Nõmme Lumepargis saab õppida nii mäesuusatamist kui ka lumelauasõitu. Päris algajatele on õppenõlv, sõidu harjutamiseks slaalominõlv ja edasijõudnutele mõõduka tasemega freestyle-park. „Lumepargi nõlvad on igal talvel kaetud kunstlumega, sest looduslikust lumest ei piisa isegi lumisel talvel ühegi mäekeskuse avamiseks. Kuigi viimased talved on olnud lumevaesed ja tundunud lühikesed, ei ole meie saanud lumeolude üle kurta. Hooaeg on kestnud igal aastal vähemalt kolm kuud ja kõik huvilised oleme saanud vastu võtta,” ütleb Nõmme Lumepargi instruktor Kadri-Mai Kuldkepp.
Varustuse pärast muretsema ei pea, sest Lumepargis saab laenutada kvaliteetset Salomoni mäesuusa- ja lumelauavarustust. „Rendivarustust leidub alates 3-aastastest lastest kuni vanima sõitjani – ülemist vanusepiiri mäe peal ei olegi. Komplekti laenutajale annab Nõmme Lumepark kiivri tasuta kasutada,” toob Kadri-Mai välja.
Ohutusreeglid ja õige tehnika
Mäele tulijatel soovitab instruktor riietuda alati vastavalt ilmale ja võimalikult kihiliselt. Sportlikud riided on kindlasti parimad. „Eriti olulised on kvaliteetsed vettpidavad kindad ja voodriga suusapüksid,” ütleb Kadri-Mai. Kuna mäel propageeritakse turvalist ja ohutut liiklemist, soovitatakse tungivalt kanda kiivrit. Tutimüts kiivri alla ei sobi, kuna siis ei istu kiiver õigesti peas ega saa pead kukkumise ajal kaitsta. „Soovitame alati tutvuda ka mäe kodukorra ja hea tavaga. Kui teada nii ohutusreegleid kui ka õiget tehnikat, on lumelaua- ja mäesuusasõitu õppida valutu ja turvaline,” kinnitab instruktor.
Kehalise tund mäe peal
Lumeakadeemia on välja tulnud vägagi tervitatava ideega: nimelt pakutakse koolidele võimalust viia Nõmme nõlvadel läbi kehalise kasvatuse tunde ja tutvustada sel moel lastele mäesporti. „Kuna tänapäeval koguvad nii mäesuusatamine kui ka lumelauasõit aina enam populaarsust ning üha rohkem on võimalusi nende aladega tegeleda, tundus vahva mõte lasta lastel talispordiveerandil ka mäespordiga tutvust teha,” räägib Kadri-Mai.
Projekt kestab juba kolmandat hooaega. „Üks mäetund kestab kaks akadeemilist tundi ehk 90 minutit. Esimeses tunnis tutvuvad lapsed varustusega, õpivad ohutult kukkuma, pidurdama ja kontrollitud kiirusel libisema. Soovitame kindlasti võtta võimaluse korral ka kordustunni, mis aitab olulist infot kinnistada ning saada edaspidiseks iseseisvaks harjutamiseks piisavalt oskusi. Kindlasti ei saa grupiõppes kogenud sõitjaks, aga see polegi eesmärk,” lausub instruktor. Tundide eesmärk on tutvustada mäesuusatamise ja lumelauasõidu tehnikat ning õpetada lapsed mäel omapead ohutult liiklema.
Mägi paneb silmad särama
Kadri-Maid rõõmustab, et Nõmmele tullakse tagasi klasside ja koolide kaupa ning ka üksi. „On õpilasi, kes hakkavad pärast kehalise kasvatuse tunnis mäespordiga tutvumist käima regulaarsetes trennides. On õpetajaid, kes tulevad tänama, et nende lapsed pole kunagi koolis nii säravate silmadega tundi tulnud ega nii energiliselt kaasa töötanud. Värske õhk teeb imesid!” usub Kadri-Mai ja soovitab mäesporti proovida kõikidel.
Vaata kehalise kasvatuse tundi Nõmmel:
Tekst: Laura Kalam
Fotod: Ilmar Saabas/Ekspress Meedia/Scanpix ja Nõmme Lumepark