Kõik päevad mööduvad sportides | Sportland Magazine

Jaga „Kõik päevad mööduvad sportides“

Kõik päevad mööduvad sportides

Kui arvad, et sul ei ole aega trenni teha, siis oled valel teel. Kaks Tallinna Purjelauakooli noort teevad selgeks, et ajapuudus pole mingi õigustus.

Sofia Hämäläinen on 12-aastane Soome tüdruk, kes on elanud nii Eestis, Soomes kui ka Šveitsis. Isa töö tõttu on ta mitu viimast aastat elanud perega Eestis ja just siin on ta endale leidnud mitu põnevat trenni. „Ühel suvel käisin surfilaagris ja see hakkas mulle meeldima. Sain teada, et Pirital tegutseb surfiklubi, läksin sinna, ja nüüd olen kolm aastat purjelauaspordiga tegelenud. Mulle meeldib vesi ja surfitrennis saab väga palju vee peal olla. Lained, meri ja tuul on ägedad. Trennist olen saanud uusi sõpru, kes kõik on väga toredad. Meie grupis on paljud küll minust vanemad, aga nad on mind hästi oma kampa võtnud,“ kiidab Sofia.

Hea vorm tänu akrobaatikale

Kevadest sügiseni möllavad purjelauakooli lapsed lainetes, muul ajal tehakse tutvust teiste spordialadega ja tegeletakse üldfüüsilise ettevalmistusega. Sofial on viimases eriti tugev põhi, sest juba 5-aastaselt hakkas ta käima Koplis Oma Tsirkuse akrobaatikas. „Olin väiksena väga energiline ja ema arvas, et oleks hea mind trenni panna. Akrobaatika meeldis mulle kohe, sest seal sai pidevalt uusi asju õppida,“ meenutab Sofia. Suvel on akrobaatikatrennides paus, aga muul ajal tegeleb neiu akrobaatikaga neli korda nädalas. Sofiale meeldib eelkõige selle mitmekülgsus. „Akrobaatikas õpitakse väga palju eri asju. Võistlustel hinnatakse näiteks nii elementide sooritamise puhtust kui ka artistlikkust. Igaks elemendiks peab end kokku võtma ja täielikult keskenduma,“ räägib ta.

Kõik on võimalik

Sofia jaoks pole see siiski veel kõik, sest tema jõuab käia ka Viimsis Martin Reimi Jalgpallikoolis. „Seal käin vähemalt kord nädalas. Mulle väga meeldib jalgpalli mängida. Samuti on tore võistlustel käia – kui värav lüüakse, siis saab terve tiim selle üle uhke olla,“ lausub Sofia.

Kõikide trennide kõrvalt tuleb Merivälja kooli 6. klassi tüdrukul aega leida ka koolitöödeks ning selleks on Sofial kindel nipp. „Lähen õhtul vara magama, juba enne kümmet, siis ma ei ole hommikul nii väsinud. Ja sageli teen juba vahetunnis mõne järgmise päeva kodutöö ära,“ ütleb ta. Samuti hoiab väärtuslikku aega kokku see, et arvutis ja nutitelefonis Sofia eriti ei istu. „Kui aega on, surfan netis õhtul või hommikul enne kooli, aga kindlasti ei ole ma pidevalt telefonis.“

Proovida võiks kõike

Vahel langevad mõned trennid või võistlused kokku ja Sofia peab siis valima, mida eelistada, aga ühestki alast ta praegu loobuda ei kavatse.

Neil, kes veel trennis ei käi, soovitab Sofia leida sarnaste huvidega sõbrad ja koos trenni minna. „Üksi on palju raskem, aga kui oled koos sõpradega, siis tekib kindlasti rohkem huvi,“ ütleb ta ja lisab, et proovida võiks eri alasid, sest muidu ei saagi teada, mida üks või teine trenn endast kujutab.

Vabadus ja kiirus purjelaual

Prantsuse Lütseumi 9. klassi õpilane Frank Ervin (15) kuulub samuti Tallinna Purjelauakooli ridadesse. „Olin juba tükk aega kaldalt vaadanud, kuidas isa sõidab. Kui ise proovisin, hakkas purjelauasõit mulle kohe meeldima,“ räägib Frank, kuidas ta ala juurde jõudis.

Nüüdseks on noormees purjelauasõiduga tegelenud viis aastat ja naudib seda täiega. „Kõige ägedam on kiiruse ja vabaduse tunne, mis sõites tekib,“ ütleb ta. „Alguses võib purjelaud igav tunduda, aga oskuste paranedes läheb see aina lõbusamaks,“ julgeb noormees oma lemmikala ka teistele soovitada.

Sport igas päevas

Merel veedetud treeningute arv sõltub tuulest, aga keskmiselt leiab Frank end hooajal lainetel sõitmas neli korda nädalas. Üks trenn kestab tavaliselt poolteist kuni kaks tundi, vahel harva ollakse veel rohkem kui kolm tundi. Kui aga tuult ei ole, ei tähenda see, et sport unarusse jääb. „Tuuletutel päevadel käin rulatamas, jooksmas, sõidan SUP-iga või skimboard’iga,“ räägib sportlik poiss. Kui purjelauahooaeg läbi saab, siis on Franki trennikavas teised alad. „Purjelauakool on kokku pannud treeningplaani, mille mõte on see, et teeme paljusid eri asju. Eelmisel talvel olid kavas Pilates, ujumine, TRX, kergejõustik ja jalka,“ loetleb Frank, kellele meeldib muu hulgas talvel oma lõbuks lumelauaga sõita.

Noormees tunnistab, et ükski päev naljalt ilma spordita ei möödu, seda isegi kooli ajal. „Vahel on sporti ja õppimist keeruline ühendada, kuid üritan enamiku kooliasjadest tunnis ära teha, et peale trenni ei peaks koju õppima kiirustama, vaid saaksin ka sõpradega aega veeta,“ ütleb noormees.

Kiirus annab vabaduse

Trenni tegema motiveerib Franki see, et ta on leidnud endale õige ala. „Mulle väga meeldib purjelauda sõita. Samuti on trennis head sõbrad ja treenerid. Trenni teha on parem kui kodus arvutis istuda,“ leiab noormees. „Paljudes uutes kohtades olen käinud just tänu võistlustele. Samuti on võistlused hea proovilepanek, kus saab aru, kuidas treenimine kasuks on tulnud. Põnev on võistelda koos paljude inimestega ja näha merel korraga suurt hulka sama ala harrastajaid,“ ütleb Frank. Tema selle suve paremad tulemused on U20 Euroopa kolmas koht ja U20 Balti karika võit. Viimati mainitud jõuproovil olid kõik võistlejad Frankist vanemad. „Võistlen vanematega, sest U17-klassis Eestis Formula võistlusi ei peetagi. Paljud minuvanused sõidavad Techno 293 klassis, aga mulle meeldib Formula juures see, et see on nii kiire. Kiirus annab vabaduse minna, kuhu hing ihaldab,“ kirjeldab noormees.

Septembris Portugalis toimunud purjelaua Formula klassi täiskasvanute MM-il võitis Frank Formula Lightweight (kergkaal) arvestuses esimese koha ja oli üldarvestuses samuti väga kõrgel 10. kohal. Tema eesmärgiks on jõuda PWA (Professional Windsufing Association) võistlustele, kus võisteldakse slaalomidistsipliinis.

Tekst: Merilin Piirsalu

Fotod: Betti Vainküla / Katrin Merirand / erakogu

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

LOOKBOOK: Maailma parim valik parkasid ja saapaid

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus