Elva mändide all käib kõva tulistamine | Sportland Magazine

Jaga „Elva mändide all käib kõva tulistamine“

Elva mändide all käib kõva tulistamine

„Lase kogu keha lõdvaks, keskendu ja vajuta sujuvalt päästikule,“ õpetab Elva Laskespordiklubi abitreener, 20-aastane Marianne Tavits siinkirjutajale lamades laskmise põhitõdesid. Olen küll lapsepõlves õhupüssist märki lasknud ja paar korda elu jooksul ka jahirelva proovida saanud, aga päris lasketiirus polnud ma veel harjutada saanud. Vaimustus tekkis kiiresti. Arvutigraafika näitas kohe, kuhu lasud märklaua peal tabasid ja treeneri näpunäidete järgi suutsin 50 meetri kaugusel asetsevale märklauale isegi pihta saada. Mida lask edasi, seda lähemale tuumale suutsin tabada. Vägev!

„Sinust saaks asja küll,“ ütleb Tavits, kelle sõnul pole laskmisega alustamiseks kunagi liiga hilja. Elvas on laskespordi harrastamiseks parimad tingimused Eestis ja kui kõik läheb plaanipäraselt, siis peagi valmiva uue kompleksi toel tulevikus ka kogu maailmas.

Elva Laskespordiklubi

Heli Rassi mälestuseks lasti juba 49. korda

Traditsiooniliselt avatakse tulirelvahooaeg aprilli lõpus Elvas Heli Rassi mälestusvõistlusega. „Kui tavaliselt toimub üritus aprilli lõpus, siis teist aastat järjest oleme pidanud lükkama selle augustisse,“ räägib Elva Laskespordiklubi juhatuse liige Maarja-Liisa Maasik, vihjates koroonaviiruse mõjule spordivaldkonnas.

Tippajal võtab Heli Rassi mälestusvõistlusest osa ligi 400 sportlast ja tegemist on vabariigi suurima rahvusvahelise laskespordivõistlusega. Isegi sel aastal, kui osalejaid oli tavapärasest tunduvalt vähem.

20-aastaselt siitilmast lahkunud andekale laskurile pühendatud võistlust peeti Elvas juba 49. korda ning tänavu võttis sellest osa 118 sportlast Eestist, Lätist, Soomest ja Leedust. Võistlejad tegid kokku 280 starti, mõõtu võeti 13 harjutuses ja kolme päeva jooksul jagati välja 92 auhinda.

„Tänavuse võistluse tegi eriliseks asjaolu, et tänu Sportlandile saime parimatele välja panna ka rahalised auhinnad. See pole kohalikus laskespordis kuigi tavaline ja võistlejad olid meeldivalt üllatunud,“ räägib Maasik, kes ise on laskmisega tegelenud lapsepõlvest peale.

Augustisse mahub klubil veel teinegi suur ja atraktiivne üritus. 24.–29. augustini toimub Tartumaa Tervisespordikeskuses 21. Elva Laskespordinädal, kus saab kätt proovida sportpüssi ja -püstoliga , laserrelva, õhupüstoli ja maastikuvibuga.

„Lasketiirude uksed on kõigile avatud. Kohapeal juhendavad inimesi meie treenerid ja instruktorid. Vanuse alam- ega ülempiiri pole – oodatud on kõik, kes tahavad ja saavad tulla laskmist proovima. Loomulikult ootame ka kõiki vanu tegijaid, kes soovivad kätt harjutada,“ valgustab Maasik.

Kõikide nädala jooksul „tuuma“ ehk märklaua absoluutset keskpunkti tabanud osalejate vahel loositakse välja auhinnafond, milleks on pool nädala jooksul kogunenud osalustasudest.

Elva Laskespordiklubi

Elvasse kerkib maailmatasemel laskespordikeskus

Tartumaa Tervisespordikeskusesse 1970. aastal ehitatud lasketiir on tänini üks siinse regiooni suurimaid. Seal on aastaid treenimas ja võistlemas käinud nii Eesti kui ka lähiriikide parimad sportlased. Tõsi, nüüdseks on kogu kompleks juba silmanähtavalt amortiseerunud.

„Eesmärk on saada siia lähiaastatel uus laskespordikeskus, mille arhitektuurikonkurss on juba toimunud,“ räägib Maasik tulevikuplaanidest. Konkursi võitis Arhitekt Must OÜ töö „Sajajalgne“.

„Uus keskus tuleb mitu korda suurem ja moodsaimate lahendustega, et meil oleks valmidus korraldada maailmatasemel laskespordivõistlusi. Kahtlemata tuleb uus kompleks üks Eesti ja kogu maailma uhkemaid ning loodetavasti toob see Elva veel jõulisemalt laskespordikaardile tagasi,“ muljetab naine.

Kui Nõukogude ajal oli Elva laskespordikeskus liidu koondise peamine treeningbaas, siis uue rajatisega soovitakse tõusta Euroopa tippude tõmbekohaks.

Elva uus lasketiir

Tulevikus hakkab uues laskespordikeskuses olema suur suletava katusega 80-kohaline 50 m välilasketiir, 40-kohaline 25 m välitiir ja kolm sisetiiru. Lisaks veel kaks väiksemat 50 m välitiiru liikuva märgi ja laskesuusatamise võimalusega.

„Loodame väga, et kõik läheb plaanipäraselt ja varsti on meil tipptasemel laskespordikeskus. See annab kogu Eesti laskespordile uue hingamise ja ausalt öeldes on seda juba pikalt oodatud,“ lisab Maasik.

Elva Laskespordiklubi

Laskmine sobib kõigile

Kuigi relvadel ja laskmisel on tihtipeale negatiivne kuvand, on laskesport igati turvaline ja arendav. „Lapsed ja noored õpivad trennis, kuidas relvadega ümber käia ja mis on need ohud, mis relvadega kaasnevad. Seda tegelikult mujal ei õpetata,“ räägib Tavits, kes on ise kaheksa aastat laskmisega tegelenud. Tänavu krooniti ta 3 x 40 lasu standardharjutuses Eesti naisjuunioride meistriks.

Treeneri sõnul arendab laskmine eelkõige keskendumist ja pingelises olukorras lõdvestumist. „Tihtipeale tullakse trenni ootusega, et nüüd saab kõvasti kõmmutama hakata, aga tegelikult saavad kõik päris kiiresti aru, et sihtmärgi tabamiseks tuleb keskenduda ja lõdvestuda. Paljud lapsevanemad on öelnud, et nad pole oma võsukesi kunagi nii rahulikuna näinud kui lasketiirus. Tunnen ka ise, et tänu laskmisele suudan pingeolukordadega palju paremini toime tulla.“

Elva Laskespordiklubi ootab treeningutele igas vanuses huvilisi. „Laskmine on selles mõttes huvitav spordiala, et piisava sihikindlusega võib mistahes vanuses veel tippugi jõuda. Kindlasti tasub tulla ja ise järele proovida, sest kõrvalt vaadates ei saa selle ala võlust aru. Ootame trennidesse kõiki, kes vähegi huvi tunnevad. Laskespordinädal on esimeseks tutvumiseks hea võimalus,“ täiendab Maasik.

Elva Laskespordiklubi

Tutvu Elva Laskespordiklubi tegemistega lähemalt aadressil elvalask.ee või Facebookis.


Tekst: Virgo Agan

Fotod: Elva Laskespordiklubi

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Uustulnuk jooksurajal: Loona Järvloo pani end proovile ultramaratonil

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus