida. Kumm ulatub ka jalatsi küljele, et tagada veelgi parem toestus. Talla sees on kasutatud Micro G vahtmaterjali, mis annab vajaliku pehmenduse, et kõiki harjutusi oleks mugav ja põrutusvaba sooritada.
TriBase™ tehnoloogia võimaldab jalal loomulikult liikuda ja painduda, parandades samal ajal efektiivsust ja toetust raskuste tõstmisel, kükke sooritades või muid jõuharjutusi tehes. Lisaks aitab nimetatud tehnoloogia optimeerida jõudlust, andes sportlasele kindla aluse, millelt maksimaalse jõuga tõugata.
Ole nutikas, vali õige jalats!
Treeningjalatsiga ei ole tegelikult keelatud ka joosta, kuigi ideaalses maailmas peaks olema erinevate treeningute jaoks erinev jalats. Ka jooksujalanõud valitakse selle järgi, millisel pinnal ja kui pikki distantse joostakse. Siiski on treeningjalatsiga võimalik joosta. Jalatsiga, mille tald on painduvam ja mis on mõeldud intensiivseteks rühmatreeninguteks, on soovitatav joosta maksimaalselt viis kilomeetrit. Tugevama alustallaga jalanõu võimaldab läbida kuni kolm kilomeetrit. Ei ole keelatud ka rohkem, kuid pikemateks distantsideks on soovitav soetada juba spetsiaalne jooksujalats.
Paljud valivad oma riided ning jalatsid just välimuse järgi – see ei ole vale, kuid iga õigesti valitud riietus ning jalanõupaar annab treeningule lisaväärtust. Inimene suudab trennis rohkem teha, jõuab kiiremini saavutada eesmärke ning mis kõige tähtsam – vigastuse oht trennisaalis on väiksem. Stabiilsus, hingavus, haarduvus ja vastupidavus on vaid vähesed märksõnad, mis aitavad kaasa kvaliteetsemale trennile.
Suure valiku treeningjalatseid leiad Sportlandi kauplustest ja e-poest.
Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: Keir Rämson