Eesti kohtunikud Euroopa väljakutel | Sportland Magazine

Jaga „Eesti kohtunikud Euroopa väljakutel“

Eesti kohtunikud Euroopa väljakutel

Meie vilemehed on aprilli alguse seisuga käinud kohtunikuna u 35 FIBA egiidi all peetud mängul. Need on peamiselt Eurochallenge’i, naiste Euroliiga ja Eurocupi mängud ning siia on kaasa arvatud ka Atso Matsalu ja Andres Tobi töö komissarina.

Niisamuti osalevad mõned vilemehed VTB-s. Ühisliiga kodumängudel on komissariks Matsalu ja Tobi kordamööda. Teised meie FIBA kategooriaga kohtunikud on Tanel ja Timo Suslov, debütant Rain Peerandi ning Mart Uuehendrik.

Kohtunike määramine

Kohtuniku töö on võib-olla ettearvamatu ja põnev. Näiteks Aare Halliko võib nädala jooksul sattuda mõnest toredast Siberi linnast Türki või Kanaaridele. Need määramised ei sõltu kohtunikest endist. ULEB või FIBA määrab sind mängule, see käib läbi iga riigi alaliidu ning kohtunik peab lihtsalt oma kinnituse andma. Euroliigasse kutsutakse siiski sageli ka personaalselt, alaliidu vahenduseta. Sama kehtib ka VTB Ühisliiga kohta.

Hetkel on Eestis viis rahvusvahelise kategooria kohtunikku, lisaks kaks komissari. See on hea tulemus. Euroliiga ja Eurocupi peale koostatakse iga hooaja hakul koondnimekiri, kuhu sel aastal kuulub 102 kohtunikku, Aare Halliko nende hulgas. Ning nagu see sügis on näidanud, on eestlasele usaldatud vägagi raskeid mänge, näiteks Galatasaray-Crvena Zvezda (kus fännide arveteklaarimises hukkus serblasest fänn – toim) ning Nižni-Novgorod – Uniks, millest sõltus alagrupist edasipääseja.

Kohtunike kohustused ja köögipool

Rahvusvahelise kohtuniku elu pole mingi lillepidu, see tähendab ka kaks korda aastas – jaanuaris ja juulis – jooksutesti ja teooriat. Eestiski toimub noortele kohtunikele koolitusi ja suvelaagreid, nii on võimalusi kohtunike kasvulavaks ja arenguks. Neli aastat järjest on käsikäes aastavahetuse BSBS-turniiriga toimunud ka kohtunike koolitus, kaks aastat on meie järelkasv käinud end harimas Nordic Cup’i raames. „Noored kohtunikud käivad ka omal initsiatiivil rahvusvahelistes suvelaagrites.

Aktiivsed koolitustel (BSBC, Nordic) ning suvelaagrites osalejad on Alex Talisainen, Ivo Kitsing, Janno Ritsberg, Rein ja Rauno Peerandi, Jegor Mitrofanski, Aleksei Mohhov, Ruudi Laan, Ranno Konks ja Mihkel Männiste,“ loetleb Halliko. Meistriliigas ja BBLis kokku on Eestist hetkel kohtunikeringis 18 meest. Kas see on piisav?

„Ühelt poolt katab see nende kahe liiga vajaduse, teisalt lisasime just sel sügisel kolm meest. Nii et täitsime mõningase tühimiku. Juurde tulid Ivo Kitsing, Risto Visnapuu ja Ruudi Laan. Anname neile võimaluse, loodetavasti haaravad nad sellest kinni ja löövad läbi,“ rääkis Halliko. Lõpetuseks ütlebki Halliko väikese üleskutsena, et kui klubides või noortegruppides on kohtunikutööst huvitatuid, siis andku kõik endast teada EKLi koolitusjuhile. Konkurents ainult tugevdab meie kohtunike üldist kandepinda ja taset. „Mida rohkem massi, seda suurem on ka tõenäosus, et sellest pinnasest tõusevad esile eredad kohtunikud, isiksused. Ütlen siiralt – häid kohtunikke pole kunagi liiga palju.“

[alert color=”violet” icon=””]Halliko EM-ile, Peerandi Eurochallenge’i Final Four’i

Märtsi algul sai teatavaks, et Aare Hallikole usaldatakse ka EM-finaalturniiril õiguse mõistmine. Kus, millises linnas ja millises alagrupis, see polnud aprilli alguse seisuga veel teada. Kindlasti pole selleks aga Riia ja Eesti alagrupp.

Niisamuti edastas Halliko äsja teisegi positiivse uudise. Nimelt on Rain Peerandi määratud kohtunikuks aprilli lõpus Türgis toimuvale meeste Eurochallenge’i sarja Final Four’i.

Atso Matsalu, kes sai FIBA litsentsi 1992. a, on vilistanud kahel EM-finaalturniiril – 1993. ja 2001. a. Valdu Suurkase CV on mõõtmatult pikem. Saanud FIBA litsentsi 1975. a, usaldati umbes 1990. aastani tema hoolde palju olulisi kohtumisi nii EM-idel, MM-idel kui ka OM-idel.[/alert]

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Janar Talts: ustav sõdur korvpallirindel

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus