Eesti edukaim pallimängude ala alustas 10. hooaega | Sportland Magazine

Jaga „Eesti edukaim pallimängude ala alustas 10. hooaega“

Eesti edukaim pallimängude ala alustas 10. hooaega

Sel aastal saab 3×3 korvpalli kohta öelda, et tegemist on Eesti edukaima pallimängude alaga, kus meie rahvuskoondised said kõrgeimaid kohti kui kunagi varem.

Kui rääkida konkreetsetest tulemustest, siis kuni 18-aastased noormehed tulid oma vanuseklassi maailmameistrivõistlustelt tagasi hõbemedalitega, kusjuures kaotati vaid USA võistkonnale. Samal turniiril said meie 16-17-aastased neiud kokkuvõttes 8. koha. Mehed on Euroopa meistrivõistluste seitsmendad ja U17 noormehed kaheksandad.

3×3 korvpall on nüüd ka ametlik olümpiaala. Esmakordselt jagati sel alal medaleid möödunud suvel toimunud Tokyo OM-il. Meeste arvestuses tuli olümpiavõitjaks Läti, naiste arvestuses USA. Kaheksa riigi hulka, kes olümpial mängisid, Eesti küll ei pääsenud, kuid meie naised olid OM koondarvestuses 13. kohal ning Euroopa meistrivõistlustel kokkuvõttes kõrgel 14. kohal.

U18 hõbemedali võitjad
U18 hõbemedalivõitjad. Autor: FIBA

Suure korvpalli väike vend

„3×3 korvpalli kohta öeldakse, et see on suure korvpalli väike vend, kes oma vennast kunagi suuremaks ei kasva,“ ütles Eesti Korvpalliliidu 3×3 valdkonna juht Reigo Kimmel. Tema sõnul on selles tõetera sees. „Aga väike vend ei ole enam poolvenna või kauge sugulase rollis, vaid on hakanud ise märkimisväärseid tegusid tegema. Olümpiale pääsemine andis väiksele vennale rohkem tähelepanu kui kunagi varem, sest teisi 3×3 tiitlivõistlusi, näiteks Euroopa meistrivõistlusi või maailmameistrivõistlusi hinnatakse nüüd sarnaselt teiste spordialadega kõrgemalt ka olümpiakomiteede poolt üle maailma,“ võrdles Kimmel. Ta täheldas, et ka Eestis on EOK roll 3×3 korvpalli arengus olnud väga oluline.

Kui kahte ala võrrelda, siis korvpalli väikesel vennal on ainut üks korv, veidi alla poole suure korvpalli väljakust, kolm platsil olevat mängijat ja kuni üks vahetusmängija. Mänguaegagi on oluliselt vähem, kõigest 10 minutit. Tegelikult võib mäng isegi kiiremini läbi saada, sest matš loetakse lõppenuks siis, kui üks võistkond saab 21 punkti täis. Kui seis peaks jääma viiki, siis lisaega mängitakse vaid seni, kuni üks võistkond viskab kaks punkti. Ka punktiväärtused on väiksemad – saalikorvpalli kolmepunkti kaare sees visatud korv annab ühe punkti, kaare tagant kaks punkti. Isiklikke vigu ei ole, kõik eksimused lähevad võistkonnale. Võistkonna seitsmes, kaheksas ja üheksas viga annab vastasele kaks vabaviset, kümnes viga lisaks vabavisetele ka palli.

Rünnakuaegagi on vähem, vaid 12 sekundit. Selle aja jooksul tuleb pall korvi alt saada kaugviske joone taha ja uuesti korvi toimetada. See tähendab, et väikese venna mängus on tempo kiirem ja sama ajal jooksul sooritatakse rohkem viskeid. Mõni pealtvaataja on öeldnud, et just seetõttu on väikese venna mängu palju põnevam vaadata.

Mõned väiksema venna omadused meeldivad aga teistele väikestele – väikestele koolidele, spordiklubidele ja riikidele, sest 3+1 head mängijat on lihtsam kokku saada kui kogu suure venna võistkonna jagu ehk 12 head mängijat. Lisaks, kui suurema venna mängus võib juhtuda olukordi, et mõni mängija platsile ei saa või saab nii lühikeseks ajaks, et ei jõua palli pealegi visata, siis väiksema venna mängus on kõik tiimiliikmed väljakul suhteliselt võrdse aja. See annab võimaluse eelkõige noortele palju rohkem oma korvpallioskusi arendada ja end võistkonnamängus proovile panna.

Kümme hooaega koolide Sportland 3×3 korvpalli

Eestis on 3×3 korvpall noorte seas populaarne. 14. oktoobril 2021 algas Jüri spordihoones Eesti Koolispordi Liidu ja Eesti Korvpalliliidu 10. hooaja Sportland 3×3 korvpallisari, mille avaetapp toimus Harjumaa koolide võistkondadele. Turniir tõi kohale ligi 80 noort korvpallisõpra, kes selgitasid enda seast parimad, kellele omakorda oli tasuks pääse kevadel toimuvale lõppvõistlusele. 6.-7. klasside poistest olid nendeks Saku ja Järveküla koolid, 1.-5. klasside poiste arvestuses Kiili ja Jüri gümnaasiumid.

Turniiri vaheajal rääkis Eesti 3×3 korvpallikoondiste peatreener Siim Raudla üle 3×3 korvpalli eripärad ning näitaks kohalolnud Eesti U18 3×3 rahvuskoondise mängijatega ette ühe 3×3 võistlustel levinud liikumise.

Siim Raudla
Siim Raudla

Sportlandi 10. hooaeg jätkub oktoobris etappidega Pärnumaa ja Tallinna koolidele, kuid paraku pärast seda paneb Covid-19 pandeemia kogu koolispordi mõneks ajaks taas pausile. Loodetavasti saab uue aasta alguses teiste maakondadega ning gümnaasiumitele mõeldud turniiridega jätkata, sest varasematel hooaegadel on Sportland 3×3 korvpallisari olnud osavõtjate arvult üks Eesti suurimaid pallimängude sarju, kaasates hooaja jooksul 1500-2000 noort.

Sportland 3x3 Harjumaa 2021 - 9

Koolispordist maailma hõbedale

Sellelt turniirilt on tuule tiibadesse saanud ka maailmas edu saavutanud Eesti noored. Nimelt pälvis Eesti koondis hõbemedalid augustis Ungaris toimunud FIBA U18 3×3 korvpalli maailmameistrivõistlustelt. Koondises mängisid Markus Ladoga, Oliver Pere, Ken-Martti Reinart ja Markus Heinakroon. Kõik poisid võtsid kunagi osa Sportland 3×3 koolispordi sarjast, seda vähemalt kolmel kuni kuuel etapil. Kõik mängisid erinevate koolide eest ja erinevates maakondades. Vähemalt korra, 2015. aasta 7. aprillil, kohtusid nad Pärnu spordihallis, Sportland 3×3 sarja finaalvõistlusel esindades oma kooli 1.-5. klassi.

Nii poiste kui tüdrukute Eesti U18 3×3 koondised on sel aastal Eesti Koolispordi Sportland 3×3 sarja reklaamnäod ja mitmel pool etappidel kohapeal abiks võistluste korraldusel ning medalite ja karikate jagamisel. Nad on noortele elavaks näiteks, et vaid kuus aastat peale 5. klassi turniiri on võimalik olla maailma hõbe, aga ka motivatsiooniks, sest tänastel noortel korvpalluritel on 3×3 formaadis võimalus tulla ka maailmameistriks.

Tekst ja fotod: basket3x3.ee

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Perekond Miller - üksteise jaoks alati olemas

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus