Loetud päevad suure mänguni: UEFA superkarikafinaal toimub Tallinnas | Sportland Magazine

Jaga „Loetud päevad suure mänguni: UEFA superkarikafinaal toimub Tallinnas“

Loetud päevad suure mänguni: UEFA superkarikafinaal toimub Tallinnas

Kohe-kohe pöörduvad jalgpallimaailma pilgud Tallinnale, kui 15. augustil mängitakse Lilleküla staadionil välja Euroopa klubihooaja esimene suur trofee UEFA Superkarikas. Platsil kohtuvad eelmise hooaja Meistrite liiga võitja Madridi Real ning Euroopa liiga tšempion Madridi Atletico.

Foto: Ververidis Vasilisis / Shutterstock.com

Kahe Hispaania klubi omavaheline kohtumine toob Tallinnasse suure hulga jalgpallifänne, endisi ja praegusi kuulsusi, tähtsaid ametnikke ning niisama uudistajaid. Kuigi A. Le Coq Arena renoveerimistööde käigus suurendati staadioni mahutavust 15 000 peale, siis erinevate telepildi tootmisest ja ajakirjanike töötingimustest tulenevate nõudmiste tõttu pääseb seekord areenile kokku umbes 13 000 inimest.
Piletihinnad suurmängule algasid alates 50 eurost ning vabamüüki paisati vaid 8700 piletit. Sooviavaldusi oli aga kümneid kordi rohkem ning õnnelikud piletiomanikud selgitati välja loosiga.

Pilguheit ajalukku
Esimene Superkarikas mängiti välja 1972. aastal, kui kahemängulises lahingus võitis Hollandi klubi Amsterdami Ajax šotlaste Glasgow Rangersit. Kuni aastani 1997 peetigi Superkarika võistlust kodus-võõrsil kahemängulises formaadis. Seejärel võistlus reformiti ning 15 aastat järjest toimus see Monacos, Stade Louis II areenil.

Alates 2013. aastast on Superkarika mäng tiirelnud mööda Euroopa erinevaid staadione ning toimumiskohtadeks on olnud Praha, Cardiff, Tbilisi, Trondheim ja Skopje. Läbi aegade on Superkarika kõige rohkem pea kohale saanud tõsta hispaanlaste FC Barcelona ja itaallaste AC Milan, kel mõlemal on ette näidata viis võitu. Madridi Real on karika välja võidelnud neljal korral ja Atletico kahel puhul. Real on seejuures võitnud viimasest neljast finaalist kolm (2014, 2016 ja 2017).

Oluline kohtumine
Tegemist on kahtlemata finaaliga, mille vastu tuntakse suurt huvi. „Teleülekanne jõuab umbes 50 miljoni inimeseni, mängu pileteid on ostnud 74 erineva riigi kodanikud, ajakirjanikke tuleb 36-st riigist ja mänguga otseselt seotud külalisi saabub umbes 10 000. Need numbrid annavad kätte mastaabi, miks see mäng on Eesti 100. sünnipäeval oluline,“ selgitab Eesti Jalgpalli Liidu avalike suhete osakonna juhataja Mihkel Uiboleht Tallinnas peetava mängu suurust.

Kuna kohal on palju olulisi jalgpalliinimesi, siis Eesti alaliidule toob matš lisaks väärtuslikele korralduskogemustele olulisi kontakte ja potentsiaalseid kokkuleppeid tulevikuks. „Muidugi jääb sellest ka infrastruktuuriline pärand ehk staadion sai seetõttu lõpuni ehitatud. Oluline on see, et me ei teinud ehituse käigus midagi, mida meil hiljem vaja ei läheks,“ kinnitab Uiboleht.

Põhjalik korraldustöö
Võrreldes Jalgpalli Liidu poolt jooksvalt korraldatavate koondisemängudega on Superkarika matš vägagi erinev, kuna VIP külalisi tuleb oluliselt enam ning akrediteeritud inimesi on staadionil umbes kümme korda rohkem ehk kuni 3000. Ka telekaameraid on tavapärasest kaks korda rohkem ehk üle 20-ne.

Pilt: Liisi Troska/EJL

Juulis tehti suur test, kus staadionil pandi kõik elektritarbijad maksimaalvõimsusel tööle ja katsetati, kuidas generaatorite süsteem vastu peab, kui peaks elektrikatkestuse korral toimuma üleminek varusüsteemile. See on kõigest üks näide korralduse põhjalikkusest ning kõikidele suurematele ja väiksematele detailidele on umbes 1,5-aastase ettevalmistuse jooksul tähelepanu pööratud.

Kui naasta konkreetselt platsil toimuva juurde, siis Uiboleht isiklikult kummagi klubi poolt olla ei kavatse. „Ma pole kunagi suur Hispaania jalgpalli jälgija olnud. Kui oleks finaalis mõni Saksa klubi, siis ma muidugi sellisest neutraalsusega ei pääseks,“ muigab mees.

Karikad kõigile vaatamiseks
Kel on soov mängus olevat karikat ja teisi jalgpallimaailma hindamatuid trofeesid oma silmaga näha, siis saab sedagi teha. Nimelt, enne saabuvat ajaloolist mängu korraldasid Eesti Jalgpalli Liit ja UEFA suure karikate ringreisi, et näidata UEFA Superkarika, Euroopa liiga ja Meistrite liiga karikaid seitsmes Eesti linnas. Ringreis algas 20. juulil Tallinnas ning lõpeb 12. augustil Pärnus. 14. ja 15. augustil asuvad karikad Tallinnas, Vabaduse väljakul, kus kahe päeva jooksul toimub samuti erinevaid põnevaid tegevusi.

Rohkem infot leiad: http://jalgpall.ee/voistlused/premium-liiga/karikate-ringreis

Tekst: Siim Semiskar

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Kõrvemaa elamusmaratonile emotsioone koguma!

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus