Eestlased asuvad võistlustulle maailma parima purjetamisrahva tiitli nimel | Sportland Magazine

Jaga „Eestlased asuvad võistlustulle maailma parima purjetamisrahva tiitli nimel“

Eestlased asuvad võistlustulle maailma parima purjetamisrahva tiitli nimel

Eestlased lähevad kapten Tõnu Tõniste kindlal juhtimisel võistlustulle parima purjetamisriigi tiitli nimel. Jalgpalli MM-finaalturniirist inspireeritud purjetamisvõistlust Star Sailors League Gold Cup leiab esmakordselt aset 2021. aasta sügisel.

Võistluse korraldajad jõudsid Tõnisteni läbi rahvusvahelise žürii liikme ja olümpia purjelauaklassi RS:X peasekretäri Andrus Poksi, kes võttis esmalt ühendust Tõnu venna Toomasega. „Eks ta kompas maad, kas kapteniks sobib tema või mina. Lõpuks tundus roolimees kõigi jaoks loogilisema valikuna, seda enam, et Toomas oli sel hetkel veel rahandusminister,” meenutab Tõnu Tõniste ja lisab, et kuigi esmapilgul tundus projekt ambitsioonikas ja äge, siis näris ka kahtluseuss veidi hinge. „Mõtlesime, et pagan teab, mida siin keegi jälle korraldada üritab.”

Põnevus sai meestest võitu ja nii võetigi nõuks jaanuaris Šveitsi korraldajatega kohtuma sõita. Sealt alates oli asi selge – võistlusformaat tuleb võimas ja esimesel avalikul tutvustusüritusel tasub kohal olla. „15. aprillil toimus Lausanne’is SSL Gold Cup presentatsioon, kuhu olid kutsutud ka ajakirjanikud, et tutvustada neile nii ettevõtmist kui esimese 20 riigi kapteneid. Suurejooneline plaan on võistlustulle saata kokku 144 erineva riigi tiimi, mille hulgast selgitatakse välja maailma parim purjetamisrahvus,” täpsustab Tõnu.

Tõnu Tõniste

Kõikidele osalejatele luuakse võrdsed võimalused

Ettevõtmise laiem eesmärk on loomulikult purjetamise kui spordiala propageerimine. „Star Sailors League Gold Cup mõõduvõtul on osalejate võistluspaadiks SSL47, mis on spetsiaalselt selleks võistluseks ehitatud uus purjejaht ja annab kõikidele võrdsed võimalused. Kui tihtipeale võidutseb esimesena finišijoonel mõni tehnika tippsaavutus, siis sellel võistlusel loevad vaid oskused,” kinnitab Eesti tiimi kapten ja lisab: „Iga riigi võistkonnas on 11 liiget, kellest viis nimetab kapten ja ülejäänud  viis tulevad SSL-i ülemaailmse purjetamise edetabeli tulemuste põhjal.”

Võistlus algab kvalifikatsioonidega

„Võistlussüsteem on sarnane jalgpalli MM-finaalturniirile ehk esmalt toimuvad alagruppide kvalifikatsioonid, kust igast neljasest grupist pääseb edasi kaks paremat. Kusjuures esialgne pingerida moodustatakse kõikide riikide 100-aastase purjetamisajaloo põhjal. Seega nõrgemad alustavad ja tugevamad lisanduvad hiljem. Kõhutunde pealt arvan, et meie võiks olla seal kuskil 32 tugevama seas ja kõige esimesi ringe sõitma ei pea. Kõige lõpuks jääb sõelale neli parimat, kes peavad maha umbes tunnise finaalsõidu. Esimesena finišijoone ületav tiim kuulutataksegi võitjaks.”

Võimalus paati tundma õppida on napp

Enne 2021. aasta sügisel toimuvaid võistlusi on eestlastel ja loomulikult ka kõikidel teistel osalejatel võimalus uue paadiga tutvuda kokku vaid kolmel korral. Selleks tuleb neil kohale sõita Šveitsi SSL-i treeningkeskusesse Grandsonis, kus nad saavad viibida nädal aega. „Tegelikult ongi just meie tiim üks esimesi, kes võistluste tarbeks spetsiaalselt modifitseeritud paati näha ja proovida saab.”

Star Sailors League Gold Cup

Kulude pärast võistlejad muretsema ei pea

Kogu ettevõtmist rahastab purjetaja ning spordiala suur fänn Michel Niklaus. „Raha ju hauda kaasa ei võta,” naerab Tõnu ja jätkab: „Tegelikult on projektil teisi toetajaid veel, muuhulgas ka America’s Cup mehi, kes soovivad purjetamise jaoks midagi hästi suurt ära teha. Kui asi õnnestub, siis võib Star Sailors League Gold Cup neile idee poolest kunagi ka midagi tagasi tooma hakata.”

Tasub rõhutada, et osalejate paadid valmivad võistluseks spetsiaalselt ning rahalisi kulutusi tiimidele kaasa ei too. „Esialgu oli korraldajatel plaan, et purjekomplekti eest tuleb iga riigi meeskonnal välja käia kuni 150 000 eurot, kuid see oleks ilmselt mõned osalejad välistanud. Viimase info kohaselt makstakse osalejatele enamik kulusid kinni, ka iga riigi jaoks loodavad eridisainiga võistlusvormid, logistika ja muu. Kuna võistlused kestavad päris pikalt, siis tuleb eeldatavasi inimestele ka palka maksta, mis kompenseeriks neile muude tegemiste juurest eemaloleku.”

Tiimide koosseisud selguvad järk-järgult

Korraldajate palvel on Tõnu kokku pannud nimekirja Eesti parimatest purjetajatest, keda ta oma võistkonnas näha soovib. Nende hulgas on viimastel olümpiamängudel käinud hetke parimad olümpiapurjetajad Karl-Martin Rammo, Deniss Karpak ja Ingrid Puusta, kuid kes neist täpselt lõpuks tiimiga liidetakse, selgub hiljem.

Tõnisted
Vennad Tõnisted

Üks on kindel, vend Toomaseta paat ei välju – koos on Tõnisted Eesti purjetamise jaoks ära teinud väga palju, neli korda olümpialgi käinud ning kahel korral lausa medaliga naasnud. „Tiim peab ka vaimsel tasandil omavahel hästi klappima, sa võid olla purjetajana väga hea, kuid kui meeskonda satub inimene, kes kõigiga pidevalt riidleb ja targutab, siis on kogu tasakaal häiritud ning eks see kajastub tulemustes,” selgitab Tõnu oma isiklike valikute põhimõtteid ning jätab ülejäänud võimalikud liitujad esialgu saladuseks.

„Näiteks Saksamaa meeskonnas on kaks oma ala tippu, kes ühte paati oma isiklike vaadete tõttu kohe kuidagi ära ei taha mahtuda. Kuna korraga läheb võistlustulle üheksa inimest, siis õnneks see reegel annab meile mõnevõrra mänguruumi. Ka Venemaa pole siiani kapteni nime välja käinud, seal on häid tegijaid palju, aga oma rolli mängivad erinevad huvigrupid ja kildkonnad,” selgitab ta.

Star Sailors League Gold Cup

Võistlejate nimed selguvad jooksvalt

Esimesed kolm Eesti tiimi liiget peab kapten välja hõikama 10. novembril. Täpselt kaks kuud hiljem selgub ülemaailmse roolimeeste edetabeli põhjal neljas liige. „Pärast olümpiamänge lisandub nimekirja veel kaks roolimeest ja lõplik nimekiri saab lukku maineka America’s Cup purjetamisvõistluse lõpuks 2021. aasta aprillis,” teab Tõnu.

„Minu peamiseks ülesandeks on tegelikult Eesti tiimi jaoks kogu ettevõtmise koordineerimine, kapten ei pea võistluse ajal isegi paadis olema,” ütleb ta ja rõhutab, et sellele vaatamata tundub ise roolis olemine hetkel kõige mõistlikum.

Võistlus, mis võib muuta elu

„Kui meie võidame, siis on Eesti kõige kõvem purjetamismaa!” hõiskab Tõnu Tõniste ja arutleb: „Tegelikult on selline ettevõtmine meie noortele purjetajatele edaspidi väga heaks võistluseks, kuhu osalema pürgida. Star Sailors League Gold Cup toob kokku kogu maailma purjetajate absoluutse eliidi ning sealt saadavad kontaktid on hindamatud. Täna ei ole Eestist väga lihtne kuskile profipurjetajaks pääseda, Šveitsis peetav võistlus võib tulevikus avada nii mõnegi ukse.”

Väljakutse saab olema suur, konkurentide seas on maailma parimaid purjetajaid, kelle palkamisele jooksevad suurte jahtide omanikud tähtsatel võistlustel tormi. Erinevaid medaleid ja karikaid ei jõua üles lugedagi. „Samas on päeva lõpuks kõik inimesed ja meie ülesanne on ühtne meeskonnavaim tekitada, tiim tööle saada ja osata oma paadist maksimum välja pigistada.”

Star Sailors League Gold Cup toimub Neuchateli ja Genfi järvel 2021. aasta septembris ja kestab kokku kuus nädalat.

Mõned nimed, kes võistlusel osalevad

Brasiilia tiimis osalevad:
Robert Scheidt- 5 olümpiamedalit – 2 kulda, 2 hõbedat, 1 pronks; 12. kordne maailmameister)
Torben Grael- 5 olümpiamedalit – 2 kulda, 1 hõbe, 2 pronksi; Volvo Ocean Race 1. ja 3. koht, osalenud 3 korda America’s Cup regatil

USA tiimi kapten:
Paul Cayard – osalenud 8 korda America’s Cup regatil, Volvo Ocean Race 1 ja 2 koht

Saksamaa tiimis osaleb:
Jochen Schümann – saanud 4 olümpiamedalit – 3 kulda, 1 hõbe; võitnud kaks korda America’s Cup regati

Itaalia tiimi kapten: 
Vasco Vascotto – osalenud 2 korda America’s Cup regatil, 25. kordne maailmameister (kõige rohkem MM-tiitleid omav purjetaja maailmas)

Rootsi tiimi kapten: 
Freddy Lööf – saanud 3 olümpiamedalit – 1 kuld ja 2 pronksi, viiekordne maailmameister

Inglismaa tiimis: 
Kapten – Ian Williams – kuuekordne World Match Race võitja
Paul Goodison – olümpiakuld

Tekst: Marta Vasarik

Fotod: Raigo Pajula

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Kristina ja Johannes Sikk on nii õde-vend kui ka maailma parimad sõbrad

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus