2020. aasta jalgpalli EM-i valiktsüklis ootavad meid kodus Valgevene ja Holland | Sportland Magazine

Jaga „2020. aasta jalgpalli EM-i valiktsüklis ootavad meid kodus Valgevene ja Holland“

2020. aasta jalgpalli EM-i valiktsüklis ootavad meid kodus Valgevene ja Holland

C-alagrupis, kus Eesti vastasteks on Saksamaa, Holland, Põhja-Iirima ja Valgevene, on Eestil mängida sisuliselt vaid au peale.

Pärast kaotusi Põhja-Iirimaale ja Saksamaale, ootab koondist eest kaks mängu Valgevene ja Hollandiga (mõlemaga kodus ja võõrsil) ning Lillekülas mäng sakslastega. Punase laterna rollist üritab pääseda ka Valgevene, kel nagu Eestil, tabelis null punkti. Valgevenel on üks mäng meist enam peetud.

Kui Hollandi mängust kujuneb publikumagnet, siis mäng Valgevenega on elu ja surma ehk punktide peale. Matš Valgevenega toimub juba 6. septembril kell 19.00 ning Hollandile astume vastu 9. septembril kell 21.45.

Meeskond on uue peatreeneri käe all võitlusvalmis ning fänne täis tribüünid on just see, mida koondis tagasitulekuks vajab.

Ajalooline mäng aastal 2001

Vaatame aga korraks ajas tagasi. Aasta oli 2001, kui Lillekülla kerkis uus jalgpallipühamu, mis esimeseks mänguks ei saanud kaugeltki veel valmis. Joosti ajaga võidu ning iga päev võis lehest lugeda mitu pingirida on eelmisel ööl paigaldatud. Eestil oli uus peatreener Hollandist, Arno Pijpers ning 2. juunil astuti staadioni avamängus vastu just Hollandile, kelle read kubisesid juba ainuüksi FC Barcelona staaridest nagu Kluivert, Overmars, Cocu, Frank de Boer, Reiziger ja Zenden. Väravas seisis ilmakuulus Edwin van der Sar.

Eesti koondis koosnes peaasjalikult FC Flora poistest, vaid Oper, Viikmäe ja Urmas Rooba mängisid välismaal. Meie õnnetuseks oli esiväravavaht Mart Poom vigastusega väljas, teda asendas Martin Kaalma, kes sai aga suurepäraselt hakkama.  Mäng oli äärmiselt võitluslik ning esimene poolaeg lõppes väravateta viigiga. Teisel poolajal läks Eesti kaks korda Operi ja Zelinski väravatest juhtima, olime lõpuni võidus kinni, kuid väikesed eksimused ja vähesed kogemused andsid Hollandile siiski 4:2 võidu.

Aastal 2013 olime MM-valikmängus hollandlaste vastu kodus veelgi lähemal võidule, kui alles lisaminutitel määrati meie kahjuks penalti, mille Robin van Persie sisse lõi. Mäng lõppes 2:2, meie mõlema värava autor oli Konstantin Vassiljev, kes on tules ka nüüd, viis aastat hiljem.

Võõral väljakul Hollandis ei ole meil nii hästi läinud, kuid kodus oleme Hollandile osutanud vägagi väärilist vastupanu. Saame näha, kas ajalugu kordub.

Eesti_koondis

Uus peatreener Karel Voolaid on tahtmist täis

Mäletatavasti astus pärast 0:8 kaotust Saksamaale kogu senine treenerite tiim tagasi. Uus peatreener Karel Voolaid kinnitati ametisse 3. juulil 2019. Kareli tiimi kuuluvad nii endised koondislased, kui ka mitmed noorema põlvkonna spetsialistid – Mart Poom, Mario Hansi, Aivar Anniste, Vladimir Vassiljev ja Ott Meerits, vanast meeskonnast jäi vaid Poom. „Eestis ei ole hetkel teist Mart Poomi tasemega spetsialisti ning ta andis kohe mõista, et on valmis jätkama,“ ütleb uus peatreener.

Esimese asjana alustati mängijate ja vastaste monitoorimist, eriti Valgevenet. „Milline on vastaste käekiri, mis tüüpi on mängijad, seda kõike selleks, et seada sisse õiged mänguplaanid, olla mängupäeval maksimaalselt valmis,“ selgitab Karel.

Enam-vähem kõikide mängijatega on uus peatreener kokku puutunud juba lapse- ja nooruspõlvest ning tal on üpris hea arusaam sellest, mida üks või teine mängija endast kujutab. Martin Reimi peatreeneriks olemise ajal osales Karel ka A-koondise koosolekutel ning käis mängijaid skautimas. Tänases koosseisus on palju noori mängijaid, kuid peatreeneri sõnul on vanematel mängijatel koondise uks jätkuvalt lahti, kui noored ei õigusta end trennis või mängudes.

Karel Voolaid
Karel Voolaid

Värskelt treeneritetiimilt ootab Karel arukaid vaidlusi, oma mõtete väljaütlemisi, küsimusi. „Sama mängijate puhul – kui treener mingi idee edasi annab, peaksid mängijad küsima hakkama, aga mõnikord nad ei tee seda. Kõigega ei pea nõus olema. Mängijad peavadki treenerit austama, kuid küsimustel ja küsimustel on vahe,“ arvab Karel.

Pinget ja suurt survet vastne peatreener ei tunne, sest üle jõu käivaid ülesandeid pole talle esitatud ja neid pole ta ka endale eesmärgiks seadnud. „Käib mängijate ja treenerite maksimaalse piiri kompamine, mis ongi väljakutse,“ selgitab ta olukorda.

Eelseisvaid mänge silmas pidades võib öelda, et Valgevene vastu jäädakse rahule ainult võiduga. Hollandi vastu mängides sooviks Karel traditsiooni jätkata, st näidata head mängu, sest kodus oleme teisigi nimekaid vastaseid võitnud, viiki mänginud ja paljudel kordadel vaid napilt kaotanud. „Hollandi vastu ei tule meil midagi kerget, peame kordades paremini mängima kui Mainzis,“ tõdeb ta.

Valgevenele vastu astuv koosseis on treeneril peas paigas. „Selleks hetkeks, kui kokku tuleme ja treenima hakkame, peavad treeneril olema plaanid teatud paindlikkuse ja alternatiividega valmis mõeldud. Kedagi võib hakata mõni vigastus häirima või ei suudeta trennis jätta nii head muljet. Sellest lähtuvalt võib treener hakata plaane ringi tegema,“ on Kareli sõnum.

Uus peatreener lõpetab meie vestluse mõttega, et Valgevene on meie mõõdupuu ning mängust Hollandiga kujuneb Taaveti ja Koljati võitlus.

Sergei Lepmets
Sergei Lepmets

Mängijad on valmis

Viimati Saksamaal päästis Eesti veel suuremast kaotusest väravavaht Sergei Lepmets. Sergei meenutas, et mäng oli tema jaoks väga pingeline, kuna pall oli enamiku ajast tema värava all.

„Mängu ajal tuleb hoida end kogu aeg toonuses, mitte sekundikski valvsust kaotada. Hoolimata kaotusest oli see väga hea kogemus,“ ütles Sergei pärast koondise kandidaatide esimest kogunemist. Valgevenet peab puurivaht meiega samal tasemel olevaks, meeskonnas on palju kogenud mängijaid, samuti uusi noori ning tema sõnul tuleb huvitav mäng võrdsete vastaste vahel. Hollandi mänguks valmistudes tuleb Sergei sõnul distsipliini tõsta ning psühholoogiliselt ei tohi murduda.

Noorema põlvkonna mängumees Mattias Käit on pärast natuke keerulisi aegu Inglismaal Fulhamis kenasti kohanenud Sloveenia kõrgliiga Domžale klubis. “Nüüdseks olen Sloveenias olnud pea kaks kuud, kõik treenerid ja meeskonnaliikmed on mu hästi vastu võtnud. Treeningud sujuvad. Esimeses kuues mängus olin põhis, viimases kahes matšis pole platsile saanud, kuid ilmselt on selle taga ka taktikalised muudatused, sest esimeses kuues mängus on natukene läinud üle kivide ja kändude.”

Mattiase sõnul on Sloveenia liiga tase kõvem kui ta arvas ning ka väga ühtlane, heal päeval võib viimane vabalt võita esimest. Valgevene ja Hollandi mängu eel on ka Mattias elevil. “Just oli esimene kogunemine uue peatreeneri käe all, olek tundub hea, aga eks ole näha kui tõeline töö trennis pihta hakkab. Karta ei tohi, sest sellest pole kasu, Hollandi vastu tuleb mängida oma tugevuste peale,” ütleb Mattias kokkuvõtvalt.

Mattias Käit (4)
Mattias Käit (4)

Toetajad on olulised

Eesti-Hollandi mängu 9. septembril esitleb Nike, kes on Eesti jalgpalli toetanud juba ligi 20 aastat ning koos on töötanud selle nimel, et jalgpalli kui spordiala edendada ning tõsta osalust eriti noorte seas. Eesti-Hollandi mängu esitlejaks on Nike just sellepärast, et 18 aastat tagasi toimunud Eesti-Hollandi mängu näol oli tegemist väga märgilise sündmusega koostöö algusajal.

Eesti-Hollandi mängupäeval müüakse fänniatribuutikat Sportlandi pop-up poes ning lisaks sellele on võimalik meelt lahutada jalkatemaatiliste mängudega. Õhtu meeleolu loob Tanel Padar. Kindlasti tasub tulla varem kohale, et viia ennast mängulainele ning nautida õhtut koos teiste jalgpallifännide ja Eesti koondise toetajatega!

Värvime tribüünid siniseks!

Tekst: Kärt Radik

Fotod: Jana Pipar / jalgpall.ee

 

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Tartu Rattamaratonil leiab omale sobiva distantsi iga rattasõber

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus