Pühapäevase EM-i finaali eel: kas jalgpall jõuab koju? | Sportland Magazine

Jaga „Pühapäevase EM-i finaali eel: kas jalgpall jõuab koju?“

Pühapäevase EM-i finaali eel: kas jalgpall jõuab koju?

Jalgpalli Euroopa meistrivõistlused, mis pidid toimuma 2020. aastal, jõuavad pühapäeval lõpusirgele. Wembley staadionil kohtuvad enesekindel Itaalia ja Inglismaa, kes alistas poolfinaalis kodupubliku marulisel toel Taani.

Juba 16. korda välja mängitavat tiitlit asus jahtima 24 võistkonda. Tiitlikaitsja Portugali rivistuses oli vanameister Ronaldo ümber koondunud tugev meeskond. 2016. aasta komeedi Islandi asemel jõudis suurturniirile esimest korda Soome, kes ei jäänud küll häbisse, aga ei saanud ka suureks rahva lemmikuks. EM-i muljetest ja emotsioonidest rääkis Sören Rothberg, meie koduses Lilleküla jalgpallipühamus asuva Sportland Footballi tegevjuht.

Sportland Football juhataja Sören Rothberg
Sportland Football juhataja Sören Rothberg

Ajalooline pall

Jalgpalli EM-i 60. sünnipäeva puhul mängiti kokku 11 riigi 11 linnas. Ametlikule mängupallile on kantud kõikide staadionite koordinaadid. ERR-i jalgpallistuudios on igal õhtul loositud ka EM-i logodega pall, mille on välja pannud Sportland.

Üllatusterohke EM

Alagrupi mängud algasid suure šokiga: Soome ja Taani mängus varises murule taanlaste suurim täht Christian Eriksen. Kuigi selle mängu võitis Soome ja Taani kaotas hiljem võitluslikus mängus ka Belgiale, õnnestus neil tänu muljet avaldavale võidule Venemaa vastu pääseda 1/16 ringi. Sören peab neist lugu: „Taanlased on statistika järgi EM-i kõige ründavam meeskond. Nad mängivad emotsionaalset ja lõbusat jalgpalli, kuid Tšehhi vastu näitasid nad üles ka suurt mängulist tarkust.“

„Algusest peale on pakutud üllatusi igale maitsele. Väiksemad riigid on võimsalt mänginud ega ole ainult hea õnne nimel kaitses istunud. Selles valguses näitas näiteks Šveits väga ilusat mängu. Tšehhi tegi Hollandi vastu väga targa ja võimsa esituse,“ ütleb Sören. See, et Ukraina jõudis veerandfinaali, innustas väikest riiki, kuid veerandfinaalis Inglismaa vastu oli ukrainlaste kumm ikka tühi mis tühi. „Minu meelest tegi Ukraina kõiki mänge tahtejõu pealt. Arvan, et rootslaste mäng inglaste vastu oleks huvitavam olnud, sest neil on rohkem klassi. Rootsil tuli mängus Ukraina vastu see õnnetu punane lisaks. Ukraina mäng Inglismaa vastu oligi vist selle EM-i kõige kahvatum väikeriigi esinemine,“ ei sattunud suur jalgpallifänn Ukrainast ülemäära suurde vaimustusse.

Sören oleks seekordsel EM-il soovinud näha kindlasti Islandi koondist. Samuti Norrat, kelle suurimat staari Halandit jahivad paljud Euroopa suurklubid. „Norrat oleks väga huvitav vaadata olnud, sest peale Halandi on seal palju teisigi häid mängumehi,“ ütleb noormees.

Suur pettumus Saksamaa

Sören on suur Saksamaa koondise fänn olnud juba viimased 15 aastat. Tema kurvastuseks kadus Saksamaa areenilt pärast esimest play-off’ide ringi. „Saksamaa ei näidanud ülemäära kindlat minekut alagrupiski, kuigi mäng Portugali vastu tekitas elevust. Selle võitsid nad 4:2. Saksamaa koondise nimekirjas oli väga palju Bayerni mängijaid, kes mängivad omavahel hästi kokku ja on seda pidevalt tõestanud ka Euroopas. Aga millegipärast ei kasutanud peatreener Löw seda võimalust. Pingile jäeti väga palju potentsiaali,“ on tulihingeline Saksamaa fänn pettunud.

Nn surmagrupist, kuhu kuulusid veel Portugal, Prantsusmaa ja Ungari, ei pääsenud lõpuks keegi veerandfinaali.

Saksamaa fännid
Saksamaa fännid

Inglaste järjekordne ootus ja lootus

Jalgpalli sünnimaa Inglismaa jaoks algab iga tiitlivõistlus meeletu surve ja ootusega. Vaid korra on nad suutnud karika pea kohale tõsta ja sedagi üle 50 aasta tagasi. Nende praegust peatreenerit Gareth Southgate’i tabas ebaõnn 1996. aasta poolfinaalis penaltilöögil Saksamaa vastu. See mäng toimus veel vanal Wembleyl. Mitte miski ei parandaks tema haavu rohkem kui võit Londonis. „Inglased mängisid alagrupis piiri peal. Endale nad väravaid lüüa ei lasknud, ent ise lõid vaid ühe. Kuid esimese ringi play-off’ides näitasid nad Saksamaale hambaid ning Ukraina purustasid täielikult,“ andis noormees ühele suursoosikule positiivse hinnangu.

Emotsioone igale maitsele

CR7 ehk Cristiano Ronaldo mängis oma rekordilisel viiendal EM-il ja pole välistatud, et kolme aasta pärast näeme teda jälle. Sörenile pakkus kõige rohkem emotsioone Portugali ja Saksamaa mäng; selle kirjeldamine ajas teda lausa naerma. „Uskumatu 4:2 mäng, kus Portugal lõi kaks omaväravat ja 36-aastane Ronaldo jooksis väljakul nagu muiste. Ta pole grammigi muutunud. Ta küll ei nuta enam, aga pärast kaotust rebis jälle kaptenipaela vihaselt käe küljest ja lõi seda jalaga,“ kirjeldab Sören. Veel on talle muljet avaldanud näiteks tšehhide Schick. Samuti taanlased, kes suutsid pärast Erikseni õnnetust tema suured saapad täita.

Tuline jalkafänn oleks tahtnud Rootsi rivistuses siiski näha Zlatanit, kes kahjuks on vigastatud. „Varem on ta olnud meeskonna suurim staar, kuid viimast Milani aastat vaadates oleks ta täitnud suure innustaja ja motiveerija rolli. Ukraina vastu oleks ta olnud väga vajalik,“ arvab Sören.

Vana hea Itaalia uues kuues

Kuigi Itaalia tuli turniirile fenomenaalse võiduskooriga, ei peetud neid ülemäära suureks soosikuks. Ikka räägiti rohkem valitsevast maailmameistrist Prantsusmaast, kes kahjuks kõrbes sisepingete ja staaride säratu mängu pärast. Teiseks soosikuks peetud Belgia kuldne põlvkond kaotas veerandfinaalis sellele samale Itaaliale. „Itaalia mängis veerandfinaalis Belgia vastu jube veenvalt. Nad oleksid võinud veel rohkem kõmmutada. Vanasti hoidis Itaalia palle oma väravast eemal, aga seda veidi õnnetut Austria mängu kõrvale jättes on nad seekord pakkunud väga ilusat mängu,“ on Sören ka Itaaliast vaimustuses.

Poolfinaalid tekitasid vastakaid tundeid

Enne poolfinaale oli Sören kindel, et Itaalia mängib Hispaania vastu stiilsemalt ning et kuigi Inglismaa on sel korral hirmtugev, saab Taani muinasjutt tõeks. Ta uskus taanlaste suurt tahet ajalugu korrata.

„Itaalialt ja Hispaanialt ootasin lahtisemat ja huvitavamat mängu. Oli kinnisepoolsem mäng ja lõpupoole pidid itaallased juba õnne tänama, et mäng läks penaltite peale. Hispaania hakkas ootamatult päris palju kontrollima. Arvestades, kui hea mängu tegi Itaalia Belgia vastu, poleks seda oodanud. Aga olen väga rõõmus, et Itaalia edasi sai. Hispaania oli poolfinaalis isegi veidi parem võistkond, kuid Itaalia oma meeskondlikkuse ja tahtejõuga tassis võidu ikkagi ära.

Inglismaa ja Taani vaheline poolfinaal oli põnevam ja vaatemängulisem. Tulemus kurvastas, kuid oli ilmselt õiglane – kuigi penalti ise tundus pigem ebaõiglane. Esimesed 75 minutit domineerisid vaheldumisi mõlemad, kuid siis taanlased väsisid ja inglased haarasid järjest rohkem võimu. Usun, et taanlased oleksid penalteid väärinud. Pärast seda, kui kohtunik inglaste kasuks penalti määras, ei tekkinudki neil kahjuks enam võimalust. Inglaste enesekindlus oli lihtsalt nii suur,“ teeb Sören kiire kokkuvõtte kahest väga eriilmelisest poolfinaalist.

Kas jalgpall jõuab koju?

Esimest korda ajaloos jõudis Inglismaa EM-i finaali, mis mängitakse Wembley staadionil tuhandete koduste fännide ees. Kas inglased peavad survele vastu või võtavad itaallased oma?

„Kaldun arvama, et Itaalia võtab võidu. Nad ei lase inglastel positsioone nii rahulikult valida ja palli lükata nagu nad sooviksid. Inglastel on koduväljakul kindlasti väga suur eelis, aga samas on pinge selle võrra suurem. Ent usun, et itaallaste võistkondlikkus, tahe ja emotsioon kombinatsioonis mängu iluga annab neile pühapäevases finaalis väikese eelise.“

Jalgpalli EM-i finaal toimub pühapäeval ja algab Eesti aja järgi kell 22.

Tekst: Kärt Radik

Fotod: Sören Rothberg, Kärt Radik, pexels.com

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Sportland Eesti teenindusjuht Evely Heinpalu: klientide teenindamine on privileeg

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus